Մերձավորարևելյան եռացող կաթսան 2018 թվականին. տարվա ամփոփում
Ինչպես նախորդ տարի, 2018 թվականին ևս Մերձավոր Արևելքն աշխարհի ամենաթեժ տարածաշրջանն էր: Ահաբեկչության, իսլամական ծայրահեղակության դեմ պայքարը շարունակում է մնալ այս տարածաշրջանի երկրների օրակարգի գերակայություններում: Թեև անցնող տարի որոշակի քայլեր կատարվեցին` նպաստող տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը (Եթովպիան և էրիթրեան կնքեցին խաղաղության պայմանագիր, որով հայտարարվեց 20 տարի առաջ սկսված պատերազմի ավարտի մասին), այնուամենայնիվ, չհաջողվեց հասնել տարածաշրջանային հակամարտությունների ամենաթեժ գոտիներում (Սիրիա, Պաղեստին-Իսրայել, Եմեն) իրավիճակի վերջնական կարգավորման: Ստորև ներկայացնում ենք 2018 թվականին Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցած հիմնական զարգացումները:
Սիրիական հակամարտության կարգավորումը 2018 թվականին
2018 թվականին սիրիական հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ էական աշխատանք է կատարվել: Այս հարցում, ինչպես և նախորդ տարի, առավել արդյունավետ է եղել Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի մասնակցությամբ գործող Աստանայի ձևաչափը: Վերջինիս շրջանակներում Սիրիայում դեէսկալացիոն գոտիների ստեղծումը նպաստեց երկրում որոշակի կայունության հաստատմանը և քաղաքական կարգավորման ուղղությամբ առաջ շարժվելուն: Այս պահին ամբողջությամբ քաղաքական կարգավորմամբ զբաղվելու հարցում հիմնական խոչընդոտը թերևս Իդլիբն է, որը դեռևս գտնվում է ահաբեկչական խմբավորումների և զինված ընդդիմության վերահսկողության տակ: Այս իրավիճակն ակնկալվում է, որ երկար չի տևի` կա´մ Թուրքիան կկատարի իր ստանձնած պարտավորություններն Իդլիբն ահաբեկիչներից ազատագրելու հարցում, կա´մ սիրիական կառավարական զորքերը Ռուսաստանի աջակցությամբ ռազմական գործողություն կսկսեն Իդլիբի ազատագրման համար:
Պետք է նկատել, որ չնայած սիրիական հակամարտության մեջ ներգրավված ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին ուժերի` Սիրիայում իրավիճակի կարգավորման հարցում միմյանցից տարբեր մոտեցումներին, կողմերը վերջնական համաձայնություն ունեն կարգավորման հիմնական սկզբունքների և մեխանիզմների շուրջ: Մասնավորապես Ստամբուլում 2018 թվականի հոկտեմբերին Սիրիայի հարցով Թուրքիայի, Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և Գերմանիայի մասնակցությամբ կայացած գագաթաժողովի ժամանակ կողմերն ընդգծել են Սիրիայի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության պահպանման անհրաժեշտությունը, անզիջում պայքարն ահաբեկչության դեմ և հարատև հրադադարի ու փախստականների վերադարձի համար պայմանների ապահովման նպատակով երկրի սահմանադրական վերաձևավորումը: Այդ նպատակով կողմերը հատկապես կարևորել են ՄԱԿ-ի հովանու ներքո Սահմանադրական հանձնաժողովի ձևավորումը, որում ներկայացված կլինի այսօր Սիրիայի ներքաղաքական գործընթացներում ներգրավված բոլոր ուժերը: Այստեղ պետք է նկատել, որ միջազգային հանրությունը գնալով հաշտվում է Սիրիայում հետպատերազմական շրջանում Ասադի իշխանության պահպանման հավանականության հետ, ինչի մասին վկայում է, օրինակ, արաբական երկրներում ավելի հաճախ հնչող կոչերը Սիրիային Արաբական պետությունների լիգա վերադարձնելու մասին: Այս համատեքստում հետաքրքիր է նաև ԱՄՆ որոշումը Սիրիայից ամերիկյան զորամիավորումները դուրս հանելու մասին:
Այսպիսով, 2018 թվականը սիրիական համակարտության թերևս «ամենախաղաղ» տարին էր. հիմնականում լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ չեն իրականացվել, երկրում եղել է հարաբերական կայունություն, ինչը հնարավորություն է տվել վերականգնողական որոշակի աշխատանքերի իրականացման և հարյուրավոր փախստականների` իրենց տներ վերադառնալու համար:
Պաղեստինա-իսրայելական հակամարտությունը 2018 թվականին
Պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության համար անցնող տարին բավականին ակտիվ էր, սակայն ոչ թե բանակցային գործընթացի տեսանկյունից, որն արդեն որերորդ տարին է գտնվում է փակուղում, այլ զինված ընդհարումների: Պաղեստինա-իսրայելական հակամարտությունում լարվածության գագաթնակետը կարելի է համարել ապրիլ-մայիս ամիսներին Գազայի հատվածի հետ սահմանին պաղեստինցի ցուցարարների և իսրայելական ուժայինների բախումները, որոնց արդյունքում զոհվել են տասնյակ, վիրավորվել` հարյուրավոր պաղեստինցիներ: Նշենք, որ պաղեստինցիները բողոքի ակցիաներ էին իրականացնում Իսրայել պետության հիմնադրման օրվա և Իսրայելում ԱՄՆ դեսպանատունը Երուսաղեմ տեղափոխելու կապակցությամբ:
Լարվածության զգալի աճ է գրանցվել նաև հուլիս, օգոստոս և նոյեմբեր ամիսներին: Նշենք, որ սրան զուգահեռ դիվանագիտական ջանքեր չեն գործադրվել ավելի երկարատև կայունություն հաստատելու ուղղությամբ: Թրամփի վարչակազմի կողմից Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու, Պաղեստինի ներկայացուցչությունը Վաշինգտոնում փակելու և Պաղեստինին հատկացվող ֆինանսական աջակցությունը կրճատելու որոշումները լուրջ հարված են հասցրել հակամարտության կարգավորման հարցում ԱՄՆ միջնորդության հեղինակությանը: Արդյունքում ՄԱԿ ԳԱ-ում չի հաջողվում նույնիսկ ՀԱՄԱՍ-ին դատապարտող բանաձև ընդունել: Փոխարենը այս տարի միջազգային հանրության կողմից հաճախ են հնչել Գազայի հատվածում Իսրայելի գործողությունները դատապարտող հայտարարություններ:
Պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության սրացումներն այս տարի լուրջ գլխացավանք դարձան Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի համար ոչ միայն անվտանգության ապահովման, այլև սեփական պաշտոնը պահելու առումով: Այսպես, նոյեմբերի սկզբին` հերթական սրացումից հետո, Իսրայելի պաշտպանության նախարարը հայտարարեց իր հրաժարակի և կոալիցիայից` իր գլխավորած կուսակցության դուրս գալու մասին, քանի որ վարչապետը համաձայնել էր Գազայում հրադադարի հաստատմանը: Արդյունքում Իսրայելը ստիպված է 2019 թվականի ապրիլին գնալ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների:
Այսպիսով, պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության կարգավորման գործընթացը 2019 թվական է մտնում ոչ միայն բանակցային գործընթացի բացակայությամբ, այլ լարվածության էական աճով, Իսրայելում ներքաղաքական ճգնաժամ առաջացնելու միտումներով, ԱՄՆ-ի, որպես միջնորդ երկրի, սպառմամբ:
Եմենի ճգնաժամը 2018 թվականին
2018 թվականին միջազգային հանրությունն ավելի մեծ վճռականություն ցուցաբերեց Եմենում իրավիճակի կարգավորման հարցում, ինչը պայմանավորված էր ինչպես մերձավորարևելյան այդ երկրում օրեցօր ավելի աղետալի դարձող մարդասիրական դրությամբ, այնպես էլ Եմենում արաբական կոալիցիան գլխավորող Սաուդյան Արաբիայի հետ Արևմուտքի հարաբերությունների վատացմամբ, ինչի արդյունքում միջազգային հանրությունը սկսեց որոշակի ճնշումներ գործադրել վերջինիս վրա: Արդյունքում, դեկտեմբերի սկզբին Շվեդիայում ՄԱԿ-ի հովանու ներքո ապստամբ-հութիների և կառավարության ներկայացուցիչների միջև կայացած բանակցությունները պսակվեցին հաջողությամբ և  որոշում կայացվեց ապստամբների վերահսկողության տակ գտնվող Հոդեյդա նավահանգստային քաղաքը, որի համար այս տարի ակտիվ մարտական գործողություններ էին ընթանում ապստամբների և Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիայի միջև, փոխանցել ՄԱԿ-ի վերահսկողությանը: Սա բավականին լուրջ ձեռքբերում է` հաշվի առնելով Եմենին մարդասիրական օգնություն հասցնելու հարցում Հոդեյդայի ունեցած ռազմավարական նշանակությունը: Դրական է նաև այն հանգամանքը, որ ապստամբների և կառավարության ներկայացուցիչներին հաջողվել է համաձայնության գալ երկխոսությունն արդեն 2019 թվականի հունվարին շարունակելու հարցում: Այսպիսով, կարելի է ասել, որ 2018 թվականը Եմենում ճգնաժամի կարգավորման հարցում ավարտվում է դրական միտումներով:
Սաուդցի ընդդիմադիր լրագրողի սպանությունը
