ԵԱՏՄ՝ ներս և դուրս. 2018թ. ամփոփում
Որպես Եվրասիական տնտեսական միության գործունեության՝ անցնող տարվա ամփոփում, ներկայացնենք Միության անդամ երկրների միջև և երրորդ երկրների հետ հարաբերություններում գրացված հիմնական ձեռքբերումներն ու զարգացման միտումները:
ԵԱՏՄ ներսում
ԵԱՏՄ Մաքսային Կոդեքս. Որպես ցանկացած տնտեսական միության հաջողության գրավական՝ ԵԱՏՄ-ում կարևորվում է միասնական Մաքսային Կոդեքսի շուտափույթ ձևավորման ու կիրառման հարցը: 2018թ.-ն այս տեսանկյունից կարելի է համարել ակտիվ տարի: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Կոլեգիալ մարմնի կողմից ընդունված մի շարք որոշումները վկայում են այդ մասին: Չնայած փաստացի գնահատականներին, որ Կոդեքսի լիարժեք կայացման համար դեռ սպասվում են չորս հարյուրից ավելի նորմատիվ իրավական ակտերի ընդունում, գործընթացը շարժման մեջ է: Նշենք, որ ԵԱՏՄ առանձնահատկություններից է անդամ-երկրներից յուրաքանչյուրի կողմից սեփական մաքսային քաղաքականության որդեգրումը, որը, սակայն, պետք է ուղղորդվի Միասնական Կոդեքսի կողմից առաջադրվող հիմնական ռազմավարությամբ:
Թվային միասնական հարթակի ստեղծում. Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի՝ տարվա ամփոփիչ հանդիպման ընթացքում առաջ քաշված հարցերից է Միության ներսում վիճակագրությունների թվային վարման մասին որոշումը:
Միասնական արժույթի ստեղծման հարցը. չնայած միության ներսում միասնական արժույթի անցմանը դեմ հանդես եկող երկրի (Ղազախստան) առկայությանը, այն, ինչպես ողջ անցնող տարվա ընթացքում, այնպես էլ հետագայում կմնա օրակարգային հարց՝ միության անդամ երկրներին առաջարկելով արտասահմանյան արժույթների փոխարժեքների տատանումներից սեփական տնտեսությունները առավելագույնս պաշտպանելու այլընտրանքային միջոց:
Միության անդամ-երկրների կողմից ստեղծված արտադրանքի՝ որպես Միության արտադրություն նշումը (ապրանքային մարկաների ստեղծում): Պետք է նշել, որ Եվրասիական բրեդների ստեղծումը ևս օրակարգային է:
Ողջ տարվա ընթացքւոմ օրակարգում էր միասնական գազի շուկայի ստեղծումը: Չնայած այստեղ առկա մի շարք կնճռոտ հարցերին, այն 2018-ի բուռն քննարկվող հարցերից էր:
Փոխադարձ առևտրում առկա խոչընդոտների վերացմանն ուղղված պարբերական քննարկումների տարբեր ձևաչափերի հանդիպումների ժամանակ:
ԵԱՏՄ-ից դուրս
Առանձնացնենք 2018թ-ին տեղ ունեցած առավել կարևոր իրադարձությունները:
ü  ԵԱՏՄ-Իրան ազատ տնտեսական գոտու ստեղծում:
ü  ԵԱՏՄ-Մերկոսուր համագործակցության հուշագիր:
ü  ԵԱՏՄ –Չինաստան մաքսային ինֆորմացիոն համագործակցությունը միջպետական հարաբերություններում
ü  ԵԱՏՄ-Չիլի առևտրային փոխգործակցության աճ
ü  ԵԱՏՄ-ԵՄ համագործակցության հեռանկարներ. Հանդիպում Վիեննայում:
ü  ԵԱՏՄ-Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպություն համագործակցության հուշագիր կենդանիների պահպանության ոլորտում
ü  ԵԱՏՄ-Պորտուգալիա, ԵԱՏՄ-Ֆիլիպիններ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներ
ԵԱՏՄ առևտրաշրջանառության վիճակագրություն
ԵԱՏՄ ադնամ –երկրների միջև. 2018թ. հունվար-դեկտեմբեր, ԱՄՆ դոլար
Ժամանակաշրջան
ԵԱՏՄ ընդհանուր
ԱՄՆ դոլար
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, %
Հունվար-դեկտեմբեր
54 711 600 485
127,4
ԵԱՏՄ-երրորդ երկրներ. 2018թ հունվար-հոտկեմբեր, ԱՄՆ դոլար[1]
Ամիս
2017
2018
2018 –ը  2017-ի նկատմամբ %
Սալդո
Շրջ.
Արտ.
Ներ.
