Չինաստանն ԱՄՆ պետական պարտքում ներդրումները կտրուկ կրճատելու մտադրություն չունի
Չինաստանը չի պատրաստվում կտրուկ կրճատել ԱՄՆ–ի պարտքային գործիքների շուկայում ներդրումները։ Այս մասին հայտարարել է Չինաստանի Արժեքավոր թղթերի վերհսկման կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Ֆան Սինխայը, հաղորդում է  «ՐԻԱ Նովոստի» գործակալությունը։
«Չինաստանը խնայողությունների նորմայի բավականին բարձր աստիճան ունի, ընդ որում Չինաստանը նաև մշտապես ներդրումներ է կատարում օտարերկրյա շուկաներում, սակայն ամերիկյան պարտքը շարունակում է կատարյալ ընտրություն մնալ։ Լինելով ամերիկյան պարտքի խոշորագույն ներդրող, ես չեմ կարծում, որ Չինաստանը կարող է կտրուկ կրճատել ԱՄՆ պետական պարտքում ներդրումները», -Դավոսում համաժողովի ժամանակ ասել է Ֆան Սինխայը, մեջբերում են չինական լրատվամիջոցները։
Ըստ պաշտոնյայի՝ ներկայիս տարաձայնությունները չեն անդրադառնա ամերիկյան պետական պարտքը գնելու՝ Չինաստանի կառավարության հետաքրքրության վրա։

Китай не собирается резко сокращать инвестиции в госдолг США
Китай не собирается резко сокращать инвестиции в рынок долговых инструментов США, заявил заместитель главы комитета по контролю за ценными бумагами КНР Фан Синхай, передает РИА Новости.
"У Китая достаточно высокий уровень нормы сбережений, при этом Китай также постоянно инвестирует в иностранные рынки, однако американский долг по-прежнему остается идеальным выбором. Являясь крупнейшим держателем американского долга, я не думаю, что Китай может резко сократить вложения в американский долг", - заявил на форуме в Давосе Фан Синхай, слова которого приводят китайские СМИ.
По мнению чиновника, нынешние трения не скажутся на интересе правительства Китая к покупке американского госдолга.
Согласно данным министерства финансов США, Китай, несмотря на напряженные отношения со Штатами, продолжает удерживать лидерство по вложениям в американский госдолг. По состоянию на сентябрь, сумма облигаций Китая составляла 1,171 триллиона долларов.