ԵՄ դեսպանը փորձեց խմբագրել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ Դոնալդ Տուսկի հայտարարությունը
Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին այսօր Երևանում տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ խմբագրեց Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի՝ Բաքվում արված հայտարարությունները:
Դեսպանը հավատացրեց, որ Եվրամիության դիրքորոշումն Արցախյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ անփոփոխ է մնում. ԵՄ-ն բացառում է հակամարտության ռազմական լուծման հնարավորությունը և լիակատար աջակցում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության միջնորդական ջանքերին: Հղում կատարելով Հայաստան-Եվրամիություն Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին՝ Սվիտալսկին նշեց, որ Եվրամիությունը բազմիցս արտահայտել է իր դիրքորոշումը:
«ԵՄ-ն շատ հետևողական է, նույնիսկ երբ երբեմն այս դիրքորոշումն արտահայտվում է տարբեր բառերով, տարբեր բառակապակցություններով: Բայց դիրքորոշումը նույնն է»,- հայտարարեց Պյոտր Սվիտալսկին:
Հուլիսի 9-ին Բաքվում Եվրոպական խորհրդի նախագահը հատուկ ընդգծել էր, որ Եվրամիությունն աջակցում է Ադրբեջանի ինքնիշխանությանը, անկախությանը և տարածքային ամբողջականությանը: Բնական է, որ այս հայտարարությունն ու դրանից հետո Երևանում այն խմբագրելու ոչ մի փորձ չանելը մտահոգության տեղիք էին տվել՝ առավել ևս հաշվի առնելով Ադրբեջան-ԵՄ համաձայնագրի շուրջ բանակցություններն ու այդ համաձայնագրում Արցախյան հակամարտության վերաբերյալ միակողմանի ձևակերպումներ ամրագրելու Ադրբեջանի փորձերը:
Հուսադրող է, որ դեսպանը փորձ է անում խմբագրել Տուսկի խոսքերը և ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ Եվրամիության դիրքորոշումն այս հարցի շուրջ չի փոխվել: Սակայն, «երբեմն հնչող տարբեր ձևակերպումների» արդարացումը որևէ կերպ ընկալելի լինել չի կարող: Ադրբեջանի համար ականջահաճո հայտարարությունները ԵՄ ամենաբարձր պաշտոնյաների կողմից չեն կարող բացատրվել որպես պարզապես տարբեր ձևակերպումներ: Եվ հայկական կողմի պաշտոնական արձագանքը պետք է հստակ հասկացնի, որ մեզ համար դա ընդունելի և ընկալելի չէ: Հակառակ դեպքում, սա կարող է ձեռագիր դառնալ և օգտագործվել Բաքվի կողմից:

Посол ЕС попытался отредактировать заявление Дональда Туска о территориальной целостности Азербайджана
Глава миссии ЕС в Армении, посол Петр Свитальский на пресс-конференции в Ереване попытался откорректировать заявление председателя Европейского Совета Дональда Туска, сделанное в Баку.
Посол уверил, что позиция Евросоюза по карабахскому конфликту остается неизменной, ЕС исключает возможность военного решения вопроса и оказывает абсолютную поддержку усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Ссылаясь на Соглашение о всеобъемлющем и расширенном сотрудничестве с Арменией, Свитальский отметил, что Евросоюз многократно выражал свою позицию.
"Евросоюз очень последователен, даже когда иногда эта позиция выражается разными словами, в разных формулировках. Но позиция неизменна", - заявил Петр Свитальский.
9-ого июля в Баку председатель Европейского Совета Туск подчеркнул, что ЕС поддерживает суверенитет, независимость и территориальную целостность Азербайджана. Естественно, это заявление и отсутствие со стороны Туска каких- либо попыток в Ереване отредактировать сказанное в Баку стали поводом для беспокойства, тем более учитывая ведущиеся переговоры о соглашении ЕС-Азербайджан и попытки Баку включить в документ односторонние проазербайджанские формулировки по карабахскому конфликту.
Внушает надежду, что посол ЕС пытается откорректировать слова Туска и заявляет, что позиция ЕС по этому вопросу остается неизменной. Однако стремление оправдать эти "иногда звучащие формулировки" не могут быть приемлемы. Проазербайджанские заявления из уст высокопоставленных чиновников Евросоюза не могут быть оправданы лишь словами "разница в формулировках". И официальная реакция Армении должна была быть четкой: дать понять, что для нас это непонятно и неприемлемо. В противном случае, такое может стать почерком и может быть использовано со стороны Баку.