Առանց Արցախի հիմնախնդրի կարգավորման Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումն անհնար է. Մևլյութ Չավուշողլու
Ukrinform
Թուրքիան անհնար է համարում Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումը՝ առանց Արցախի հիմնախնդրի կարգավորման: Այս մասին, tert.am-ի փոխանցմամբ, հայտարարել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն՝ նշելով, որ այս տարի իրենք պատրաստվում են ավելի հետևողական լինել այդ հարցում:
«Որոշ հարցեր լուծելու համար բավարար չէ միայն շահերդ պաշտպանելը, պետք է նախաձեռնող լինել: Այսօր, երբ Ղարաբաղի խնդիրը մնում է չլուծված, հնարավոր չէ կայունություն Կովկասում, ինչպես նաև Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորում: 2019-ին այս թեմաներով ավելի հետևողականորեն ենք զբաղվելու», - նշել է Չավուշօղլուն:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ թուրք նախարարը հայտարարել էր, որ Թուրքիան կաջակցի Ղարաբաղյան հարցով այն որոշմանը, որն ընդունելի կլինի Ադրբեջանի համար:
«Հայաստանի նոր ղեկավարները հայտարարում են, որ պատրաստ են առանց նախապայմանների հարաբերություններ հաստատել Թուրքիայի հետ, սակայն մենք հստակ նախապայման ունենք: Մի՞թե մենք կարող ենք ինչ-որ բան անել՝ հաշվի չառնելով Ադրբեջանի զգացմունքները», - ասել էր Չավուշօղլուն:

Mevlut Chavushoghlu: With Karabakh Conflict Unresolved, Normalization of Ties with Armenia Impossible
Ukrinform
Turkey considers it impossible the normalization of ties with Armenia unless the Karabakh (Artsakh) conflict is not resolved. Turkey's Foreign Minister Mevlut Chavushoghlu has said this, reiterating his country's stance on a possible reconciliation, tert.am reported.
In a recent address, the Turkish official also voiced Anakara’s strong determination to demonstrate a more consistent approach to this issue in 2019.
“It isn’t just enough to protect only your interests when it comes to this kind of affairs; it is necessary to be proactive. With the Karabakh conflict unresolved, neither stability in the Caucasus nor a normalization of ties with Armenia is possible. We are going to deal more consistently with those issues in 2019.” he added.