2018թ.-ը համաշխարհային տնտեսության համար հակասական տարի էր
Համաշխարհային տնտեսությունն անցնող տարում ապրեց տարատեսակ երևույթներ՝ անսպասելի դրական ու բացասական շրջադարձերով, դարի հաշտության դեպքով, փոխհարաբերությունների՝ մինչև անգամ տնտեսական պատերազմների ու խաղաղության դրսևորումներով: Ամփոփելով համաշխարհային տնտեսության անցնող տարին՝ առանձնացնենք մի քանի ընդգծված երևույթներ, որոնք հայտնվեցին նշանակալի իրադարձությունների առանցքում:
Դարի հաշտեցումն ՝ ԱՄՆ և Հյուսիսային Կորեայի միջև տեղի ունեցավ անցնող տարվա սկզբում: Հաշտությունը երկու երկրների միջև դրական ֆոն ստեղծեց ֆինանսական շուկաներում. Ֆոնդային բորսաներում առևտուրն ակտիվացավ:
Դրական ֆոնին գումարվեց ԱՄՆ և Չինաստանի միջև առևտրային անհամաձայնությունների շուրջ թվացյալ համատեղ հայտարարի գալը: Ինչու թվացյալ, որովհետև շատ չանցած, ԱՄՆ նախագահ Թրամփի վարչակազմը որոշեց, որ Չինաստանը խախտում է առևտրային նորմերն ու չինական ապրանքների նկատմամբ սահմանեց 25% -անոց մաքսավճար: Պատասխանը չուշացավ. Չինաստանը համաչափ պատժամիջոցներ կիրառեց ԱՄՆ նկատմամբ: Մեծ քսանյակի գագաթաժողովի ընթացքում երկու երկրների ղեկավարները կրկին հաշտվեցին, համաշխարհային ֆինանսական շուկաներում կրկին աշխուժություն մտավ, սակայն լարվածություն կրկին առաջացավ՝ կապված ԱՄՆ պատվերով Կանադայում Huawei-ի տնօրենի ձերբակալության հետ: Սպասվում է, որ 2019-ին առևտրային խաղը կունենա շարունակություն:
ԵՄ ավելի շատ երկրները սկսեցին հրաժարվել Միության բյուջետային պահանջներից:  Հունական ճգնաժամի դեմ պայքարի միջոցառումների՝ ԵՄ կողմից հայտարարված հաղթական ավարտից հետո Եվրամիության ավելի շատ երկրներ սկսեցին դժգոհել դրա դիմաց իրենց վճարներից: Մասնավորապես խոսքը վերաբերում է Եվրամիության կողմից բյուջետային պահանջներին, որոնք ենթադրում են սոցիալական վճարների կրճատումներ:
Սրան գումարած Brexit-ի գործընթացը ևս Եվրամիության կայունությանը հարված հասցրեց:
Դեդորալիզացիայի գործընթացները   ևս 2018-ի առանցքային իրադարձություններից են: Ավելի շատ երկրներ սկսեցին քննարկել արտաքին գործարքներում դոլարից հրաժարվելու մասին: Պատճառներից հիմնականը՝ ամերիկյան պատժամիջոցներն են Իրանի ու Իրանի հետ գործարքի մեջ մտնող կազմակերպությունների նկատմամբ:
Անկումը թվային հարթակում  ևս 2018-ի տարեվերջյան անհանգստություններից մեկն էր. ի տարբերություն նախորդ տարվա վերջին, երբ կրիպտոարժույթների աննախադեպ աճ էր գրանցվեց, ինչի արդյունքում մեծացավ դրանց նկատմամբ վերահսկողության ու կարգավորիչների ստեղծման անհրաժեշտությունը, անցնող  տարվա վերջին դրանց անկում է նկատվում:

2018 год был противоречивым для мировой экономики
Мировая экономика в 2018 году пережила разное - с неожиданными позитивными и негативными развитиями, с примирением века, а также с разными видами взаимоотношений, включая экономические войны, потрясения и соглашения. Подводя итоги прошлого экономического года, представим некоторые особо важные события.
Итак, примирение века между США и Северной Кореей. Разглаживание отношений между этими странами создало позитивный фон в финансовых рынках с начала года: в фондовых биржах торговля выросла.
К этому прибавилась имитация улучшения торговых отношений между США и Китаем. Почему имитация? Потому что прошло немного времени, и президент США Дональд Трамп решил, что Китай нарушает торговые нормы и установил увеличение таможенных пошлин для китайской продукции на 25%. Ответные меры не запоздали: Китай установил соразмерные ответные меры против Штатов.  Во время встречи Большой двадцатки руководители двух держав снова пришли к согласию, благодаря чему финансовые рынки опят оживились. Стоит отметить, что напряженность между США и Китаем не понизилась из-за решения властей Канады задержать директора Huawei по просьбе США. Ожидается, что в 2019 году торговая игра между двумя крупнейшими экономиками мира продолжится.
Больше стран Евросоюза начали отказываться от единых экономических мер ЕС. После того, как в Брюсселе сообщили о победе над греческим кризисом, больше стран- участниц ЕС стали жаловаться на дополнительные бюджетные выплаты. Напомним, что речь идет о новых бюджетных требованиях Евросоюза, которые предусматривают сокращение социальных фондов. К этому прибавилась еще и напряженность в связи с Brexit.
Процессы дедоларизации опять-таки стали одними из основных в 2018 году. Больше стран начали обсуждать возможность отказа от доллара во внешних сделках. Основные причины - санкции США против Ирана и тех фирм, которые сотрудничают с иранскими.
Падение на цифровой арене стало одним из тревожных вопросов под конец прошлого года. В отличие от конца 2017 года, когда спрос на криптовалюты резко вырос, в конце 2018 года активнее сработали механизмы контроля над этим рынком, что привело к падению всей отрасли.