Էթյեն Մահչուփյանը՝ Ահմեթ Դավութօղլուի կուսակցության համահիմնադիր
ուրքիայի նախկին վարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Ահմեթ Դավութօղլուն այսօր ներկայացրել է իր կողմից հիմնված նոր կուսակցությունը, ինչպես նաև կուսակցության հիմնադիր կազմին։
Ուշագրավ է, որ «Ապագա» (Gelecek Partisi) անվանումը կրող կուսակցության 154 համամահիմնադիրներից մեկը ազգությամբ հայ հրապարակախոս Էթյեն Մահչուփյանն է։, փոխանցում է ermenihaber-ը:
Էթյեն Մահչուփյանը Ահմեթ Դավութօղլուի վարչապետության օրոք նշանակվել էր Վարչապետի գլխավոր խորհրդական։ Սակայն 2015 թվականի ապրիլին Մահչուփյանը ազատվել էր զբաղեցրած պաշտոնից:  Մահչուփյանը նշել էր, որ պաշտոնից ազատվել է «տարիքային ցենզի» սահմանափակման պատճառով:
Սակայն թուրքական բազմաթիվ ԶԼՄ-ներ Մահչուփյանի հետ կատարվածը մեկանաբանել են այն կերպ, որ նրա պաշտոնանկության պատճառը Հայոց ցեղասպանության իրողության մասին բացահայտ խոսելն էր։

Этьен Махчупян стал соучредителем партии экс-премьера Турции
Известный турецкий политик, бывший премьер-министр, экс-глава МИД Турции Ахмет Давутоглу заявил о создании своей политической партии под названием '' Будущее'', передает Ermenihaber.
Примечательно, что одним из 154 соучредителей партии является бывший главный советник премьер-министра Турции, а ныне колумнист турецкой газеты "Karar" Этьен Махчупян.
Махчупян был первым не мусульманином советников президента и премьер-министра Турции.
Этьен Махчупян в 1972г. Окончил химико-инженерный факультет Стамбульского университета Богазиджи (Босфорский), а затем – политологический факультет Анкарского университета. Работал в газетах "Радикал" и стамбульской "Акос".