Ճապոնիան ծրագրում է թվային իեն թողարկել
Ճապոնիան ծրագրում է 2-3 տարվա ընթացքում թվային իեն թողարկել, հայտարարել է երկրի Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության բանկային և ֆինանսական համակարգերի հետազոտման հանձնաժողովի ղեկավար Կոզո Յամամոտոն։ Նրա խոսքերով՝ կառավարությունը իր կրիպտոարժույթի մշակումը կներառի զարգացման միջնաժամկետ ծրագրի մեջ և կդարձնի այն կարևոր ուղղություններից մեկը, փոխանցում է RBC-ն։
Նա հավելել է, որ յուրաքանչյուր երկիր սեփական թվային վճարային համակարգի միջոցով պետք է վերահսկի դրամական միջոցների հոսքը։ Դա կարող է կանխել մեծ տատանումները ճգնաժամի ընթացքում և կայունացնել տնտեսությունը, նշել է Յամամոտոն։
Հունվարի 30-ին Ճապոնիայի բանկի փոխնախագահ Մասաեսի Ամամիան ընդգծել էր, որ պետության համար ծայրահեղ կարևոր է նախապատրաստվել ազգային թվային արժույթի թողարկմանը։ Դրա անհրաժեշտությունը կարող է կտրուկ առաջանալ հանրության կողմից աճող պահանջարկի պատճառով, որը կապված է վճարումների ոլորտում ինովացիաների շատ արագ զարգացման հետ, պարզաբանել էր նա։

Япония планирует выпустить цифровую иену в течение 2-3 лет
Япония планирует выпустить цифровую иену в течение 2-3 лет, заявил глава комиссии по исследованию банковских и финансовых систем либерально-демократической партии Японии Козо Ямамото. По его словам, правительство включит разработку своей криптовалюты в среднесрочную программу развития и сделает одним из ключевых векторов, передает РБК  со ссылкой на Reuters.
"Чем скорее, тем лучше. Мы подготовим соответствующие предложения для включения в число ключевых векторов государственной политики и надеемся, что это произойдет через два-три года", — сказал Ямамото.
Он добавил, что каждой стране следует контролировать потоки денежной массы с помощью собственной цифровой платежной системы. Это может предотвратить большие колебания во время кризиса и стабилизировать экономику, отметил политик.
30 января заместитель главы Банка Японии Масаеси Амамия подчеркнул, что государству крайне важно подготовиться к запуску национальной цифровой валюты. В ней может резко появиться необходимость из-за растущего спроса со стороны общественности, вызванного высокой скоростью развития инноваций в сфере платежей, пояснил представитель ведомства.