Թուրք-արաբական լարվածությունն անդրադառնում է նաև Հայաստանին
Խալիֆա Հաֆթարի գլխավորությամբ Լիբիական ազգային բանակն ակտիվ հարձակման է անցել Տրիպոլիի հարավում և մոտենում է մայրաքաղաքի կենտրոնին:  Ազգային համաձայնության կառավարությունը հայտարարում է, որ Հաֆթարի գործողություններին մասնակցում է նաև օտարերկրյա ավիացիա, սակայն չի հստակեցվում` թե որ երկրների մասին է խոսքը:
Այս պահի դրությամբ Լիբիայում ռազմական գործողություններին օտարերկրյա ուժերի մասնակցության  որևէ ապացույց չկա, սակայն պետք է նկատել, որ այստեղ արտաքին ուժերը, առաջին հերթին` տարածաշրջանի երկրները, իրական հետաքրքրվածություն ունեն: Այսպես, Խալիֆա Հաֆթարը վայելում է Սաուդյան Արաբիայի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների և Եգիպտոսի աջակցությունը, իսկ Տրիպոլիի Ազգային համաձայնության կառավարությունը` Թուրքիայի և Կատարի:
Հաֆթարին աջակցող ուժերի կարծիքով` Տրիպոլիիում գործող կառավարությունը վերահսկվում է ծայրահեղական իսլամական խմբավորումների կողմից: Արաբական գարունից հետո Սաուդյան Արաբիան և ԱՄԷ-ն տարածաշրջանում կայունության հաստատումը կապում են զինվորականների իշխանության հաստատման հետ: 2011 թվականին Թունիսում, Լիբիայում, Եգիպտոսում, Սիրիայում, Եմենում տեղի ունեցած զարգացումների հետևանքով գործող վարչակարգերի տապալումը կամ թուլացումը հանգեցրեց իսլամական ծայրահեղականության աճին` այդ թվում այնպիսի  ահաբեկչական կազմակերպությունների ձևավորմանը, ինչպիսին է «Իսլամական պետությունը»: Այժմ արաբական միապետությունները, որոնք, ի դեպ, նույնպես ֆինանսավորում են իսլամական ծայրահեղական խմբավորումների,  փորձում են տարածաշրջանում ամրապնդել զինվորական ռեժիմների դիրքերը` կայունություն հաստատելու համար, ինչպես եղավ Եգիպտոսում 2013 թվականի ռազմական հեղաշրջման արդյունքում: Ի դեպ, Եգիպտոսը Լիբիայում առանձնակի հետաքրքրություն ունի, քանի որ Տրիպոլիում գործող կառավարությունում բավականին ամուր են եգիպտական գործող իշխանությունների, կարելի է ասել, գաղափարական թշնամիների` «Մուսուլման եղբայրներ» խմբավորման դիրքերը:
Տարածաշրջանային ուժերի դասավորությունը նույն է նաև Սուդանում: «Արաբական դեմոկրատիայի» գաղափարները պաշտպանող Թուրքիայում և Կատարում փորձում են թույլ չտալ զինվորականների իշխանության ամրապնդում աֆրիկյան այդ երկրում, իսկ Սաուդյան Արաբիայում, ԱՄԷ-ում և Եգիպտոսում` հակառակը: Սաուդյան Արաբիան և ԱՄՆ-ն ռազմական հեղաշրջումից հետո 3 մլրդ դոլար ֆինանսական աջակցություն են տրամադրել տնտեսական լուրջ դժվարությունների առաջ կանգնած աֆրիկյան այս երկրին, սակայն Սուդանի հասարակությունը հաստատակամ է դեմոկրատական փոփոխությունների հասնելու հարցում և որևէ կերպ չի համաձայնում հեղաշրջումից հետո ձևավորված Ռազմական խորհրդի պահպանմանը:
Ընդ որում, պետք է նշել, որ հյուսիսաֆրիկյան այս երկրներում կողմերի հետաքրքրությունը ոչ միայն քաղաքական է, այլ նաև անվտանգային ու տնտեսական:
Այսպիսով, կարելի է փաստել, որ արաբական աշխարհի առաջատար երկրներն ու Թուրքիա-Կատար կոալիցիան տարածաշրջանային քաղաքականությունում ունեն մոտեցումների լուրջ տարբերություններ ոչ միայն Իրանի հետ համագործակցության հարցում: Այդ տարաձայնություններն գնալով ավելի են խորանում` տարաբնույթ արտահայտումներ ստանալով երկկողմ հարաբերություններում: Թերևս հենց այս տարաձայնություններով է պայմանավորված նաև Ստամբուլում սաուդյան հյուպատոսության շենքում սաուդցի ընդդիմադիր լրագրողի սպանության շուրջ թուրքական իշխանությունների բարձրացրած մեծ աղմուկը:
Հենց այս տարաձայնություններով է բացատրվում նաև արաբական երկրներում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին խոսակցությունների ակտիվացումը: Մասնավորապես, Ցեղասպանությունը ճանաչելու մտադրության մասին գրել են ԱՄէ լրատվամիջոցները, թեմային լայն անդրադարձ են ունեցել սաուդյան ԶԼՄ-ները` դատապարտելով Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությունը: Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչելու մտադրության մասին հայտարարել է Արևելյան Լիբիայի կառավարությունը: Վերջին տարիներին այս թեմայով ակտիվ քննարկումներ կային նաև Եգիպտոսում:
