Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանը հերթական անգամ մերժել է Brexit-ի գործարքը
Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանը հերթական անգամ մերժել է Brexit-ի 4 այլընտրանքային տարբերակ։ Քվերակության արդյունքը երկուշաբթի երեկոյան հնչեցրել է համայնքների պալատի խոսնակ Ջոն Բերքոուն, փոխանցում է Интерфакс-ը։
Մասնավորապես, առաջարկվել է համազգային հանրաքվե անցկացնել Brexit-ի վերաբերյալ ցանկացած համաձայնության շուրջ և Common Market 2․0 տարբերակը, որի համաձայն՝ Մեծ Բրիտանիան մնում է Եվրոպական տնտեսական գոտում և ԵՄ-ի հետ պայմանավորվում է ժամանակավոր մաքսային միության մասին, որը կգործի այնքան, մինչև այլընտրանք կգտնվի։
Brexit-ի շուրջ ևս մեկ այլընտրանքային տարբերակի նախաձեռնողները Մեծ Բրիտանիային կոչ են անում Brexit-ի ընթացակարգից հետո ԵՄ-ի հետ մշտական մաքսային միություն ձևավորել։
Չորրորդ տարբերակը ենթադրում է, որ պատգամավորները կքննարկեն կառավարությունից Brexit-ի ժամկետի հերթական երկարաձգումը պահանջող տարբերակը, իսկ եթե դա հնարավոր չլինի, ապա պատգամավորները կքվեարկեն կա՛մ առանց համաձայնության Brexit-ի իրականացման, կա՛մ Լիսաբոնի պայմանագրի 50-րդ կետի չեղարկման օգտին՝ ԵՄ-ում մնալու համար։
Այս քվեարկության արդյունքները պարտադիր իրավական բնույթ չունեն, սակայն ունեն քաղաքական մեծ նշանակություն:

Парламент Британии снова отклонил сделку по Brexit
В очередной раз британский парламент отверг 4 альтернативных варианта Brexit, итоги голосования в понедельник вечером озвучил спикер палаты общин Джон Беркоу, передает Интерфакс.
В частности, были предложены варианты провести общенациональный референдум по любому достигнутому соглашению по Brexit, и вариант Common Market 2.0., согласно которому Великобритания останется в Европейской экономической зоне и договорится с ЕС о временном таможенном союзе, действующим до тех пор, пока ему не будет найдена альтернатива.
Против варианта референдума проголосовали 292 парламентария, за - 280.
Инициаторы еще одного альтернативного варианта Brexit призывают Великобританию согласовать с ЕС постоянный таможенный союз после процедуры Brexit.
Четвертый вариант предполагает, что депутаты рассмотрят вариант, требующий от правительства очередное продление сроков Brexit, а если это не окажется возможным, то депутаты будут голосовать либо за реализацию Brexit без соглашения, либо за отмену действие статьи 50 Лиссабонского договора, чтобы остаться в Евросоюзе.
Результаты этого "показательного голосования" имеют политическое значение, но не носят юридически обязательный характер.