ԱՄՆ պետքարտուղարը Պուտինին ու Պորոշենկոյին կոչ է արել ուղիղ բանակցել
ԱՄՆ պետքարտուղարությունը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին և Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյին կոչ է արել նոյեմբերի 25-ին Ազովի ծովում ռուսական և ուկրաինական նավերի միջև տեղի ունեցած կոնֆլիկտի հարցով ուղիղ բանակցություններ սկսել:
Պետքարտուղարի հայտարարությունում կոչ է արվում Մոսկվային վերադարձնել ուկրաինացի նավաստիներին ու կալանված նավերը և հարգել Ուկրաինայի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում, ներառյալ իր տարածքային ջրերը:
Պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի հայտարարությունում նշվում է նաև, որ «կողմերը պետք է զսպվածություն ցուցաբերեն ու պահպանեն իրենց ստանձնած միջազգային պարտավորություններն ու հանձնառությունները»:
«Կոչ ենք անում նախագահներ Պորոշենկոյին ու Պուտինին ուղղակիորեն մասնակցել ստեղծված իրավիճակի կարգավորման գործընթացին: Այս առումով մենք վերահաստատում ենք եմր աջակցությունը Նորմանդական Քառյակի ձևաչափին»,-նշված  է հայտարարությունում:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին սրվել էին Ռուսաստան-Ուկրաինա հարաբերությունները Կերչի նեղուցում տեղի ունեցած միջադեպի ու դրա հետագա զարգացումների պատճառով, որից հետո Գերագույն ռադան հաստատել է երկրի ազգային անվտանգության ու պաշտպանության խորհրդի որոշումը, համաձայն որի՝ Ուկրաինայի տարածքում 30 օրով ռազմական դրություն է սահմանվում: Որոշումն ավելի վաղ  ստորագրվել էր նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի կողմից:

Michael Pompeo Called on Putin and Poroshenko to Engage Directly
The US Secretary of State Michael Pompeo has urged Presidents Poroshenko and Putin to engage directly to resolve the situation on the Kerch Strait accident.
The Secretary of State Michael Pompeo has issued a statement on this issue:
“The United States expresses its deep concern over the incident in the Black Sea that occurred November 25 as Ukrainian vessels attempted to transit through the Kerch Strait. Reports that Russian vessels rammed and fired on the Ukrainian ships, injuring Ukrainian crewmen, before seizing three vessels, represent a dangerous escalation and a violation of international law.
The United States condemns this aggressive Russian action. We call on Russia to return to Ukraine its vessels and detained crew members, and to respect Ukraine’s sovereignty and territorial integrity within its internationally recognized borders, extending to its territorial waters.
We call on both parties to exercise restraint and abide by their international obligations and commitments. We urge Presidents Poroshenko and Putin to engage directly to resolve this situation. In that regard, we reiterate our support for the Normandy Four format.
The United States supports Ukraine’s sovereignty and territorial integrity within its internationally recognized borders, extending to its territorial waters, as well as the right of its vessels to traverse international waters. As stated in our Crimea Declaration, the United States rejects Russia’s attempted annexation of Crimea.” was mentioned in the statement.