Արաբական երկրների` այդ թվում նաև Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ չունեցող Սաուդան Արաբիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության թեմայի շահարկումը խոսում է այն մասին, որ սունիական այս երկու կոալիցիաների միջև տարաձայնությունները գնալով ավելի են սրվում` մերձավորարևելյան տարածաշրջանը դարձնելով էլ ավելի անկայուն:

Turkish-Arabic Tensions Affect Armenia
Libyan national army under Khalifa Haftar started offensive in the south of Tripoli and approaches the center of the capital. The government announced that Haftar’s operation involves foreign aviation without giving further details.
At this point there is no evidence of foreign engagement in the military operations, however external forces, regional countries in the first place, have genuine interest. Khalifa Haftar has the support of Saudi Arabia, Arab Emirates and Egypt, and the UN backed government that of Turkey and Qatar.
According to Haftar supporters the government in Tripoli is controlled by radical Islamist groups. Following the Arab Springs, Saudi Arabia and the United Arab Emirates have linked stability in the region to the establishment of military rule. The toppling or weakening of the ruling regime in Tunisia, Libya, Egypt, Syria, and Yemen as a result of 2011 developments led to the rise of Islamic extremism, including the formation of such terrorist organizations, as the Islamic State. Now the Arab monarchies, which also finance Islamic extremist groups, are trying to strengthen military positions in the region for stability, as it happened in Egypt as a result of the military coup in 2013. By the way, Egypt has a special interest in Libya, as the Egyptian government has quite strong ideological enemies in the Tripoli government, on behalf of the Muslim Brotherhood.
The order of the regional forces is the same in Sudan. Turkey and Qatar, who protect the ideas of the “Arab Democracy”, are trying to prevent the military power in the African country and Saudi Arabia, UAE and Egypt, vice versa. Saudi Arabia and the United States have provided $ 3 billion financial aid to Sudan facing serious economic hardships after a military coup, but the Sudanese society is resolute in achieving democratic changes and would not agree on the preservation of the Military Council after the coup.
Thus, the leading countries of the Arab world and the coalition of Turkey and Qatar have strives in regional policy not only regarding the issue of cooperation with Iran. These disagreements are gradually gaining momentum with diverse expressions in bilateral relations. Perhaps these disagreements also account for the Turkish government's overwhelming unrest on the assassination of a Saudi journalist in the building of the Saudi Consulate in Istanbul.
It is these disagreements that drive the developments on the recognition of the Armenian Genocide in Arab countries. Particularly, the UAE media have written about their intention to recognize the Genocide. The Saudi media have broadly covered the topic condemning Turkey's denial policy. The Eastern Libya government has announced its intention to recognize the Armenian Genocide. There have been active discussions on this topic in Egypt in recent years.
Speculation on the Armenian Genocide on behalf of Arab countries having no diplomatic relations with Armenia, including Saudi Arabia, testifies that the disagreements between the two Sunni coalitions are getting increasingly tense, deteriorating the stability in the Middle East.