Հունվար-հոկտեմբեր
508 056 039 931
308 884 169 407
199 171 870 524
617 159 907 616
400 701 660 160
216 458 247 456
121,5
129,7
108,7
109 712 298 883
184 243 412 704
Հայաստանը՝ ԵԱՏՄ-ում
2018թ.-ն, ինչպես երևաց, արտաքին ինտեգրացիոն բավական ակտիվ ժամանակաշրջան էր կառույցի համար, որում բավական մեծ դերակատարություն ունեցավ Հայաստանը: Մասնավորապես, Հայաստանն ուղղակի մասնակցություն ուներ ԵԱՏՄ-Իրան ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման շուրջ ընթացող բանակցություններում՝ որպես Իրանի հետ ցամաքային սահման ունեցող միակ  երկիր: Այստեղ Հայաստանի հաջող փորձը կայուն հիմք է երրորդ երկրների հետ կապող օղակի դերում ավելի հաճախակի հանդես գալու համար, ինչը բանակցությունների փուլում թույլ կտա առաջ քաշել մեր երկրի տնտեսական շահերին առավել համապատասխանող դրույթներ: Ի դեպ, հենց Իրանի հետ հաջող բանակցությունների հիմքով է Հայաստանը 2019-ին պատրաստվում նմանատիպ գործընթացի մեջ մտնել Եգիպտոսի հետ:
ԵԱՏՄ-երրորդ երկրներ կամրջի դերակատարության մասին է վկայում նաև ԵԱՏՄ-ԵՄ համագործակցության շուրջ ծավալվող խորհրդակցություններում Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածությունը՝ շնորհիվ դեռևս նախորդ իշխանությունների ջանքերով ՀՀ կողմից իրականացվող «և՛, և՛»-ի քաղաքականության:
Եվ ի վերջո, պետք է նշել, որ 2019-ին Հայաստանն է ստանձնում ԵԱՏՄ նախագահությունը, ինչը նշանակում է, որ կառույցի գործունեության օրակարգի նախաձեռնողականությունը ՀՀ ձեռքերում է: Սպասենք արդյունավետ կիրառման:

ЕАЭС - извне и изнутри: о коммуникационной роли Армении и не только
Чтобы представить итоги деятельности Евразийского экономического союза (ЕАЭС), представим рост темпа отношений между странами-участницами структуры и с третьими странами.
Внутри ЕАЭС
Таможенный кодекс ЕАЭС.  Как залог успеха любого экономического союза, в ЕАЭС важен вопрос скорейшего создания общего таможенного кодекса. 2018 год с этой точки зрения можно называть активным - об этом свидетельствуют некоторые  решения, принятые со стороны коллегии Евразийской экономической комиссии. Несмотря на то, что для полного запуска работы кодекса предстоит вступление в силу нескольких десятков нормативных актов, процесс сдвинулся с мертвой точки. Отметим, что одной из особенностей Союза является то, что каждая из стран-участниц ведет самостоятельную таможенную политику, которая должна соответствовать единому кодексу.
Создание единой цифровой  платформы. Во время итоговой встречи евразийской экономической комиссии был выдвинут вопрос о введении единой цифровой статистики.
Вопрос создания единой валюты. Несмотря на наличие в ЕАЭС страны, которая выступает против единой валюты (Казахстан), весь год этот вопрос оставался в повестке дня структуры. Ожидается, что здесь нечего не изменится, так как и другие участницы ЕАЭС такой подход рассматривают как гарантию от колебаний иностранных валютных изменений.
Нужно отметить, что вопрос создания евразийского бренда тоже стал одним из важнейших вопросов прошлого года. В связи с этим была выдвинута система маркировки для евразийской продукции.
Целый год в повестке дня оставался и вопрос единого рынка газа. По этому поводу есть множество проблем, и вопрос был актуальным в течение всего 2018 года.
Параллельно с вышеуказанным, многократно обсуждались и вопросы барьеров во взаимной торговле.
Вне ЕАЭС
Отметим некоторые важные события 2018 года, которые произошли вне рамок ЕАЭС, но имели непосредственное отношение к нему.
- Создание свободной торговой зоны Иран-ЕАЭС;
- Меморандум о сотрудничестве ЕАЭС-Меркосур;
- Таможенное информационное сотрудничество Китай-ЕАЭС в международных отношениях;
-  Рост торгового сотрудничества ЕАЭС-Чили;
- Перспективы взаимосотрудничества между ЕАЭС и ЕС, встреча в Вене;
- Меморандум о сотрудничестве ЕАЭС - Всемирная организация здравоохранения, договоренность об обеспечении защиты животных;
- Перспективы развития сотрудничества ЕАЭС - Португалия, ЕАЭС - Филиппины.
Статистика торгового оборота ЕАЭС
Между странами-участницами ЕАЭС статистика торгового оборота (в долларах США) за период январь-декабрь 2018 года выглядит следующим образом:
Период
ЕАЭС общий
в долларах США
по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, %
Январь-декабрь
54 711 600 485
127,4
ЕАЭС-третьи страны: январь-октябрь 2018 года, в долларах США
Месяц
2017
2018 по сравнению  2017, %
Сальдо
Оборот
Экспорт
Импорт
Январь-Октябрь
508 056 039 931
308 884 169 407
199 171 870 524
617 159 907 616
400 701 660 160
216 458 247 456
121,5
129,7
108,7
109 712 298 883
184 243 412 704
Армения в ЕАЭС
2018 год стал интеграционно-активным годом для союза. В этом деле довольно большую роль сыграла Армения. В частности, наша страна приняла активное участие в переговорах по созданию зоны свободной торговли Иран-ЕАЭС - как страна с единственной сухопутной границей с Ираном. На самом деле это является хорошим примером того, чтоб и в дальнейшем Армения стала соединительным звеном ЕАЭС с третьей страной. Здесь важен следующий факт: исходя из вышеуказанного, в переговорах Армения может продвигать и более выгодные пункты для нашей экономики. Стоит отметить, что именно благополучный опыт кооперации с Ираном создает почву для переговоров с Египтом в 2019 году о создании подобной зоны свободной торговли.
О коммуникационной роли Армении между ЕАЭС и другими странами свидетельствует и наше активное участие в переговорах ЕАЭС-ЕС, что, благодаря политике "и -и" прежних властей, имеет эффективные результаты.
И под конец хотим напомнить, что в 2019 году Армения приняла председательство в Евразийском экономическом союзе, что означает: инициатива повестки деятельности структуры находится в руках Армении. Ждем эффективного правления в наступившем году!