ԵՄ հանդես է գալիս Իրանի նկատմամբ ամերիկյան պատժամիջոցների հակակշիռ ստեղծելու նախաձեռնությամբ. մի՞ֆ, թե իրականություն
Այն բանից հետո, ինչ սույն թվականին Միացյալ Նահանգները միակողմանիորեն դուրս եկան 2015թ.-ին Իրանի, Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի Դաշնության, Մեծ Բրիտանիայի հետ ձեռք բերված միջուկային հայտնի գործարքից, երկու երկրների հարաբերությունները կրկին անցում կատարեցին լարված հարթություն: Թրամփի վարչակազմը հայտարարեց Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների վերականգնման մասին, մինչդեռ հարցը չի սահմանափակվում զուտ երկու երկրների տնտեսական-քաղաքական շրջանակում, քանի որ նոյեմբերի հինգից գործարկվելիք պատժամիջոցներն ուղղակի ազդելու են նաև Իրանի հետ գործարքի մեջ մտնող ընկերությունների վրա:
Ֆինանսական խոշոր ընկերությունների դերակատարությունը
Ամերիկյան պատժամիջոցների ընդլայնված հարվածն այլ երկրների ընկերություններին, որոնք գործարքի մեջ կտմեն Իրանի հետ, կիրականացվի այն ֆինանսական ընկերությունների միջոցով, որոնցով կատարվում են արտաքին գործարքների վճարահաշվարկները:  Միջագային ֆինանսական այդ համակարգերը, հիմնականում կենտրոնացված են ԱՄՆ-ում, ինչն էլ մեծ լծակներ է տալիս այդ երկրին: Որպես օրինակ, կարող են ընդգծել վճարահաշվարկային հայնտի SWIFT համակարգը, որից Իրանը 2012-2015թթ. դուրս էր մնացել իր միջուկային ծրագրի պատճառով:
Այդպիսի համակարգերի հետ աշխատող ընկերությունների համար, որոնք փաստացի կազմում են մեծամասնություն, կիրառվող պատժամիջոցները կարող են լինել իրապես մեծ ու վնասաբեր:
Եվրամիությունն ընդդեմ ամերիկյան պատժամիջոցների
Եվրոպական Միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին սեպտեմբերին հանդես եկավ ԵՄ կողմից ամերիկյան պատժամիջոցներին հակակշռելուն ուղղված նոր մեխանիզմի ստեղծման նախաձեռնության մասին հայտարարությամբ: Վերջինիս նպատակը եվրոպական ընկերությունների Իրանի հետ համագործակցության շարունակության անխափան ապահովումն է և պատժամիջոցները շրջանցելու հնարավորության ստեղծումը:
Այդպիսի մեխանիզմի ստեղծման հավակնության մասին Մոգերինին հայտարարել է Բրյուսելում նախորդ ամիս կայացած «Ասիա-Եվրոպա» համաժողովի ժամանակ: Պետք է նշել, որ Եվրամիության նախաձեռնությանն աջակցում են Գերմանիան, Ֆրանսիան, Ռուսաստանի Դաշնությունը, Մեծ Բրիտանիան :
Նոր մեխանիզմի էությունն ու կենսունակությունը
ԵՄ նոր մեխանիզմն, ըստ էության, պետք է հանդես գա վճարահաշվարկային նոր, անկախ մարմնի տեսքով, որը կգործի եղած համաշխարհային ֆինանսական ինստիտուտից անկախ և կապահովի Իրանի հետ գործարքների դիմաց վճարումների անխափան իրականացում:
Ինչ վերաբերում է նոր մեխանիզմի կենսունակությանն, ապա դա ձեռնտու է ոչ միայն Եվրամիության անդամ երկրներին. Ռուսաստանն ու Չինաստանը ևս դեմ չէին լինի միջազգային տրանսակցիաներում անկախ լինել ամերիկյան համակարգից: Ավելին, ռուսական կողմն արդեն իսկ հանդես է եկել Եվրամիությանն աջակցող զուգահեռ հայտարարությամբ՝ առաջարկելով իրանական նավթի ներկրում Կասպից ծովով, որից հետո արդեն տեղում պատրաստի նավթամթերքի արտահանում սեփական տարածքից:
Նմանատիպ մեխանիզմի սետղծումն ակնհայտ առավելություն է ամերիկյան վարչակազմի արդեն իսկ հայտարարած և սպասվելիք բացառապես ԱՄՆ շահերը սպասարկող միջոցառումներին ընդառաջ, ուստի բացառված չէ, որ համաշխարհային տնտեսության մյուս գլոբալ խաղացողների կողմից կարվի ամեն բան այն կյանքի կոչելու համար:
Միաժամանակ պետք է նշել, որ այս հարցում առկա թերահավատությունն արդարացիորեն մեծ է, քանի որ մեխանիզմն այժմ միայն հայտարարության մակարդակում է:
«Եվրամիությունն ուժեղ է հռետորիկայի և թույլ՝ կատարման մեջ». Ջոն Բոլթոն
ԱՄՆ նախագահի՝ ազգային անվտանության հարցերով խորհրդականն այսպիսի գնահատականով է հանդես եկել եվրոպական նախաձեռնությանը: Բոլթոնը մասնավորապես նշել է, որ Եվրամիությունը խոսում է գոյություն չունեցող մեխանիզմի մասին և որ ընկերություններն ակտիվ հեռանում են իրանական շուկայից:
Կրկնվելով նշենք, որ մեխանիզմի կենսունակությունն իսկապես կայուն հիմքերի վրա չէ, քանի որ այն փաստացի դեռևս հայտարարության մակարդակում է, սակայն ամերիկյան նմանօրինակ արձագանքը ևս կանխատրամադրվածություն ստեղծելու միտում ունեցող մանիպուլյացիա է, քանի որ իրանական շուկան լքելու ցանկություն ունեցող կազմակերպությունների մասին ամերիկյան պատկերացումներն ուռճացված են:
