Պաղեստինը հրաժարվեց ճանաչել Իսրայելը և դադարեցրեց համագործակցությունն անվտանգության շուրջ
Պաղեստինը հրաժարվում Է Իսրայել Պետության ճանաչումից և նրա հետ դադարեցնում Է համագործակցությունն անվտանգության ոլորտում: Այս մասին հայտնում է Maan պաղեստինյան լրատվական գործակալությունը՝ նշելով, որ որոշումն ընդունվել Է Պաղեստինի ազատագրման կազմակերպության (ՊԱԿ) Կենտրոնական խորհրդի՝ հոկտեմբերի 29-ի երեկոյան Ռամալլահում կայացած նիստում:
«ՊԱԿ-ի Կենտրոնական խորհուրդը որոշում Է ընդունել Իսրայել Պետության ճանաչումը սառեցնել այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի ճանաչվել Պաղեստին պետությունը 1967 թվականի սահմաններով և Արևելյան Երուսաղեմ մայրաքաղաքով,- ասված Է Կենտրոնական խորհրդի ամփոփիչ որոշման մեջ: Որոշման մեջ նշվում է նաև, որ միաժամանակ դադարեցվում Է կոորդինացումը անվտանգության ոլորտում, ինչպես նաև կասեցվում Է տնտեսական համագործակցությունը»:
Միևնույն ժամանակ ՊԱԿ-ը հռչակում Է «միջազգային իրավունքի նորմերին համապատասխան օկուպացմանը բոլոր միջոցներով դիմադրելու» իր իրավունքը:

Палестина отказалась признавать Израиль и прекратила сотрудничество с ним по безопасности
Государство Палестина отказывается от признания Государства Израиль и прекращает все сотрудничество с ним в сфере безопасности. Такое решение было принято в понедельник вечером в Рамалле на заседании Центрального совета Организации Освобождения Палестины (ООП), передает ТАСС со ссылкой на палестинское информационное агентство Maan.
"Центральный совет ООП принял решение заморозить признание государства Израиль до тех пор, пока не будет признано государство Палестина в границах 1967 года со столицей в Восточном Иерусалиме, - говорится в итоговом решении ЦС. - Кроме того, прекращается координация в сфере безопасности, а также приостанавливается экономическое сотрудничество". Одновременно с этим ООП декларирует свое право на "сопротивление оккупации всеми средствами в соответствии с нормами международного права".
Кроме того, ООП возложило на ХАМАС всю полноту ответственности за срыв всех договоренностей по межпалестинскому примирению, заключенных ранее при посредничестве Египта.