Նիկոլա Ազնավուրը հայերեն սովորելու և Հայաստան տեղափոխվելու մասին
Համաշխարհային լեգենդ,  հայկական ծագումով ֆրանսիացի շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի որդին՝ Նիկոլան, գտնվելով Մոսկվայում բացառիկ հարցազրույց է տվել  ՌՈւՍԱՐՄԻՆՖՕ գործակալությանը՝ պատմելով,  թե ինչպես է որոշել Հայաստան տեղափոխվել և ինչպես է իրեն զգում նախնիների երկրում։
Շվեյցարիայում մեծացած Նիկոլյան բազմիցս եղել է Հայաստանում, սակայն տեղափոխվելու մասին վերջնական որոշումն այս տարի է կայացրել։
«Ես սիրում եմ Երևանը, այն ինձ դուր է գալիս, այնտեղ հարմարավետ է»,- նշել է Ազնավուր-կրտսերը՝ կիսելով Հայաստանի մայրաքաղաքի մասին իր տպավորությունները։
Իր խոսքերով, գլխավոր դժվարությունը, որի հետ բախվել է  Հայաստանում,  լեզվի չիմացությունն է։
«Այժմ ես ակտիվորեն հայերեն եմ սովորում։ Սակայն հայոց լեզուն շատ բարդ է, բայց կամաց-կամաց (կամաց-կամացն Ազնավուրն ասել է հայերեն) ստացվում է խոսել։ Ապրելով Երևանում՝ ես կարող եմ արագացնել իմ ուսանումը»,- ասել է Ազնավուրի որդին։
Նիկոլյան, ով մայրական կողմից շվեդական արմատներ ունի, ասել է, որ Հայաստանում իրեն հաճախ հայի տեղ չեն դնում, և ստիպված է լինում ապացուցել, որ ինքը «իսկական հայ է»։
«Ես հայ եմ, և դա չի քննարկվում։ Հնարավոր է՝ ես արտաքինով նման չեմ հայի, սակայն ֆրանսերենում արտահայտություն կա՝ «Հագուստը, որ կրում ես, քեզ չի դարձնում նա , ով դու հանդիսանում ես»։ Դա, իրոք, այդպես է»,- ծիծաղելով նշել է Նիկոլյա Ազնավուրը։
Նա նաև խոստովանել է, որ շատ հաճախ Հայաստանի շուկաներում, ուր սիրում է գնալ հանգստյան օրերին, մարդիկ իր հետ ռուսերեն են խոսում, բայց, որպես պատասխան, ինքը թափահարում է գլխով՝ հայերեն պատասխանելով, որ չի խոսում ռուսերեն։

Я армянин, и это не обсуждается: Николя Азнавур о переезде в Армению
Сын всемирно известного французского шансонье армянского происхождения Шарля Азнавура – Николя, накануне был в Москве и в эксклюзивном интервью РУСАРМИНФО рассказал о том, как решился на переезд в Армению и как чувствует себя на родине предков.
Выросший в Швейцарии Николя в Армении был неоднократно, но окончательное решение о переезде принял в этом году.
"Я люблю Ереван, он мне очень нравится. Там комфортно", - отметил Азнавур-младший, делясь впечатлениями о жизни в армянской столице.
Главной трудностью, с которой один из шести детей легендарного шансонье, столкнулся после переезда в Армению, стало незнание языка.
"Сейчас я активно учу армянский язык. Но армянский язык очень сложный, но "կամաց-կամաց" (арм. – постепенно) получается говорить. Живя в Армении, я смогу ускорить свое обучение", - сказал сын шансонье.
По словам Николя, у  которого шведские корни по материи, в Армении его часто не принимают за армянина и ему приходится доказывать, что он "настоящий армянин".
"Я армянин, и это не обсуждается. Возможно, я не выгляжу как армянин. Но во французском языке есть выражение – "Одежда, которую ты носишь, не делает тебя тем, кем ты являешься"․ Это на самом деле так", —  отметил Николя Азнавур (смеясь).
Он также признался, что очень часто на рынках в Армении, куда любит ходить по выходным, люди начинают говорить с ним на русском, а в ответ он кивает головой и на армянском отвечает, что не говорит по-русски.