2018 թվականը բարդ տարի էր Իրանի համար (ամփոփում)
2018 թվականը Իրանի համար բավականին բարդ տարի էր: Իսլամական Հանրապետությունում տարին սկսվեց սոցիալական իրավիճակի դեմ բողոքի լայնամասշտաբ ակցիաներով, որոնք թեև հնարավոր եղավ դադարեցնել` սոցիալ-տնտեսական որոշակի բարեփոխումներ իրականացնելով, սակայն տարվա ընթացքում իշխանությունների սոցիալ-տնտեսական քաղաքականությունը չարդարացրեց միջուկային գործարքի կնքումից հետո իրանցիների մոտ ձևավորված ակնկալիքները:
Ավելին, մայիսին ԱՄՆ-ի` միջուկային համաձայնագրից դուրս գալու արդյունքում Իրանի նկատմամբ մինչև 2015 թվականը գործող պատժամիջոցները տարվա ընթացքում աստիճանաբար վերականգնելու հետևանքով Իրանի տնտեսական վիճակն էլ ավելի է բարդանում` չնայած, որ համաձայնագրի մյուս կողմերը` Ռուսաստանը, Չինաստանը և ԵՄ-ն, փորձում են հնարավորինս շրջանցել ԱՄՆ սահմանած երկրորդային պատժամիջոցները: Նշենք, որ տարեվերջին Իրանում նավթի արդյունահանումը, որն ապահովում է երկրի հիմնական եկամուտը, հասել 2016 թվականից ի վեր նվազագույնին:
Սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի վատացումը բնականաբար թողել է իր ազդեցությունը նաև երկրի ներքաղաքական կյանքի վրա: Օգոստոսին ընդդիմադիրները, պայմանավորված երկրի ֆինանսատնտեսական դրության վատթարացմամբ, նախաձեռնել էին նախագահին անվստահություն հայտնելու գործընթաց, որը սակայն տապալվեց: Նշենք, որ տնտեսական խնդիրներով պայմանավորված Իրանում գնալով ավելանում է նախագահ Ռոհանիից դժգոհությունը` չնայած պատժամիջոցները վերականգնելու կապակցությամբ իրանցիների հակաամերիկյան միասնական կոշտ դիրքորոշմանը:
2018 թվականին Իրանը բախվեց նաև անվտանգային խնդիրների` ի դեմս Ահվազ քաղաքում ռազմական շքերթի ժամանակ տեղի ունեցած ահաբեկչության, որի արդյունքում զոհվեց 25 մարդ:
Արտաքին քաղաքականության բնագավառում Իսլամական Հանրապետությունը կարելի է ասել 2018 թվականին հիմնականում «կորուստներ» չունցավ, եթե չդիտարկենք ԱՄՆ կողմից միջուկային գործարքից դուրս գալը: Վերջինիս համատեքստում շատ կարևոր է, որ Թեհրանը կարողացավ գործարքի մյուս կողմերից և միջազգային հանրությունից ընդհանրապես, ստանալ իրեն աջակցող դիրքորոշում: Ինչ վերաբերում է տարածաշրջանային հակամարտություններին, ապա պետք է նշել, որ այստեղ ևս էական փոփոխություններ անցնող տարում չեն եղել. Իրանը շարունակել է իր ակտիվ դերակատարումը Սիրիայում և Եմենում, զարգացրել է հարաբերությունները հարևան Իրաքի և Թուրքիայի հետ, տասնամյակներ շարունակվող բանակցությունների արդյունքում այս տարի Իրանին և Կասպյան տարածաշրջանի մյուս երկրներին` Ռուսաստանին, Ադրբեջանին, Ղազախստանին և Թուրքմենստանին, հաջողվել է համաձայնության գալ Կասպից ծովի կարգավիճակի շուրջ, ինչն այդ երկրների համագործակցության խորացման համար լուրջ խթան կարող է հանդիսանալ, կարևոր էր նաև ԵԱՏՄ հետ ազատ առևտրի համաձայնագրի կնքումը:
Ամփոփելով նշենք, որ, ըստ ամենայնի, 2019 թվականը ևս Իրանի համար հեշտ տարի չի լինի` պայմանավորված ինչպես ԱՄՆ սահմանած պատժամիջոցների ազդեցությամբ, այնպես էլ Թեհրանի նկատմամբ ակնկալվող ճնշումների ուժեղացմամբ` կապված վերջինիս հրթիռային ծրագրի հետ: Միևնույն ժամանակ ակնկալվում է ակտիվացում սիրիական և եմենական ճգնաժամերի քաղաքական կարգավորման ուղղությամբ, և Իրանը, ինչպես ցույց են տալիս 2018 թվականի միտումները, լուրջ ջանքեր պետք է գործադրի իր ազդեցությունն այդ երկրներում պահելու համար:

2018 год был трудным для Ирана
2018 год был трудным для Ирана. В Исламской Республике год начался с широкомасштабных акций протеста против социально-экономической ситуации в стране. Хотя введением некоторых реформ удалось остановить протестные акции, однако последующая социально-экономическая политика правительства Ирана не оправдала ожиданий иранцев, которые появились после подписания ядерной сделки.
Более того, в результате выхода США из ядерной сделки постепенно восстановились санкции в отношении Ирана, которые действовали до 2015 года. Экономическая ситуация в Иране еще больше усугубилась после этого, несмотря на то, что другие стороны соглашения - Россия, Китай и ЕС – пытаются обходить двойные санкции США. Добыча нефти, которая обеспечивает основной доход страны, в конце года в Иране достигла самого низкого уровня с 2016 года.
Ухудшение социально-экономической ситуации, естественно, повлияло и на внутриполитическую жизнь страны. В августе оппозиция - на фоне ухудшения финансово-экономического положения в стране - инициировала процедуру импичмента президенту, которая не удалась. Следует отметить, что в Иране из-за экономических проблем все больше граждан недовольны президентом Роухани, несмотря на жесткую и единую антиамериканскую позицию иранского общества из-за восстановления санкций.
В 2018 году Иран также столкнулся с проблемами безопасности в лице террористической акции во время военного парада в городе Ахваз, в результате которой погибло 25 человек.
Во внешней политике можно сказать, что Исламская Республика в основном не имела "потери", если не считать выхода США из ядерной сделки. В контексте последнего очень важно, чтобы Тегеран смог получить поддержку со стороны других сторон соглашения и международного сообщества в целом.
Что касается региональных конфликтов, то следует отметить, что здесь в течение года значительных изменений не было: Иран продолжал играть активную роль в Сирии и Йемене, развивал отношения с соседними Ираком и Турцией; по результатам десятилетий переговоров в этом году Иран и другие прикаспийские страны - Россия, Азербайджан, Казахстан и Туркменистан - договорились о статусе Каспийского моря, что может стать серьезным стимулом для углубления сотрудничества между этими странами; важное значение имело также подписание с ЕАЭС соглашения о свободной торговле.
Подытоживая вышесказанное, отметим, что 2019 год, скорее всего, будет нелегким для Ирана - как из-за санкций, введенных Соединенными Штатами, так и из-за усиления давления на Тегеран из-за его ракетной программы. В то же время ожидается активизация политического урегулирования сирийского и йеменского кризисов, и, как показывают тенденции 2018 года, Иран должен приложить серьезные усилия для сохранения своего влияния в этих странах.