Անցնող տարին Սաուդյան Արաբիայի համար դժվար է անվանել բարենպաստ: Ստամբուլում սաուդյան հյուպատասությունում թագավորության հատուկ ծառայությունների կողմից ընդդիմադիր լրագրող Ջամալ Խաշուկջի սպանությունը, անսպասելիորեն լուրջ գլխացավանք դարձավ թագավորության համար գործընկերների հետ հարաբերություններում: Այս միջադեպի պատճառով եվրոպական մի շարք երկրներ հայտարարեցին Սաուդյան Արաբիայի հետ ռազմական համագործակցությունը դադարեցնելու մասին, սակայն էր-Ռիադի համար թերևս ամենացավոտն իր հիմնական դաշնակից ԱՄՆ հետ հարաբերությունների վատացումն է: Թեև նախագահ Դոնալդ Թրամփը վերջին շրջանում (էր-Ռիադի հետ որոշ ֆինանսական տարաձայնություններ հարթելուց հետո) փորձում է  պաշտպանել սաուդյան թագաժառանգ արքայազնին լրագրողի սպանության գործով մեղադրանքներից, սակայն նրան դեռևս չի հաջողվում նույնիսկ ամերիկյան սենատին համոզել աչք փակել այս աղմկահարույց սպանության վրա: Արդյունքում, Սաուդյան Արաբիան 2019 թվականը դիմավորում է արտաքին քաղաքական լուրջ խնդիրներով, որոնք թերևս աշխարհի համար վտանգավոր են պայմանավորված նավթի համաշխարհային շուկայում գների ձևավորման հարցում էր-Ռիադի ունեցած որոշիչ ազդեցությամբ: Արաբական այս թագավորությունը կանգնած է նաև լուրջ ներքաղաքական ճգնաժամի առաջ. լրագրողի սպանությունն ամրապնդել է Մուհամադ բեն Սալմանի ընդդիմադիրների դիրքերը, և չի բացառվում, որ թագավորությունում որոշեն փոխել թագաժառանգ արքայազնին:

Ближневосточный кипящий котел: итоги 2018 года
Как и в предыдущем году, в 2018 году Ближний Восток был самым кипящим регионом в мире. Борьба с терроризмом и исламским экстремизмом все еще стоит в повестке стран этого региона. Хотя в прошлом году были предприняты некоторые шаги для установления стабильности в регионе (Эфиопия и Эритрея подписали мирный договор об окончании войны 20 лет назад), тем не менее, не удалось добиться окончательного урегулирования ситуации в самых горячих зонах региональных конфликтов (Сирия, Палестина-Израиль, Йемен). Ниже мы представляем основные события на Ближнем Востоке в 2018 году:
Урегулирование сирийского конфликта
В 2018 году в направлении урегулирования сирийского конфликта была проделана значительная работа. Как и в предыдущем году, формат Астаны с участием России, Турции и Ирана был более эффективным. В рамках последнего создание зон деэскалации в Сирии способствовало установлению определенной стабильности в стране и продвижению в направлении политического урегулирования.
На данный момент основным препятствием для того, чтобы полностью перейти на политическое урегулирование, по сути, является Идлиб, который все еще находится под контролем террористических групп и вооруженной оппозиции. Ожидается, что такая ситуация не может продлиться долго: или Турция выполнит свои обязательства по освобождению Идлиба от террористов, или сирийские правительственные войска с поддержкой России начнут военную операцию для освобождения Идлиба.
Следует отметить, что, несмотря на различные подходы к урегулированию ситуации в Сирии, как внутренние, так и внешние силы, вовлеченные в сирийский конфликт, имеют окончательное согласие по поводу основных принципов и механизмов урегулирования конфликта. В частности, во время саммита в Стамбуле в октябре 2018 года с участием Турции, России, Франции и Германии, стороны подчеркнули необходимость сохранения территориальной целостности и суверенитета Сирии, безальтернативность борьбы с терроризмом и прекращение огня, а также конституционную реорганизацию страны для обеспечения условий возвращения беженцев. С этой целью стороны придают особое значение формированию Конституционной комиссии под эгидой Организации Объединенных Наций, в которой будут представлены все силы, участвующие во внутриполитических процессах в Сирии. Здесь следует отметить, что международное сообщество смирилось с возможным правлением Асада в послевоенный период в Сирии, о чем свидетельствует, например, более часто звучащие требование в арабских странах о возвращении Сирии в Лигу арабских государств. В этом контексте интересно решение  США о выводе американских войск из Сирии.
