Գերմանիան վավերացրեց ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը․ ո՞ր երկիրը կլինի հաջորդը
Գերմանիան դարձավ Եվրամիության անդամ 11-րդ երկիրը, որը վավերացրեց ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը։ Մոտ ապագայում սպասվում է համաձայնագրի վավերացումը նաև Շվեդիայի կողմից։
Հաշվի առնելով Գերմանիայի դերակատարումը Եվրամիությունում՝ նրա կողմից համաձայնագրի վավերացումը կարող է կարևոր ազդակ հանդիսանալ նաև ԵՄ անդամ մյուս երկրների համար և արագացնել վավերացման գործընթացը։
Այս համատեքստում բավական ուշագրավ և մտահոգիչ է Ֆրանսիայի «Դանդաղկոտությունը» վավերացման գործընթացում։ Բնական է, որ վավերացման գործընթացի տեմպերը կախված են ԵՄ անդամ երկրներից յուրաքանչյուրի ներքաղաքական օրակարգից, ինչպես նաև ընթացակարգերից։ Սակայն, Հայաստանի իշխանությունների խնդիրը պետք է լինի թե՛ անձնական, թե՛ կուսակցական, թե՛ պետական կապերի միջոցով առաջ մղել գործընթացն ու հարցի արդիականությունը ԵՄ անդմաների ներքին օրակարգում։ Իսկ Ֆրանսիայի պարագայում, դա առավել քան արդիական է։
Շեշտը պետք է դրվի երկկողմ հարաբերությունների վրա, որպեսզի ԵՄ անդամ բարեկամ երկրները, իրենք արագ վավերացնելով ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը, հետագայում ուղղակի և անուղղակի «լոբբինգ» իրականացնեն նաև ԵՄ անդամ մյուս երկրների շրջանում։
Հետագայում այս նույն սկզբունքը կարելի է որդեգրել նաև Հայաստանի համար Եվրամիության վիզային ռեժիմի ազատականացման հարցում։ Եթե, հաշվի առնելով բարեկամական հարաբերությունները Հայաստանի հետ, Գերմանիան և Ֆրանսիան համաձայնություն տան վիզային ռեժիմի ազատականացման երկխոսության մեկնարկին, մյուս երկրների հետ պայմանավորվելը զգալիորեն ավելի հեշտ կլինի։
Ամփոփելով արձանագրենք, որ ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի հնարավորինս արագ վավերացումը խիստ կարևոր է Եվրամիության հետ Հայաստանի հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից։ Սակայն դրա համար պետք է հետևողական և ինտենսիվ աշխատանք տանել։

Германия ратифицировала соглашение Армения-ЕС: кто следующий?
Германия стала 11-ой страной-членом Европейского Союза, которая ратифицировала соглашение Армения-ЕС. В ближайшее время ожидается, что Соглашение ратифицирует также Швеция.
Учитывая роль Германии в Европейском Союзе, ратификация Соглашения Армения-ЕС может стать важным стимулом для других стран-членов ЕС и ускорить процесс ратификации в других странах ЕС.
В этом контексте весьма примечательно промедление Франции в процессе ратификации Соглашения. Естественно, темпы ратификации в каждом государстве-члене ЕС зависят от внутриполитической повестки и процедурных норм. Однако армянские власти должны стремиться содействать продвижению этого процесса и его актуализации в странах-членах Европйского Союза - как через личные, партийные, так и государственные связи. В случае Франции это более чем актуально.
Акцент должен быть поставлен на двусторонние отношения, чтобы наши дружественные государства, являющиеся членами ЕС, скорейшим образом ратифицировали Соглашение Армения-ЕС, а также проводили прямое и косвенное "лоббирование" среди других стран-членов ЕС.
В дальнейшем тот же принцип также может быть использован в вопросе либерализации визового режима Армении с ЕС. Если, учитывая дружественные отношения с Арменией, Германия и Франция согласятся начать диалог о либерализации визового режима, договориться с другими странами будет намного проще.
Обобщая вышесказанное, можно сказать, что скорейшая ратификация Соглашения Армения-ЕС очень важна с точки зрения развития отношений нашей страны с Европейским Союзом. Однако для этого необходимо проводить последовательную и интенсивную работу.