© AP Photo/Burhan Ozbilici
Թուրքիան մտադիր չէ զորքերը դուրս բերել Սիրիայից այնքան ժամանակ, քանի դեռ այդ մասին չի խնդրել այդ երկրի ժողովուրդը։ Այս մասին շաբաթ ասել է Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը Ստամբուլում ելույթի ժամանակ։ Հեռարձակումն իրականացրել է Ntv հեռուստաալիքը, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Քանի դեռ Սիրիայի ժողովուրդը չի ասել՝ «շնորհակալություն, դուք արդեն կարող եք հեռանալ», մենք չենք կարող դուրս գալ այդ երկրից»,- ընդգծել է Թուրքիայի նախագահը։
Հիշեցնենք, որ Սիրիայի իշխանությունները բազմիցս Թուրքիայի գործողություններն իրենց երկրի հյուսիսում անվանել են ներխուժում, իսկ սիրիական ԶԼՄ-ները մշտապես տեղեկացնում են «Թուրքիայի օկուպացիոն ուժերի» և նրանց կողմից սատարվող ահաբեկիչների հարձակումների մասին։

Эрдоган: Турция не уйдет из Сирии, пока об этом не попросит народ этой страны
Турция не намерена выводить своих военных из Сирии до тех пор, пока об этом не попросит народ этой страны. Об этом заявил в субботу президент Турции Тайип Эрдоган во время выступления в Стамбуле. Трансляцию ведет телеканал передает TASS .
"Пока сирийский народ не скажет: "спасибо, вы уже можете уходить", мы не можем покинуть эту страну", - подчеркнул турецкий лидер.
Турецкие войска провели три вооруженные операции против курдских "Сил народной самообороны", которые составляют костяк СДС. В результате в провинции Алеппо был оккупирован район Африн, а на северо-востоке Сирии создана зона безопасности.