ԵԽԽՎ-ում Փաշինյանի կողմից մի քանի կարևոր շեշտադրումներ արվեցին
Ապրիլի 11-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԵԽԽՎ-ում հանդես եկավ ելույթով և պատասխանեց խորհրդարանականների հարցերին։ Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխության, ժողովրդավարական բարեփոխումների, հարևան երկրների հետ հարաբերությունների և այլ հարցերի հետ մեկտեղ խոսեց նաև Արցախյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ։
Նրա ելույթում հնչեցին մի շարք ուղերձներ, որոնք ուղղված էին թե՛ միջազգային հանրությանը, թե՛ Ադրբեջանին։ Ստորև կառանձնացնենք դրանցից մի քանիսը։
Արցախյան հակամարտության տեղափոխումն այլ հարթակներ ռիսկեր է պարունակում
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Արցախյան «հակամարտության կարգավորման հարցով պիտի զբաղվի բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը՝ հակամարտության երեք կողմերի հետ, որովհետև միայն այս ֆորմատում է, որ տիրապետում են ոչ միայն հարցի այսօրվա վիճակին, այլև ողջ պատմությանը, բանակցային նրբություններին դրանց մեկնարկի օրից»:
Միշտ հայկական կողմերը բարձրաձայնել են, որ հարցն այլ հարթակներ տեղափոխելու և դրանցում դիվիդենտներ քաղելու Ադրբեջանի փորձերը մի շարք ռիսկեր են պարունակում և անընդունելի են։ Այդ խնդրին անդրադարձել է նաև Փաշինյանը՝ նշելով, որ «Լեռնային Ղարաբաղի հարցի հետ առնչվող այն քննարկումները, որ ԵԽԽՎ-ում տեղի ունեցան 2016 թվականի հունվարին, նույն թվականի ապրիլին բռնկված Չորսօրյա պատերազմի նախերգանքը դարձան և բարենպաստ հող ստեղծեցին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հարձակողական գործողություններ սկսելու համար»։
Պատահական չէ, որ դեռևս 2016-ի հունվարին ԵԽԽՎ-ում Ռ․ Վոլտերի և Մ․ Մարկովիչի զեկույցների քննարկման ժամանակ հայկական կողմերը դիմում էին պատվիրակներին՝ կոչ անելով հաշվի առնել, որ այդ դիսկուրսի մաս դառնալով և կողմ քվեարկելով հակահայկական այդ բանաձևերին` նրանք ազդակ են տալիս Ադրբեջանին և կիսում են պատասխանատվությունը սահմաններին զոհվող հայ զինվորների կյանքերի համար։
ԵԽԽՎ ամբիոնից այսօր վարչապետի կողմից այս թեզի բարձրաձայնումը խիստ կարևոր է, և մնում է հուսալ, որ ուղերձը կընկալվի, և Ադրբեջանի հետագա նման նկրտումները կկանխվեն` առավել ևս, հաշվի առնելով ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի ծավալած կոռուպցիոն գործունեության դեմ ծավալված արշավը։
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության կարևորումը, որպես բանակցային միակ ձևաչափ, կարևոր է նաև Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունից հետո առանց միջնորդների անցկացված Փաշինյան-Ալիև մի քանի հանդիպումների համատեքստում։ Այս հանդիպումների արդյունքում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության միջնորդական ձևաչափի կենսունակությունը կարող էր հարցականի տակ դրվել, կամ տպավորություն ստեղծվել, որ Հայաստանը դեմ չէ այլ ձևաչափերով քննարկումներին։ Փաշինյանի այս հայտարարությունը, ի լրումն Վիեննայում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության միջնորդությամբ մարտի 29-ին կայացած Փաշինյան-Ալիև հանդիպման, չեզոքացրեց այդ միտումները։
Արցախի բնակչության իրավունքները պետք է պաշտպանվեն
«Եթե Լեռնային Ղարաբաղը դեռևս միջազգայնորեն ճանաչված չէ որպես անկախ պետություն, մի՞թե Լեռնային Ղարաբաղում ապրող մարդկանց մարդ լինելու վերաբերյալ միջազգային բանավեճ կա: Մի՞թե մարդու իրավունքների պաշտպանության համաշխարհային առաջամարտիկներից մեկի՝ Եվրոպայի խորհրդի համար առաջնայինը փաստաթուղթն է և ոչ թե իրական մարդը»,նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։