Շրջանցելով կոնկրետ ԵՄ նախաձեռնությունը՝ պետք է ընդգծել, որ այնուամենայնիվ, համաշխարհային տնտեսությունում հասունացել է այլընտրանքային մեխանիզմների ձևավորումը:  Դա պայմանավորած է տարբեր կենտրոններում դոլարիզացիայի բարձր մակարդակից հրաժարվելու հավակնություններով, գլոբալիզացիայի առաջացրած արդեն ակնհայտ բացասական հետևանքներով, ինչպես նաև գերտերությունների միջև օրեցօրե աճող ակնհայտ հակատրամադրվածությամբ:
Պետք է նշել, որ անգամ եթե որևէ կոնկրետ երկրի/ երկրների նախաձեռնություն էլ չլինի, ապա համաշխարհային տնտեսությունն ինքնին կենթարկվի այդպիսի այլընտրանքների ստեղծման ուղիների ինքնակարգավորմանը:

Does EU Stand for Counterbalance to American Sanctions against Iran? Myth or Reality?
Since the United States unilaterally dropped out of the nuclear deal with Iran, Germany, France, Russia, and Britain signed in 2015, relations between the two countries became more than tense. The Trump administration announced the restoration of sanctions against Iran, but the issue is not limited to the economic and political framework of the two countries, as the sanctions imposed on November 5 will have a direct impact on all the companies dealing with Iran.
The role of major financial companies
The enormous blow to those companies of other countries that deal with Iran will be implemented through US financial companies, which calculate foreign trade transactions. These international financial systems are largely concentrated in the United States, which gives great leverage to this country. As an example, we can mention the SWIFT system from which Iran dropped out in 2012-2015.
EU Against American Sanctions?
EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, Federica Mogherini, issued a statement in September on the EU's initiative to create a new mechanism to counter US sanctions. The aim of the latter is to ensure that the European companies continue to engage with Iran in an uninterrupted way and to allow them to circumvent sanctions.
Mogherini said she hoped to create such a mechanism during the ‘’Asia-Europe’’ forum last month in Brussels. It should be noted that Germany, France, the Russian Federation, Great Britain support the EU initiative.
The essence and vitality of the new mechanism
The new EU mechanism should, in essence, appear in the form of a new, independent body of payment, which will act independently of the world financial institution and will ensure the smooth execution of payments for transactions with Iran.
As for the viability of the new mechanism, it is beneficial not only for EU member states. Russian side has already made a parallel statement to the European Union, proposing the import of Iranian oil through the Caspian, after which it can already export ready-made oil products from its own territory.
At the same time it should be noted that there is a great skepticism regarding this issue, as the mechanism is now only at the level of declaration.
"The EU is strong in rhetoric and weak in execution": John Bolton
The National Security Adviser to US President, John Bolton, made such an assessment on the European initiative. Bolton particularly mentioned that the European Union speaks of non-existing mechanism and that many companies are actively moving away from the Iranian market.
Again, let us note that the viability of the mechanism is not really stable, as it is still at the level of declaration, but the American response to it is in turn a manipulation, as the American impression about organizations that want to leave the Iranian market is exaggerated.
If not the specific EU initiative, it should be emphasized that, however, the formation of some alternative mechanisms is much needed in the global economy. It should be noted that even if there are no specific countries/initiatives, the global economy will itself be self-regulating the ways of creating such alternatives.