Գյումրու քաղաքապետարանը դիմել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին քաղաքի միջուկը կառույցի պահպանման տարածքում ընդգրկելու խնդրանքով
Գյումրու քաղաքապետարանը դիմել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ղեկավարությանը՝ քաղաքի միջուկը այդ միջազգային կազմակերպության պահպանման տարածքում ընդգրկելու խնդրանքով: Այս մասին, ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ ունեցած հանդիպման ժամանակ նշեց Գյումրու քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը՝ տեղեկացնելով, որ այս պահին դեռ պատասխան չի ստացվել: Խոսքը վերաբերում է հիմնականում Գյումրու «Կումայրի» արգելոց-թանգարանի տարածքում ընդգրկված շինություններին, որոնց մեծ մասը վթարային է և ունի վերականգնման կարիք:
Նույն խնդրով դեռ 2018 թվականի նոյեմբերին 13-ին Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Փարիզում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում խոսել էր կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլայի հետ՝ միջազգային կառույցի ուշադրությունը հրավիրելով քաղաքի հնագույն և հարուստ մշակութային ժառանգությանը եւ ներկայացնելով պատմաճարտարապետական արժեքավոր շինությունները: «Դեռ սպասում ենք: Գործընթացը շատ երկարատև է՝ ասում են նույնիսկ մինչև 5 տարի է տևում, մինչև վերջնական հաստատումը: Եթե դրական արձագանք ստանա այս առաջարկը, ապա դա քաղաքի պատմական միջուկի պահպանման լավագույն լուծումներից կլինի»,- նշեց քաղաքապետը:

Мэрия Гюмри просит включить центр города в список объектов охраны ЮНЕСКО
Мэрия Гюмри обратилась к руководству ЮНЕСКО с просьбой включить центр города под охрану этой международной организации. Об этом на днях на встрече с журналистами заявил мэр Гюмри Самвел Баласанян, сообщив, что на данный момент ответа пока не получено. Речь идет, в основном, о сооружениях, находящихся на территории музея-заповедника "Кумайри" в Гюмри, большая часть которых в аварийном состоянии и нуждается в реставрации, пишет Armenpress.
Об этом 13 ноября 2018 года gрезидент Республики Армения Армен Саркисян в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже говорил с генеральным директором организации Одри Азулой, привлекая внимание международной структуры к древнему и богатому культурному наследию города и представляя ценные историко-архитектурные сооружения. "Мы еще ждем. Процесс очень длительный, говорят, для окончательного утверждения может продлиться до 5 лет. Если это предложение получит положительный отклик, то это будет лучшим решением для сохранения исторического сердца город", - отметил мэр.