ԵԽԽՎ-ում Փաշինյանի կողմից մի քանի կարևոր շեշտադրումներ արվեցին
Ապրիլի 11-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԵԽԽՎ-ում հանդես եկավ ելույթով և պատասխանեց խորհրդարանականների հարցերին։ Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխության, ժողովրդավարական բարեփոխումների, հարևան երկրների հետ հարաբերությունների և այլ հարցերի հետ մեկտեղ խոսեց նաև Արցախյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ։
Նրա ելույթում հնչեցին մի շարք ուղերձներ, որոնք ուղղված էին թե՛ միջազգային հանրությանը, թե՛ Ադրբեջանին։ Ստորև կառանձնացնենք դրանցից մի քանիսը։
Արցախյան հակամարտության տեղափոխումն այլ հարթակներ ռիսկեր է պարունակում
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Արցախյան «հակամարտության կարգավորման հարցով պիտի զբաղվի բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը՝ հակամարտության երեք կողմերի հետ, որովհետև միայն այս ֆորմատում է, որ տիրապետում են ոչ միայն հարցի այսօրվա վիճակին, այլև ողջ պատմությանը, բանակցային նրբություններին դրանց մեկնարկի օրից»:
Միշտ հայկական կողմերը բարձրաձայնել են, որ հարցն այլ հարթակներ տեղափոխելու և դրանցում դիվիդենտներ քաղելու Ադրբեջանի փորձերը մի շարք ռիսկեր են պարունակում և անընդունելի են։ Այդ խնդրին անդրադարձել է նաև Փաշինյանը՝ նշելով, որ «Լեռնային Ղարաբաղի հարցի հետ առնչվող այն քննարկումները, որ ԵԽԽՎ-ում տեղի ունեցան 2016 թվականի հունվարին, նույն թվականի ապրիլին բռնկված Չորսօրյա պատերազմի նախերգանքը դարձան և բարենպաստ հող ստեղծեցին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հարձակողական գործողություններ սկսելու համար»։
Պատահական չէ, որ դեռևս 2016-ի հունվարին ԵԽԽՎ-ում Ռ․ Վոլտերի և Մ․ Մարկովիչի զեկույցների քննարկման ժամանակ հայկական կողմերը դիմում էին պատվիրակներին՝ կոչ անելով հաշվի առնել, որ այդ դիսկուրսի մաս դառնալով և կողմ քվեարկելով հակահայկական այդ բանաձևերին` նրանք ազդակ են տալիս Ադրբեջանին և կիսում են պատասխանատվությունը սահմաններին զոհվող հայ զինվորների կյանքերի համար։
ԵԽԽՎ ամբիոնից այսօր վարչապետի կողմից այս թեզի բարձրաձայնումը խիստ կարևոր է, և մնում է հուսալ, որ ուղերձը կընկալվի, և Ադրբեջանի հետագա նման նկրտումները կկանխվեն` առավել ևս, հաշվի առնելով ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի ծավալած կոռուպցիոն գործունեության դեմ ծավալված արշավը։
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության կարևորումը, որպես բանակցային միակ ձևաչափ, կարևոր է նաև Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունից հետո առանց միջնորդների անցկացված Փաշինյան-Ալիև մի քանի հանդիպումների համատեքստում։ Այս հանդիպումների արդյունքում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության միջնորդական ձևաչափի կենսունակությունը կարող էր հարցականի տակ դրվել, կամ տպավորություն ստեղծվել, որ Հայաստանը դեմ չէ այլ ձևաչափերով քննարկումներին։ Փաշինյանի այս հայտարարությունը, ի լրումն Վիեննայում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության միջնորդությամբ մարտի 29-ին կայացած Փաշինյան-Ալիև հանդիպման, չեզոքացրեց այդ միտումները։
Արցախի բնակչության իրավունքները պետք է պաշտպանվեն
«Եթե Լեռնային Ղարաբաղը դեռևս միջազգայնորեն ճանաչված չէ որպես անկախ պետություն, մի՞թե Լեռնային Ղարաբաղում ապրող մարդկանց մարդ լինելու վերաբերյալ միջազգային բանավեճ կա: Մի՞թե մարդու իրավունքների պաշտպանության համաշխարհային առաջամարտիկներից մեկի՝ Եվրոպայի խորհրդի համար առաջնայինը փաստաթուղթն է և ոչ թե իրական մարդը»,նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։
ԵԽ-ն, որպես մարդու իրավունքների պաշտպանությունը գերակայություն հռչակած կառույց, չի կարող թույլ տալ սև խոռոչների առկայությունը և չաջակցել արցախյան ՀԿ-ների և ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացմանն ու զարգացմանը։ Այս մասին վերջին տարիների ընթացքում բազմիցս հայտարարվել է, և այս հարցը պետք է շարունակի միշտ օրակարգում լինել։
Արցախը Եվրոպայի մաս է, կիսում է եվրոպական արժեհամակարգը, և հետևաբար, անկախ կարգավիճակից, արցախցիների իրավունքների պաշտպանությունը պետք է եվրոպական օրակարգի մաս լինի։
Հայաստանը կարևորում է խաղաղության օրակարգը
«Վերջին շրջանում խաղաղության օրակարգը, խաղաղության բանաձևը կյանքի կոչելու առաջարկներ ներկայացնելը մեր ադրբեջանցի գործընկերներին և հանրությանը՝ մեր ամենակարևոր անելիքներից մեկն է»,- ասել է Փաշինյանն՝ ընդգծելով, որ այդ համատեքստում կարևոր քայլերից մեկը բանակցային ֆորմատի լիարժեքության վերականգնումն է. Արցախի լիարժեք վերադարձը բանակցյաին սեղանին։
Խաղաղության օրակարգի ներքո նա հատկապես կարևորում է երկխոսության մեկնարկը հանրությունների միջև, «որ մենք մեր հանրություններին պատրաստենք խաղաղության և ոչ թե պատերազմի»: Որպես երկխոսության նման հարթակ, վարչապետի կողմից կրկին առաջարկվել է ուշադրություն դարձնել սոցիալական ցանցերում քննարկումներին։
Խաղաղության օրակարգն, անշուշտ, կարևոր է, սակայն նման օրակարգի առաջարկ անելիս պետք է արվի առավելագույնը մի կողմից՝ հնարավոր ռիսկերը նվազեցնելու, մյուս կողմից՝ հանրության համար ընկալելի և բոլոր կողմերում համաչափ քայլեր ապահովելու ուղղությամբ։ Կարևոր են հանրային քննարկումները, Արցախի մոտեցումները ներկայացնելը, ինչպես նաև երաշխիքներ ունենալը, որ Ադրբեջանը նույնպես պատրաստ է քայլեր ձեռքներկել այդ ուղղությամբ և պատրաստել սեփական հանրությանը խաղաղության։ Հակառակ դեպքում, Հայաստանի նման նախաձեռնողականությունը կարող է սխալ ընկալվել Ադրբեջանի կողմից և նոր սպառնալիքներ ստեղծել։
