Փոխվարչապետն ընդունել է ԵՄ պատվիրակության ղեկավարին և ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողին
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկիին և ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ կառավարության հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունը:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են զարգացմանն աջակցող միջազգային կազմակերպությունների հետ Հայաստանի կառավարության համագործակցության համակարգմանը նվիրված առաջիկայում կայանալիք հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը: Քննարկվել է առաջիկա հանդիպման օրակարգն ու մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի զարգացմանն աջակցող կազմակերպությունների հետ առավել արդյունավետ աշխատանքները համակարգելու և համատեղ ծրագրերն իրականացնելու գործուն մեխանիզմների վերաբերյալ:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի համոզմամբ՝ դոնոր կազմակերպությունների հետ համագործակցության հիմքում պետք է լինեն ՀՀ կառավարության ծրագրի գերակայությունները, միջազգային կազմակերպությունների հետ միջնաժամկետ համագործակցության փաստաթղթերը և, իհարկե, ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընլայնված գործընկերության համաձայնագիրն ու դրա ճանապարհային քարտեզը: Փոխվարչապետն ընդգծել է, որ պետք է բոլոր դոնոր կազմակերպությունների ծրագրերը համատեղել համընդհանուր պատկեր ստանալու, ոլորտային խնդիրները վերհանելու և կառավարության առաջնայնությունների հետ առաջիկայում իրականացվելիք ծրագրերի համապատասխանությունն ապահովելու նպատակով:
Զրուցակիցները համակարծիք էին, որ կառավարության ոլորտային ծրագրերի հաստատումից հետո նաև համակարգման հարթակն օգտագործելով հնարավոր է կառուցողական մթնոլորտում արդյունավետ աշխատանք իրականացնել և հաջողություններ գրանցել բոլոր ուղղություններով բացերի վերհանման և իրականցվող աջակցության ծրագրերի առաջխաղացման գործում:

Вице-премьер Армении принял главу делегации ЕС в Армении и постоянного координатора ООН
Вице-премьер Армении Мгер Григорян принял главу делегации ЕС в Армении, посла Петра Свитальского и постоянного координатора ООН Шомби Шарпа. Об этом сообщает пресс-служба офиса вице-премьера.
В ходе встречи собеседники обсудили процесс подготовки к предстоящей встрече по координации сотрудничества между правительством Армении и международными донорскими организациями. Была обсуждена повестка предстоящей встречи, состоялся обмен идеями о механизмах координации, более эффективной работы с организациями и реализации совместных программ.
Вице-премьер-министр Мгер Григорян выразил уверенность, что сотрудничество с донорскими организациями должно основываться на приоритетах программы правительства Армении, среднесрочных документах о сотрудничестве с международными организациями и, конечно же, Соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС и его дорожной карте. Вице-премьер подчеркнул, что необходимо объединить программы всех донорских организаций, чтобы получить общую картину, выявить отраслевые проблемы и обеспечить соответствие приоритетам правительства.
Собеседники согласились с тем, что после утверждения отраслевых программ правительства с использованием координационной платформы можно будет выполнять продуктивную работу в конструктивной атмосфере и добиваться успеха во всех аспектах.