Таким образом, 2018 год был, пожалуй, "самым спокойным" годом сирийского конфликта. Крупномасштабные военные операции не проводились, в стране наблюдалась относительная стабильность, что позволило провести некоторые восстановительные работы, и сотни беженцев вернулись в свои дома.
Палестино-израильский конфликт в 2018 году
2018 год для палестино-израильского конфликта был довольно активным, но не с точки зрения переговорного процесса, который уже который год находится в тупике, а с точки зрения вооруженных столкновений. Кульминацией напряженности в палестино-израильском конфликте можно считать столкновения между палестинскими демонстрантами и израильскими силами на границе с сектором Газа в апреле-мае, в результате которых погибли десятки и получили ранения сотни палестинцев. Следует отметить, что палестинцы тогда провели акции протеста в связи с днем создания государства Израиль и переносом посольства США в Израиле в Иерусалим.
Значительная напряженность также была зарегистрирована в июле, августе и ноябре. Следует отметить, что параллельно не были предприняты дипломатические усилия для установления долгосрочной стабильности. Решение администрации Трампа о признании Иерусалима столицей Израиля, закрытие палестинского представительства в Вашингтоне и сокращение финансовой помощи Палестине серьезно подорвали посредничество США в урегулировании конфликта. В результате ГА ООН не удается даже принять резолюцию, осуждающую ХАМАС. Вместо этого в прошлом году со стороны международного сообщества часто были слышны заявления, осуждающие действия Израиля в секторе Газа.
В этом году обострение палестино-израильского конфликта стало серьезной головной болью для премьера Израиля Биньямина Нетаньяху - с точки зрения не только безопасности, но и его собственной карьеры. Так, в начале ноября, после очередного обострения, министр обороны Израиля объявил о своей отставке и выходе возглавляемой им партии из правящей коалиции, когда премьер-министр согласился на прекращение огня в секторе Газа. В результате Израиль вынужден пойти на досрочные парламентские выборы в апреле 2019 года.
Таким образом, процесс урегулирования палестино-израильского конфликта вошел в 2019 год не только в условиях отсутствия переговорного процесса, но и в условиях существенной напряженности, с вероятностью возникновения внутриполитического кризиса в Израиле, с исчерпанием роли США как страны посредника.
Йеменский кризис в 2018 году
В 2018 году международное сообщество проявило большую решимость в урегулировании ситуации в Йемене, что было обусловлено ухудшением гуманитарной ситуации в этой ближневосточной стране, а также ухудшением отношений между Западом и Саудовской Аравией, которая возглавила Арабскую коалицию, в результате чего международное сообщество начало оказывать давление на нее. В начале декабря в Швеции под эгидой ООН прошли успешные переговоры между повстанцами-хоуситами и представителями правительства, и было принято решение передать город Ходейда, ради которого в 2018 году были проведены активные боевые действия между повстанцами и возглавляемой Саудовской Аравией коалицией, под контроль ООН. Это довольно серьезное достижение, учитывая стратегическую значимость Ходейда в доставке гуманитарной помощи Йемену. Таким образом, можно сказать, что йеменский кризис вступает в 2019 год с позитивными тенденциями.
Убийство саудовского оппозиционного журналиста
Уходящий год сложно назвать благоприятным для Саудовской Аравии. Убийство оппозиционного журналиста Джамаля Хашукджи в консульстве Саудовской Аравии в Стамбуле неожиданно стало большой головной болью для королевства в его отношениях с партнерами. Из-за этого инцидента ряд европейских стран объявили о приостановке военного сотрудничества с Саудовской Аравией, но для Эр-Рияда, пожалуй, худшим является ухудшение отношений со своим главным союзником - США. Хотя президент Дональд Трамп теперь (после урегулирования некоторых финансовых разногласий с Эр-Риядом) пытается защитить наследного принца от обвинения в убийстве журналиста, но ему не удается убедить даже американский сенат закрыть глаза на это скандальное убийство.
В результате Саудовская Аравия вступает в 2019 год с серьезными внешнеполитическими проблемами, которые могут быть опасными для всего мира - из-за решающего влияния Эр-Рияда на цены на нефть. Это арабское королевство также может столкнуться с серьезным внутриполитическим кризисом: убийство журналиста укрепило позиции противников Мухаммеда бен Салмана, и не исключено, что в королевстве могут решить сменить наследного принца.