ԵԽ-ն, որպես մարդու իրավունքների պաշտպանությունը գերակայություն հռչակած կառույց, չի կարող թույլ տալ սև խոռոչների առկայությունը և չաջակցել արցախյան ՀԿ-ների և ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացմանն ու զարգացմանը։ Այս մասին վերջին տարիների ընթացքում բազմիցս հայտարարվել է, և այս հարցը պետք է շարունակի միշտ օրակարգում լինել։
Արցախը Եվրոպայի մաս է, կիսում է եվրոպական արժեհամակարգը, և հետևաբար, անկախ կարգավիճակից, արցախցիների իրավունքների պաշտպանությունը պետք է եվրոպական օրակարգի մաս լինի։
Հայաստանը կարևորում է խաղաղության օրակարգը
«Վերջին շրջանում խաղաղության օրակարգը, խաղաղության բանաձևը կյանքի կոչելու առաջարկներ ներկայացնելը մեր ադրբեջանցի գործընկերներին և հանրությանը՝ մեր ամենակարևոր անելիքներից մեկն է»,- ասել է Փաշինյանն՝ ընդգծելով, որ այդ համատեքստում կարևոր քայլերից մեկը բանակցային ֆորմատի լիարժեքության վերականգնումն է. Արցախի լիարժեք վերադարձը բանակցյաին սեղանին։
Խաղաղության օրակարգի ներքո նա հատկապես կարևորում է երկխոսության մեկնարկը հանրությունների միջև, «որ մենք մեր հանրություններին պատրաստենք խաղաղության և ոչ թե պատերազմի»: Որպես երկխոսության նման հարթակ, վարչապետի կողմից կրկին առաջարկվել է ուշադրություն դարձնել սոցիալական ցանցերում քննարկումներին։
Խաղաղության օրակարգն, անշուշտ, կարևոր է, սակայն նման օրակարգի առաջարկ անելիս պետք է արվի առավելագույնը մի կողմից՝ հնարավոր ռիսկերը նվազեցնելու, մյուս կողմից՝ հանրության համար ընկալելի և բոլոր կողմերում համաչափ քայլեր ապահովելու ուղղությամբ։ Կարևոր են հանրային քննարկումները, Արցախի մոտեցումները ներկայացնելը, ինչպես նաև երաշխիքներ ունենալը, որ Ադրբեջանը նույնպես պատրաստ է քայլեր ձեռքներկել այդ ուղղությամբ և պատրաստել սեփական հանրությանը խաղաղության։ Հակառակ դեպքում, Հայաստանի նման նախաձեռնողականությունը կարող է սխալ ընկալվել Ադրբեջանի կողմից և նոր սպառնալիքներ ստեղծել։
Ամփոփելով նշենք, որ ԵԽԽՎ-ն կարևոր հարթակներից մեկն է եվրոպական օրակարգի, հատկապես՝ մարդու իրավունքներին և ժողովրդավարությանն առնչվող հարցերի քննարկման համար։ Եվ Արցախին առնչվող խնդիրները պետք է մշտապես պահվեն օրակարգում, սակայն ոչ թե կարգավորման գործընթացի, այլ առաջին հերթին՝ հենց արցախցիների իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից։ ԵԽ-ն անելիք ունի Արցախում և այդ անելիքը բավական մեծ է։

В ПАСЕ Пашинян сделал несколько важных заявлений
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 11 апреля выступил с речью на весенней сессии Парламентской Ассамблеи Совета Европы и ответил на вопросы парламентариев. Он обратился к ряду вопросов, в том числе, к революции в Армении, демократическам процессам, отношениям с соседними странами, а также к проблеме урегулирования карабахского конфликта.
В его выступлении прозвучало несколько важных сигналов, обращенных как международному сообществу, так и Азербайджану. Обратимся к нескольким из них.
Перенос обсуждений по Карабаху на другие платформы таит в себе риски
Никол Пашинян подчеркнул, что "вопросом урегулирования карабахского конфликта должно заниматься исключительно сопредседательство Минской группы ОБСЕ вместе с тремя сторонами конфликта, потому что только этот формат имеет полное представление не только о сегодняшней ситуации, но и обо всей истории, всех нюансах переговорного процесса со дня их начала".
