Ռուսաստանն ու Թուրքիան ապրանքաշրջանառության դիմաց միմյանց կվճարեն ռուբլով և լիրայով
Ռուսաստանն ու Թուրքիան կնքեցին փոխադարձ առևտրում վճարումներն ազգային արժույթներով իրականացնելու մասին համաձայնագիր:
Ռուսական կողմից համաձայնագիրն ստորագրել Է առաջին փոխվարչապետ, ֆինանսների նախարար Անտոն Սիլուանովը, թուրքական կողմից՝ ֆինանսների նախարար Բերաթ Ալբայրաքը:
Կողմերի տարածած պաշտոնական հաղորդագրության մեջ նշվում է՝ համաձայնագրի ստորագրումը կարևոր քայլ Է Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև փոխշահավետ ու իրավահավասար առևտրատնտեսական համագործակցության հետագա ընդլայնման ու զարգացման համար:
ՌԴ և Թուրքայի միջև ապրանքաշրջանառությունը 2018 թ.-ին կազմել է ավելի քան 25 մլրդ դոլար (համեմատության համար նշենք, որ նախորդ տարվա ցուցանիշի նկատմամբ աճը կազմել է 18,32%): Թուրքիան ՌԴ-ի համար 8-րդ առևտրային գոծընկերն է, Ռուսաստանը Թուրքիայի 2-րդ խոշոր գործընկերն է՝ ԵՄ-ից հետո:
Իրականում Թուրքիայի կողմից Ռուսաստանի հետ ազգային արժույթներով առևտրի իրականացման առաջարկն ունի տարիների պատմություն:
Դեռևս 2016 թ.-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կոչ արեց իր հանրությանը փոխել դոլարով պահուստները ոսկու և լիրայի: Էրդողանի այդ կոչը հաջորդեց լիրայի ռեկորդային անկմանը: Հենց այդ պահից սկսած թուրքական դիվանագիտության տարբեր խողովակներով պարբերաբար առաջարկություններ էին արվում ռուսական կողմին փոխադարձ առևտրաշրջանառությունն իրականացնել ազգային արժույթներով: Այդ ողջ ընթացքում թուրքական հակափաստարկների առանցքում ամերիկյան ճնշումների առկայությունն էր:
Այսօր թուրք-ամերիկյան լարվածության ֆոնին Ռուսաստանի հետ նմանատիպ պայմանագրի կնքումը կարող է ենթադրությունների տեղիք տալ, որ գործարքը զուտ տնտեսական բնույթի չէ:
Պետք է նշել, որ դոլարի համաշխարհային գնի վրա սա զգալի ազդեցություն չի թողնի, սակայն կարող է նախադեպ դառնալ, հատկապես հետխորհրդային երկրների և այն երկրների համար, որոնք Ռուսաստանի հետ ակտիվ համագործակցության մեջ են: Հասկանալի է, որ նմանատիպ մեխանիզմներին անցումը կողջունվի նաև ամերիկյան սանկցիաների ներքո գտնվող երկրների կողմից՝ Իրանի և Չինաստանի:
Իհարկե,  հաշվի առնելով միջազգային վճարային համակարգերի բարդ ու բազմաշերտ բնույթը, մոտ ապագայում նմանատիպ զարգացումների հավանականությունը ցածր է:
Իսկ ահա Ռուսաստանի ու Թուրքիայի համար այս համաձայնագրի օգտակարությունն ուղիղ համեմատական է այդ երկրների՝ մերթ ջերմացող, մերթ լարվող հարաբերություններին:

Россия и Турция отныне будут торговать в рублях и лирах
Между Россией и Турцией подписан договор о проведении платежей в национальных валютах во время взаимной торговли. В официальном заявлении сторон отмечается, что подписание соглашения является важным шагом для дальнейшего расширения и развития взаимовыгодного и справедливого торгово-экономического сотрудничества.
Отметим, что товарооборот между Россией и Турцией в 2018 году составил более 25 миллиардов долларов (годовой рост составил 18,32%). Турция является 8-ым торговым партнером для России, Россия является для Турции вторым торговым партнёром после ЕС.
Заметим, что предложение со стороны Турции торговать с Россией в национальных валютах имеет давнюю историю. Еще в 2016 году президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган призвал свой народ к тому, чтобы они хранили свои денежные запасы в виде золота и лиры. Призыв Эрдогана последовал после рекордного падения лиры. С этого момента российской стороне регулярно предлагались различные предложения турецкой дипломатии для осуществления трансграничной торговли в национальных валютах. Все это время  главным аргументом для турок представлялось "давление со стороны США".
Сегодня можно предположить, что на фоне турецко-американской напряженности вышеупомянутая сделка не носит чисто экономический характер. Одновременно стоит отметить, что русско-турецкая торговля в своих валютах не окажет существенного влияния на мировую цену доллара, но может стать прецедентом - особенно для постсоветских стран и тех стран, которые активно сотрудничают с Россией. Понятно, что переход к таким механизмам взаимной торговли также будет приветствоваться странами, находящимися под санкциями США - Ираном и Китаем.
Конечно, учитывая сложный и многогранный характер международных платежных систем, вероятность такого развития событий в ближайшем будущем низкая. А для России и Турции польза этого соглашения прямо сопоставима с отношениями двух стран, которые либо теплые, либо напряженные.