Ամփոփելով նշենք, որ ԵԽԽՎ-ն կարևոր հարթակներից մեկն է եվրոպական օրակարգի, հատկապես՝ մարդու իրավունքներին և ժողովրդավարությանն առնչվող հարցերի քննարկման համար։ Եվ Արցախին առնչվող խնդիրները պետք է մշտապես պահվեն օրակարգում, սակայն ոչ թե կարգավորման գործընթացի, այլ առաջին հերթին՝ հենց արցախցիների իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից։ ԵԽ-ն անելիք ունի Արցախում և այդ անելիքը բավական մեծ է։

On April 11 prime minister Pashinyan made a statement at the PACE session and answered question of the MPs. Alongside the revolution in Armenia, democratic improvements, relationships with neighbor countries and others Pashinyan spoke about the Karabakh conflict settlement process.
His statement carried a few messages addressed to both the international community and Azerbaijan. Below are some of them.
Artsakh conflict shift to other platforms carries risks.
Nikol Pashinyan stressed that the Artsakh “conflict should be solely be dealt by the OSCE Minsk Group Co-Chairs with the three sides of the conflict, as it is only in this format they know not only the current state of the issue, but also the whole history, the nuances of talks since their start date."
The Armenian sides have always voiced out that Azerbaijan's attempts to shift the issue to other platforms and earn dividends, carry a number of risks and are unacceptable. Pashinyan also touched upon the issue, noting that "the discussions on the Nagorno-Karabakh issue in PACE in January 2016 marked the prelude to the Four-Day April War of the same year and laid a favorable ground for launching offensive the Azerbaijani armed forces."
It is not by chance that at PACE in January 2016 during the discussions of Voltaire and Marcovic reports, the Armenian side called on the delegates to consider that by being part of that discourse and voting for the anti-Armenian resolutions, they give a signal to Azerbaijan and thus share responsibility for the lives of the Armenian soldiers killed on the border.
The proclamation of this thesis at the PACE today is very important, and one can only hope that the message will get across and Azerbaijan's further ambitions will be prevented, especially given the anti-corruption campaign against Azerbaijan at the PACE.
The significance of the OSCE MG co-chairmanship as the only talk format is also important in the context of a few meetings between Pashinyan and Aliyev without mediators following the revolution in Armenia. As a result of these meetings, the viability of the mediation format of the OSCE Minsk Group could be questioned or an impression be made that Armenia is not against other formats. Pashinian's statement, in addition to Pashinyan-Aliyev meeting on March 29, under the auspices of the OSCE Minsk Group co-chairs, defused those thoughts.
The rights of the Artsakh people should be protected
“If Nagorno Karabakh is not internationally recognized as an independent state, how come there is an international debate over whether people living in Nagorno-Karabakh are people? Is it a document, rather than real people that matters for one of the world’s leaders of human rights protection, for the Council of Europe?” said Nikol Pashinyan.
The Council of Europe can not allow the existence of black holes and not support the establishment and development of Artsakh NGOs and democratic institutions. This has been repeatedly stated in the recent years and this issue should continue to be on the agenda.
Artsakh is part of Europe, shares the European system of values, and consequently, the protection of the rights of the Artsakh people should be part of the European agenda, regardless of status.
Armenia attaches importance to peace agenda
"The peace agenda and the proposals to our Azerbaijani colleagues and the public to bring the peace resolution to life  have been one of our most important tasks," said Pashinyan, stressing that one of the important steps in this context is the restoration of the talks format, Artsakh’s return to the negotiating table.
Under the peace agenda he emphasizes the importance of starting a dialogue between the societies, "that we prepare our societies for peace and not war." As a platform for dialogue, the prime minister again offered to pay attention to the discussions on social networks.
The peace agenda is important, however such an offer should come maximum from one side to reduce the risks on the one hand and provide perceivable for the society steps on the other hand. Public discussions and presenting Artsakh’s positions  are important. Also it is important to have gurantees that Azerbaijan is also ready to take steps and prepare ttheir public for peace. Otherwise such an initiaitve on behalf of Armenia can be wrongly perceived by Azerbaijan and pose new risks.
To sum up, it should be noted that PACE is one of the important platforms for discussing the European agenda, in particular human rights and democracy issues. And Artsakh related issues should be kept on the agenda, but not from the point of view of the settlement process, but first of all from the point of view of Artsakh people’s rights protection. The Council of Europe has a lot to do in Artsakh.