Նավթի նկատմամբ պահանջարկի անկումը նախանշում է գլոբալ փոփոխություններ համաշխարհային տնտեսությունում
Նավթ արդյունահանող երկրների կազմակերպությունը հանդես է եկել հաշվետվությամբ, որով արտացոլվում է նավթի սպառողական պահանջարկի անկումը: Պետք է նշել, որ նավթի այս տարվա սպառումն անգամ չի հասել կազմակերպության կողմից ավելի վաղ արված կանխատեսման շեմը (98,79 մլն բարել կանխատեսված 98,83 մլն-ի փոխարեն):
Ըստ էության, աշխարհով մեկ նվազել են նավթի սպառման իրական ծավալները, ինչի հիմքում համաշխարհային տնտեսության աճող անկայունությունն է և առավելապես՝ աշխարհաքաղաքական զարգացումները: Նավթի շուկայում ստեղծված իրավիճակը կարելի է գնահատել վերահսկողությունից դուրս եկող՝ հաշվի առնելով Նավթ արդյունահանող երկրների կազմակերպության (ՕՊԵԿ) ոչ վաղ անցյալում ձեռք բերված պայմանավորվածությունն առ այն, որ նավթի արդյունահանման ծավալների աճ կարտելի անդամ երկների կողմից չի լինի:  Պետք է նշել, որ արդյունահանման ծավալների աճը գրանցվել է այլ երկրների կողմից, հիմնականում՝ Ղազախստանի, Կանադայի, ԱՄՆ, ՌԴ, Կոլումբիայի, Ադրբեջանի կողմից:
Հայտնի է, որ դասական տնտեսագիտական կանոնի համաձայն որևիցե ոլորտում արտադրության աճը պայմանավորված է այդ արտադրանքի նկատմամբ պահանջարկի աճով: Նավթի շուկան առանձնահատուկ է և մեծապես պայմանավորված է քաղաքական զարգացումներով: Ներկայիս վիճակն, իմ գնահատմամբ, հենց այդպիսին է. գերտերությունների միջև աճող լարվածությունը, քաղաքական ու տնտեսական նոր բևեռների առաջացման հավանականությունը, ոլորտի սուբյեկտներին ստիպում է դիվերսիֆիկացիայի ենթարկել թե՛ սպառման, թե՛ ձեռքբերման շուկաները: Մյուս կողմից, արդյունահանող երկրները, որոնց դեպքում բյուջետային եկամուտների մեծ մասը հենց նավթից է գոյանում, չեն կարող կրճատել արդյունահանման ծավալները՝ հարկ եղած դեպքերում դրանք պահուստավորելով: Բացի այդ, նավթի պարագայում հնարավոր էլ չէ շատ արագ կրճատել արդյունահանման ծավալները՝ պրոցեսուալ առանձնահատկությունից ելնելով:
Այս իմաստով, ըստ էության, նավթի գների տատանումներն անխուսափելի են: Մասնավորապես, դրանք առաջիկայում կաճեն՝ պայմանավորված վերը նշված նոր շուկաների ձեռբերման հետ, մինչդեռ նավթի արդյունահանման աճին զուգընթաց, գներն ավելի երկարաժակետ հեռանկարում կնվազեն: Իսկ թե որքանով կտրուկ կամ արագ կլինի դա, պայմանավորված է արդյունահանող երկրների կողմից նավթի պահուստավորումից, ինչպես նաև կարգավորիչ մարմնի՝ ՕՊԵԿ-ի կողմից ձեռնարկվող քայլերից:

Спад спроса на нефть на мировом рынке говорит о глобальных экономических изменениях
Организация стран-экспортеров нефти (ОПЭК) опубликовала очередной отчет, отражающий факт снижения спроса на нефть. Следует отметить, что потребление нефти в этом году не достигло даже прогнозируемого порога (98,79 млн баррелей вместо прогнозируемых 98,83 млн.).
Фактически, реальные объемы потребления нефти упали во всем мире. Основой этого являются растущая нестабильность в мировой экономике и геополитические события. Текущую ситуацию на нефтяном рынке можно оценить как неконтролируемую, учитывая недавнее соглашение, достигнутое Организацией стран-экспортеров нефти (ОПЭК) по поводу сокращения объемов добычи. Следует отметить, что рост объемов добычи был зарегистрирован в основном в Казахстане, Канаде, США, России, Колумбии, Азербайджане.
Всем известно классическое экономическое правило: рост производства в какой-либо отрасли связан с ростом потребления данного продукта. В этом смысле рынок нефти своеобразный, и в большинстве своем он зависит от политических событий. Растущая напряженность между сверхдержавами, возможность появления новых политических и экономических полюсов вынуждают субъектов промышленности диверсифицировать как рынки потребления, так и рынки приобретения. С другой стороны, добывающие страны, где большая часть доходов бюджета поступает от нефти, не могут сократить объемы производства, при необходимости превращая их в резервы. Кроме того, в случае нефти невозможно очень быстро сократить объемы ее производства из-за специфики процесса.
В этом смысле фактические колебания цен на нефть неизбежны. В частности, они будут расти и в ближайшем будущем - из-за появления вышеупомянутых новых рынков, тогда как, наряду с увеличением добычи нефти, цены в долгосрочной перспективе будут снижаться. И насколько это будет резким или быстрым, обусловлено резервами нефти на мировом рынке с одной стороны и  предпринимаемыми мерами ОПЭК - с другой.