Армянские стороны всегда говорили о том, что попытки Азербайджана перенести обсуждение карабахского конфликта на другие площадки и получить дивиденды, таят в себе ряд рисков и они неприемлемы. К этому обратился и Никол Пашинян, отметив, что "те обсуждения в связи с вопросом Нагорного Карабаха, которые проводились в ПАСЕ в январе 2016 года, стали предисловием для четырехдневной войны, развернутой в апреле того же года, и создали благоприяные условия для того, чтобы азербайджанские войска развернули военные действия".
Неслучайно еще в январе 2016-ого года, во время обсуждения в ПАСЕ докладов Р. Уолтера и М.Маркович, армянские стороны обращались к парламентариям, призывая учитывать, что, становясь участниками этого дискурса и голосуя за эти резолюции, они дают позитивный сигнал Азербайджану и разделяют ответственность за жизни тех солдат, которые будут гибнуть на границе из-за действий Азербайджана.
Оглашение этого тезиса с трибуны ПАСЕ со стороны премьер-министра очень важно, и остается надеяться, что этот посыл будет понят, а в будущем такие попытки Азербайджана будут предотвращены, тем более учитывая начавшуюся в ПАСЕ борьбу с коррупционной деятельностью Азербайджана.
Подчеркивание того, что сопредседательство Минской группы ОБСЕ является единственным приемлемым форматом обсуждения процесса урегулирования карабахского конфликта, важно также в контексте состоявшихся после революции в Армении встреч Пашиняна и Алиева без посредников. В результате этих обсуждений жизнеспособность и значение формата сопредседательства МГ ОБСЕ могли оказаться под вопросом, или же могло сложиться впечатление, что Армения не против обсуждений в других форматах. Это заявление Пашиняна, плюс состоявшаяся 29-ого марта в Вене встреча Пашинян-Алиев при посредничестве сопредседателей МГ ОБСЕ, нейтрализовали эти тенденции.
Права жителей Арцаха должны быть защищены
"Если Нагорный Карабах все еще не признан в качестве независимого государства, означает ли это, что ставится под вопрос то, что проживающие там люди являются людьми? Неужели для одного из локомотивов защиты прав человека в мире – для Совета Европы – первоочередным являются документы, а не люди?" - задал риторический вопрос Никол Пашинян.
Совет Европы как организация, провозгласившая своей целью защиту прав человека, не может позволить наличие черных дыр и не поддерживать НПО и демократические институты в Арцахе. Об этом многократно заявлялось в течение последних лет, и этот вопрос остается в политической повестке.
Арцах является частью Европы, разделяет европейские ценности, и, следовательно, вне зависимости от его статуса, защита прав карабахцев должна быть частью европейской повестки.
Для Армении важна повестка мира
"Предложение Азербайджану и обществу шагов, направленных на реализацию повестки мира, формулы мира, является одной из наших самых важных задач", - сказал Пашинян, подчеркнув, что одним из важнейших шагов в этом направлении является восстановление полноценного формата переговоров, возвращение Арцаха за стол переговоров.
В контексте повестки мира Пашинян особое значение придает диалогу обществ, подготовке обществ к миру. В качестве платформы для такого диалога премьер снова предложил обратить внимание на обсуждения в социальных сетях.
Повестка мира, безусловно, важна, но, выступая с такими предложениями, нужно максимально хорошо все рассчитать, чтобы минимизировать риски и обеспечить баланс во всех сторонах конфликта. Необходимо эти предложения сначала поставить на обсуждение, учитывать и представлять позицию Арцаха, а также получить гарантии того, что Азербайджан тоже готов предпринять шаги в этом направлении и готовить свое общество к миру. В противном случае, такая инициативность Армении может быть воспринята неправильно со стороны Азербайджана и создать новые угрозы.
Подводя итоги, отметим, что ПАСЕ является одной из важных платформ обсуждения европейской повестки, особенно вопросов, касающихся прав человека и демократии. И вопросы, связанные с Арцахом, должны всегда находиться там в повестке, однако не в контексте урегулирования конфликта, а в первую очередь, именно в контексте защиты прав людей, живущих в Арцахе. Совет Европы может многое сделать в Арцахе, и к этому нужно стремиться.