Քուվեյթում թղթադրամները կարանտինի մեջ կպահեն կորոնավիրուսի պատճառով
Քուվեյթի Կենտրոնական բանկը հայտարարել Է, որ թղթադրամները փակ տուփերով կարանտինի մեջ կպահի առնվազն չորս շաբաթ՝ երաշխավորելու համար դրանցով նոր կորոնավիրուսի փոխանցման անհնարինությունը: Այդ մասին ասված Է Կենտրոնական բանկի կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ, , փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Քուվեյթի Կենտրոնական բանկը հավաստել Է, որ իր մոտ առկա թղթադրամները շրջանառության մեջ չեն դրվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ մեկուսացված եւ ամուր փակված տուփերում չեն մնա առնվազն չորս շաբաթ՝ երաշխավորելու համար դրանց վրա կորոնավիրուսի բացակայությունը դրանք կրկնական շրջանառության մեջ դնելիս»,- նշված Է հաղորդագրության մեջ:
Բացի դրանից, Քուվեյթի Կենտրոնական բանկը հայտարարել Է, որ մշտապես մանրԷազերծում Է պահոցը, փողերի հաշվման, տեսակավորման եւ ընդունման սարքերը, որպեսզի երաշխավորի ինչպես բանկի աշխատողների, այնպես Էլ բնակչության անվտանգությունը:
Ավելի վաղ Քուվեյթի իշխանություններն արգելել են բոլոր հասարակական միջոցառումների անցկացումը, մարդկանց արգելված Է այցելել ռեստորաններ, սրճարաններ եւ խանութներ: Քուվեյթում արձանագրվել Է կորոնավիրուսով վարակման ավելի քան 70 դեպք.:

В Кувейте будут держать на карантине деньги из-за коронавируса
Центробанк Кувейта объявил, что будет держать на карантине в закрытых коробках денежные купюры не менее четырех недель, чтобы гарантировать невозможность передачи через них нового коронавируса, говорится в сообщении Центробанка на его сайте, передает РИА Новости.
"Центральный банк Кувейта подтвердил, что имеющиеся у него банкноты не будут пускаться в оборот до тех пор, пока не пролежат на хранении в изолированных и плотно закрытых коробках в течение, по меньшей мере, четырех недель, чтобы гарантировать отсутствие на них коронавируса при их повторном запуске в оборот", - отмечается в сообщении.
Кроме того, Центральный банк Кувейта заявил, что постоянно стерилизует хранилище, устройства для подсчета, сортировки и приема денег, чтобы гарантировать безопасность как сотрудников банка, так и населения.
С пятницы международный аэропорт Кувейта на фоне распространения коронавируса перестает принимать и отправлять коммерческие пассажирские рейсы. Ранее власти Кувейта запретили проведение всех общественных мероприятий, запретили людям посещать рестораны, кафе и магазины. В Кувейте было зарегистрировано более 70 случаев заболевания коронавирусом.