Գոլանի բարձունքների վերաբերյալ Թրամփի որոշումը կարող է խառնաշփոթ առաջացնել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հերթական աղմկահարույց գրառումն է կատարել Twitter-ում. «52 տարի անց Միացյալ Նահանգների համար եկել է ժամանակն ամբողջությամբ ճանաչելու Իսրայելի ինքնիշխանությունը Գոլանի բարձունքների նկատմամբ, որոնք Իսրայել պետության և տարածաշրջանային կայունության համար ունեն ծայրահեղ ռազմավարական և անվտանգային կարևորություն»:
Սիրիային պատկանող Գոլանի բարձունքները Իսրայելին են անցել 1967 թվականի 6-օրյա պատերազմի ժամանակ, իսկ 1981-ին Կնեսեթն օրենք է ընդունել Գոլանի բարձունքների վրա իսրայելական օրենսդրության տարածման մասին:
Գոլանի իսրայելական օկուպացիան միջազգային հանրության կողմից չի ճանաչվում, և մշտապես Իսրայելին կոչ է արվում այդ տարածքները վերադարձնել Սիրիայի վերահսկողությանը: Այժմ էլ, արձագանքելով Թրամփի գրառմանը, միջազգային հանրությունը վերահստատում է իր այդ դիրքորոշումը, սակայն դա դժվար թե առանձնակի ազդեցություն ունենա Թրամփի որոշման վրա: Հիշեցնենք, որ Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու մասին Թրամփի որոշումը ևս բացասաբար ընդունվեց միջազգային հանրության կողմից, սակայն դա չխանգարեց, որ ամերիկյան դեսպանատունը Թել-Ավիվից տեղափոխվի Երուսաղեմ:
Թրամփի այս գրառումն, իհարկե, հրաշալի նվեր է Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուին ապրիլին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ, սակայն այն միայն Իսրայելի ներքին լսարանին չի ուղղված: Սիրիայում այս պահին առկա ուժային դասավորվածությունը որևէ կերպ չի կարող գոհացնել Վաշինգտոնին, իսկ վերադասավորումների համար անհրաժեշտ է համապատասխան հող նախապատրաստել: Գոլանի բարձունքները որպես իսրայելական տարածք ճանաչելը կարող է լարվածության նոր ալիք բարձրացնել մերձավորարևելյան տարածաշրջանում` հանգեցնելով բախումների առնվազն Սիրիայի և Իսրայելի միջև (Թրամփի գրառմանը բավականին կոշտ են արձագանքել նաև Թուրքիան ու Իրանը): Այս համատեքստում հետաքրքրական է, որ օրերս Թրամփը հայտնեց Սիրիայում 400 ամերիկացի զինվորական թողնելու մտադրության մասին` չնայած մինչ այդ հայտարարվում էր Սիրիայից ամերիկյան զորքերն ամբողջությամբ դուրս բերելու մասին:
Ընդ որում, Գոլանի բարձունքներն` իսրայելական ճանաչելու Թրամփի որոշումը կարող է խառնաշփոթ առաջացնել ոչ միայն մերձավորարևելյան տարածաշրջանում, այլև միջազգային իրավունքի համատեքստում: Սիրիայի օկուպացված տարածքների ճանաչումը` որպես իսրայելական, փորձ կարվի շահարկել որպես նախադեպ միջազգային հարաբերություններում:

Решение Трампа о Голанских высотах может привести к хаосу
Президент США Дональд Трамп 25 марта подписал декларацию о признании суверенитета Израиля над Голанскими высотами в ходе встречи с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху. Этому предшествовала запись Трампа в Twitter: "52 года спустя настало время, чтобы Соединенные Штаты признали полный суверенитет Израиля над Голанскими высотами, которые имеют критически важное значение для безопасности государства Израиль и региональной стабильности".
Голанские высоты, принадлежащие Сирии, были захвачены Израилем в ходе Шестидневной войны в июне 1967 года, а в 1981 году Кнессет принял закон о распространении израильской юрисдикции на Голанские высоты.
Международное сообщество не признает израильскую оккупацию Голанских высот и всегда призывало Израиль вернуть эти территории под контроль Сирии. В ответ на признание Трампа международное сообщество вновь заявило о своей позиции, но... дело уже сделано. Напомним, что решение Трампа о признании Иерусалима столицей Израиля также было негативно воспринято международным сообществом, но оно не помешало американскому посольству переехать из Тель-Авива в Иерусалим.
Этот шаг Трампа, конечно, замечательный подарок премьер-министру Израиля Биньямину Нетаньяху накануне внеочередных парламентских выборов, которые состоятся в Израиле в апреле. Но такое решение, очевидно, предназначено не только для внутренней аудитории Израиля.
Нынешний расклад сил в Сирии никак не может понравиться Вашингтону, а для перестановок необходимо подготовить подходящую почву. Признание Голанских высот израильской территорией может вызвать новую волну напряженности на Ближнем Востоке, приведя к столкновением, по крайней мере, между Сирией и Израилем (Турция и Иран жестко отреагировали на заявление Трампа). В этом контексте интересно, что недавно Трамп объявил о своем намерении оставить 400 американских солдат в Сирии, хотя заранее было объявлено о полном выводе американских войск из Сирии.
Между тем, решение Трампа о признании Голанских высот израильской территорией может создать хаос не только на Ближнем Востоке, но и в контексте международного права. Признание оккупированной сирийской территории в качестве израильской может стать предметом манипуляций в качестве прецедента в международных отношениях.