Գոլանի բարձունքների վերաբերյալ Թրամփի որոշումը կարող է խառնաշփոթ առաջացնել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հերթական աղմկահարույց գրառումն է կատարել Twitter-ում. «52 տարի անց Միացյալ Նահանգների համար եկել է ժամանակն ամբողջությամբ ճանաչելու Իսրայելի ինքնիշխանությունը Գոլանի բարձունքների նկատմամբ, որոնք Իսրայել պետության և տարածաշրջանային կայունության համար ունեն ծայրահեղ ռազմավարական և անվտանգային կարևորություն»:
Սիրիային պատկանող Գոլանի բարձունքները Իսրայելին են անցել 1967 թվականի 6-օրյա պատերազմի ժամանակ, իսկ 1981-ին Կնեսեթն օրենք է ընդունել Գոլանի բարձունքների վրա իսրայելական օրենսդրության տարածման մասին:
Գոլանի իսրայելական օկուպացիան միջազգային հանրության կողմից չի ճանաչվում, և մշտապես Իսրայելին կոչ է արվում այդ տարածքները վերադարձնել Սիրիայի վերահսկողությանը: Այժմ էլ, արձագանքելով Թրամփի գրառմանը, միջազգային հանրությունը վերահստատում է իր այդ դիրքորոշումը, սակայն դա դժվար թե առանձնակի ազդեցություն ունենա Թրամփի որոշման վրա: Հիշեցնենք, որ Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու մասին Թրամփի որոշումը ևս բացասաբար ընդունվեց միջազգային հանրության կողմից, սակայն դա չխանգարեց, որ ամերիկյան դեսպանատունը Թել-Ավիվից տեղափոխվի Երուսաղեմ:
Թրամփի այս գրառումն, իհարկե, հրաշալի նվեր է Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուին ապրիլին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ, սակայն այն միայն Իսրայելի ներքին լսարանին չի ուղղված: Սիրիայում այս պահին առկա ուժային դասավորվածությունը որևէ կերպ չի կարող գոհացնել Վաշինգտոնին, իսկ վերադասավորումների համար անհրաժեշտ է համապատասխան հող նախապատրաստել: Գոլանի բարձունքները որպես իսրայելական տարածք ճանաչելը կարող է լարվածության նոր ալիք բարձրացնել մերձավորարևելյան տարածաշրջանում` հանգեցնելով բախումների առնվազն Սիրիայի և Իսրայելի միջև (Թրամփի գրառմանը բավականին կոշտ են արձագանքել նաև Թուրքիան ու Իրանը): Այս համատեքստում հետաքրքրական է, որ օրերս Թրամփը հայտնեց Սիրիայում 400 ամերիկացի զինվորական թողնելու մտադրության մասին` չնայած մինչ այդ հայտարարվում էր Սիրիայից ամերիկյան զորքերն ամբողջությամբ դուրս բերելու մասին:
Ընդ որում, Գոլանի բարձունքներն` իսրայելական ճանաչելու Թրամփի որոշումը կարող է խառնաշփոթ առաջացնել ոչ միայն մերձավորարևելյան տարածաշրջանում, այլև միջազգային իրավունքի համատեքստում: Սիրիայի օկուպացված տարածքների ճանաչումը` որպես իսրայելական, փորձ կարվի շահարկել որպես նախադեպ միջազգային հարաբերություններում:

US president Donald Trump made his next controversial Twitter post, “After 52 years it is time for the United States to fully recognize Israel’s Sovereignty over the Golan Heights, which is of critical strategic and security importance to the State of Israel and Regional Stability.”
Israel took a grip of Syrian Golan Heights after a 6 day war in 1967 and in 1981 The Knesset effectively annexed it.
The international community does not recognize the Israeli occupation of the Golan Heights and has always called to Israel to return the territory to Syria. In response to Trump’s post the international community restates its stance but it will hardly affect Trump’s decision. To recap, Trump’s decision on recognizing Jerusalem as Israeli capital city also faced international backlash but, however the American embassy did move from Tel Aviv to Jerusalem.
Trump’s post comes just in case to Benjamin Netanyahu on the even of the April snap parliamentary elections, but it does not only address the domestic Israeli audience. The current positioning of forces in Syria does not please Washington, however re-positioning requires proper ground to be lain. Recognizing the Golan Heights as Israeli territory may wreck havoc in the Middle East leading to clashes at least between Syria and Israel  (Trump’s post was railed against by Turkey and Iran). It is noteworthy in this context that Trump recently announced of leaving 400 american soldiers despite prior announcements of total withdrawal of the American army from Syria.
However, Trump’s decision on recognizing the Golan Heights as Israeli territory may not only create a mess in the Middle East but also in the context of international law. Recognizing the occupied Syrian territory as Israeli might be manipulated as an attempt of precedent in the international relationships.