ԱԷՄԳ-ն Իրանի կողմից միջուկային գործարքի նոր խախտումներ չի գրանցել
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը (ԱԷՄԳ) Իրանի կողմից Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի նոր խախտումներ չի գրանցել այն պահից սկսած, երբ Թեհրանը հայտարարել է այդ համաձայնագրից շեղվելու 5-րդ փուլի մասին: Այս մասին հայտարարել է ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին՝ ելույթ ունենալով Վաշինգտոնում Քարնեգի հիմնադրամում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Հինգերորդ քայլից հետո հետագա ոչ մի գործողություն չի եղել»,- ասել է նա: «Իհարկե, նրանք հարստացումը շարունակում են»,- խոստովանել է Գրոսին:
«Ես շարունակում եմ հետևել Իրանում տեղի ունեցողին»,- նշել է ԱԷՄԳ-ի տնօրենը: «Իհարկե, մենք մեր տեսչական ստուգումները մեխանիկորեն չենք կատարում, լսում ենք, թե ինչի մասին են խոսում, և պատրաստվում ենք ցանկացած հնարավոր հանգամանքի»,- հավելել է նա:
Իրանը հունվարի 5-ին հայտարարել էր 2015 թվականի միջուկային գործարքով պարտավորությունների կրճատման եզրափակիչ՝ 5-րդ փուլի մասին: Թեհրանի նոր քայլը նախատեսում է ԳՀՀԾ-ով հաստատված ուրանի հարստացման ցենտրիֆուգների թվի սահմանափակումից հրաժարում: Հունվարի 14-ին Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան և Ֆրանսիան հայտնել էին, որ Իրանի գործողությունների պատճառով իրենց այլ ընտրություն չի մնում, քան ԳՀՀԾ շրջանակում վեճերի կարգավորման մեխանիզմի գործարկումը: Երկուշաբթի Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Աբաս Մուսավին հայտարարել էր, որ եվրոպական երկրներն այդ մեխանիզմն առայժմ չեն գործարկել:

The International Atomic Energy Agency (IAEA) has detected no new violations of the Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA) by Iran since the Islamic Republic’s fifth stage of reducing its nuclear commitments under the deal, IAEA Director General Rafael Mariano Grossi said, TASS reports.
"After the fifth step, there hasn't been any follow-up," he told the Carnegie Endowment for International Peace in Washington, but admitted that "of course they continue to enrich."
"I keep my eyes on what’s going on Iran," the IAEA chief continued. "We obviously do not carry out our inspection activities mechanistically, so we listen to what is being said and we prepare ourselves for every possible circumstance."
On January 5, Iran announced its steps for the fifth phase of reducing its obligations under JCPOA, signed in 2015. The fifth step of Tehran implies that it will not meet restrictions set by JCPOA on the number of centrifuges for uranium enrichment.
On January 14, the UK, Germany and France announced the launch of a dispute resolution mechanism within the JCPOA claiming that Iran fails to adhere to its obligations under the deal. Iranian Foreign Ministry Spokesman Abbas Mousavi said on Monday that European nations have not yet triggered the mechanism.
The future of the Iranian nuclear deal was called into question after the United States’ unilateral pullout on May 8, 2018 and Washington’s unilateral oil export sanctions against Tehran. Iran argues that all other participants, Europeans in the first place, ignore some of their own obligations in the economic sphere, thus making the deal in its current shape meaningless. Due to this, Iran began the process of stage-by-stage suspension of its commitments under the deal.