Էկվադորը կլքի OPEC-ը
2020-ի հունվարին Էկվադորը կլքի Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպությունը (OPEC): Էկվադորի էներգետիկայի և չվերականգնվող բնական ռեսուրսների նախարարության հաղորդմամբ՝ պատճառը արտաքին մարտահրավերներն են՝ կապված հարկային անկայունության հետ: Բացի այդ, կազմակերպությունը լքելուց հետո երկիրը մտադիր է կրճատել պետական ծախսերն ու մեծացնել եկամուտները:
Ընդ որում, Էկվադորի կառավարությունը խոստանում է աջակցել նավթի համաշխարհային շուկայի կայունացմանն ուղղված բոլոր ջանքերը, ինչպես նաև երաշխավորել էներգիայի նկատմամբ բոլոր երկրների հավասար հասանելիությունը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին
2018-ի օգոստոսին Էկվադորը օրական 537 հազար բարել նավթ է արդյունահանել: Երկիրը միացել էր OPEC-ին 1973-ին:

В 2020-м году Эквадор выйдет из ОПЕК
В январе 2020 года Организацию стран-экспортеров нефти (ОПЕК) покинет Эквадор. В эквадорском министерстве энергетики и невозобновляемых природных ресурсов пояснили, что это вызвано внутренними вызовами, связанными с налоговой неустойчивостью. Кроме того, выход 1 января Эквадора из ОПЕК направлен на сокращение госрасходов и увеличение доходов, сообщает РИА Новости.
При этом правительство Эквадора обещает поддерживать все усилия, направленные на стабилизацию мирового рынка нефти, так и гарантировать всем странам равноправный доступ к энергии.
Эквадор в августе 2019 года добывал 537 тысяч баррелей в сутки. Страна присоединилась к ОПЕК в 1973 году. При этом Эквадор был членом ОПЕК с самым небольшим уровнем добычи углеводородов. Кито уже приостанавливал членство в ОПЕК в 1992 году, а затем возобновлял его в 2007.