Սուդանում իշխանության բաժանման պայմանագիր է ստորագրվել
Սուդանի գլխավոր ընդդիմադիր կոալիցիան և իշխող ռազմական խորհուրդը  օգոստոսի 17-ին՝ այլ երկրներից ժամանած դիտորդների ներկայությամբ ստորագրել են իշխանության բաժանման մասին վերջնական պայմանագիր։ Այս մասին հայտնում է DW-ն:
Սուդանում իշխանության բաժանումը տեղի է ունեցել նախագահ ալ-Բաշիրի տապալումից հետո։ Առաջիկա շաբաթների ընթացքում երկրում պետք է զինվորականների և ընդդիմության ներկայացուցիչների խորհուրդ ստեղծվի։
Ալ-Բաշիրը, ով առաջին անգամ Սուդանի ղեկավար էր ընտրվել 1993 թվականին, հեռացվել է իշխանությունից 2019 թվականի ապրիլին՝ մի քանի ամիս տևած  ցույցերից հետո, որոնք ուղեկցվել են մարդկային կորուստներով։
Պլանի համաձայն՝ պայմանագրի ստորագրման հաջորդ օրը պետք է ստեղծվի խորհուրդ՝ կազմված քաղաքացիական հասարակության 6 ներկայացուցիչներից և 5 զինվորականներից: Խորհրդի ստեղծմանը կհաջորդի նոր վարչապետի նշանակումն օգոստոսի 20-ին և անցումային կառավարության անդամների նշանակումն օգոստոսի 28-ին։ Եռամյա անցումային շրջանից հետո ծրագրվում է նոր ընտրություններ անցկացում:
Ալ-Բաշիրն այժմ գտնվում է հատկապես վտանգավոր հանցագործների համար նախատեսված բանտում։ Նրան կոռուպցիոն մեղադրանքներով դատավարություն է սպասվում։ Բացի այդ, Միջազգային քրեական դատարանը հայտարարել է Ալ-Բաշիրին ռազմական հանցագործությունների համար ներգրավելու մտադրության մասին, սակայն ավելի վաղ Սուդանի զինվորականները հայտնել են, որ չեն պատրաստվում հանձնել նախկին նախագահին Միջազգային քրեական դատարան:

В Судане подписано соглашение о разделе власти
Главная оппозиционная коалиция Судана и правящий военный совет в субботу, 17 августа, в присутствии наблюдателей из других стран подписали окончательное соглашение о разделении власти. Об этом передает DW.
Таким образом в стране после свержения многолетнего президента Омара аль-Башира создана возможность для формирования переходного правительства. Аль-Башир, впервые избранный главой Судана в 1993 году, был отстранен от власти в апреле 2019 года после нескольких месяцев протестов, сопровождавшихся человеческими жертвами.
Согласно плану, уже на следующий день после подписания соглашения должен быть создан совет, состоящий из шести представителей гражданского общества и пяти военных. Потом будут назначены новый премьер-министр 20 августа и члены переходного правительства 28 августа. После трехлетнего переходного периода планируется провести новые выборы.
Аль-Башир сейчас находится в тюрьме для особо опасных преступников. Его ожидают судебные разбирательства по обвинениям в коррупции. Кроме того, Международный уголовный суд объявил о намерении привлечь аль-Башира за военные преступления, однако ранее суданские военные сообщали, что не намерены выдавать экс-президента представителям Международного уголовного  суда.