Ինչու վերադառնալ «արդեն անհետաքրքիր» վիճակագրությանը
«Շանթ» հեռուստաընկերության եթերում (18.03.2020թ.) խոսելով տնտեսական կանխատեսումների մասին` կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների համատեքստում, Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ մինչ ճգնաժամային դրությունը Հայաստանի տնտեսության վիճակագրությունն ու նաև բոլոր կանխատեսումներն արդեն հետաքրքիր չեն, քանի որ գալիս է զրոյից սկսելու նոր ժամանակաշրջան:
Այդ խոսքերից օրեր անց (25.03.2020 թ.) Հայաստանի վարչապետն իր անձնական էջում տեղադրեց տնտեսության վերաբերյալ որոշ ցուցանիշեր` հունվար-փետրվար ամիսների կտրվածքով: Խոսքը հետևյալ  «արդեն անհետաքրքիր» ցուցանիշների մասին է.
Տնտեսական ակտիվության աճ - 8.7 %
Արդյունաբերական աճ - 15.3 %
Շինարարության աճ - 5.8 %
Առևտրի շրջանառության աճ - 6.3 %
Ծառայությունների աճ - 11.2 %
Հասկանալի է, որ սա արդեն ձեռագիր դարձած գործելաոճ է. իշխանության համար հանրային տրամադրությունների անբարենպաստ պահին Հայաստանի «ձեռքբերումների» մատուցումը անմիջապես երկրի առաջին դեմքից: Մինչդեռ իրականում ձեռքբերում ասվածն իր հերթին կարելի է արձանագրել չափազանց լավատես լինելու պարագայում միայն, ինչն ապացուցվում է ընդամենը երկու տարվա համեմատական վերլուծությամբ:
Այսպես, 2020թ.-ին տնտեսական ակտիվության աճը տարվա առաջին երկու ամիսների համար կազմել է 8,7 %, այն դեպքում, երբ 2019-ի նույն ժամանակահատվածի համար ցուցանիշը կազմել է 6,5 %: Համեմատած 2019-ի, որոշակի աճ կա (2.2%), սակայն դա այն դեպքում, երբ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2018թ.-ի հունվար-փետրվարին, ասել է թե մինչ իշխանափոխությունը, կազմել է 8.6%:  Սա նշանակում է, որ «հեղափոխական Հայաստանն» իր առաջին տարում արձանագրել է ակտիվության աճի անկում և միայն երկրորդ տարում` կարողացել մոտեցնել մինչհեղափոխական վերջին ժամանակաշրջանի ցուցանիշին: Դե իսկ 0.1 % -ով առաջ անցնելն առնվազն «հեղափոխական» տնտեսության մասին չէ խոսում:
Անցնելով առաջ` խոսենք արդյունաբերական աճի տեմպի մասին: 2018թ.-ի սկզբին այն կազմել է 8.7 %: 2019 –ին առաջին «հեղափոխական վիճակագրությամբ», ցուցանիշի աճի տեմպը կտրուկ նվազել է` կազմելով 1,9 %, և միայն 2020-ի հունվար-փետրվարին հնարավոր է եղել ապահովել 15,3 % աճ:
Շինարարության աճի տեմպով պատկերն առհասարակ պարծենալու չէ: 2018թ.-ին այն կազմել է 22.7%, 2019-ին` 21.6%, 2020-ին` 5.8 %:
Նույնն առևտրի շրջանառության մասին. 17.4%, 13․1% և 6.3 % համապատասխանաբար 2018, 2019, 2020 թթ.-ների համար:
Վերոնշյալ «անհետաքրքիր» վիճակագրությունն իրականում բավական հետաքրքիր ձևով արձանագրում է, որ «տնտեսական հեղափոխության» խոստումներն ու «հեղափոխական Հայաստանի» վիճակագրությունը միմյանց հետ տրամաբանական կապ չունեցող երևույթներ են: Եվ այս դեպքում, իշխանությանն ավելի ձեռնտու կլիներ կորոնավիրուսի պատրվակով իսկապես մոռանալ վիճակագրության մասին` դրա նկատմամբ ավելորդ ուշադրություն չսևեռելու համար:

Революционные "достижения": зачем возвращаться к "неинтересной" статистике?
В интервью телеканалу "Шант" (18.03.2020), говоря об экономических прогнозах в контексте экономических последствий коронавируса, Никол Пашинян отметил, что статистика экономики Армении и все прогнозы до кризиса перестали быть интересными, поскольку наступает новая эра - надо будет все начинать с нуля.
Через несколько дней после этих слов (25.03.2020) премьер-министр Армении на своей странице в Фейсбук опубликовал некоторые показатели по экономике за январь-февраль. Речь идет о следующих "уже неинтересных" показателях:
Рост экономической активности - 8,7%
Промышленный рост - 15,3%
Рост строительства - 5,8%
Увеличение товарооборота - 6,3%
Рост услуг - 11,2%.
Понятно, что речь идет о новом стиле, который стал почерком нынешней власти - представлять экономические "достижения" именно в то время, когда общество недовольно властью, и делать это непосредственно на уровне главы правительства страны. В действительности, однако, это цифры можно охарактеризовать как достижения, имея чересчур оптимистичный взгляд на них, о чем свидетельствует сравнительный анализ данных за последние два года.
Так, в 2020 году рост экономической активности за первые два месяца составил 8,7%, тогда как за аналогичный период 2019 года он составил 6,5%. По сравнению с 2019 годом наблюдается небольшой рост (2,2%), однако показатель экономической активности в январе-феврале 2018 года - до смены власти - составлял 8,6%. Это означает, что в "революционной Армении" в первый год отмечалось снижение активности, и только во второй год страна смогла приблизиться к уровню дореволюционного периода. А опережение дореволюционных показателей на 0,1%, по меньшей мере, не говорит օ "революционных" экономических достижениях.
Что касается темпов промышленного роста, то в начале 2018 года он составил 8,7%. Согласно первой "революционной статистике" в 2019 году, темпы роста показателя резко упали до 1,9%, и только в январе-феврале 2020 года удалось обеспечить их рост на 15,3%.
Темпы роста строительства вообще не дают шансов для бравады. В 2018 году показатели составили 22,7%, в 2019 году - 21,6%, а в 2020 году - 5,8%.
То же самое относится и к торговому обороту - 17,4%, 13,1% и 6,3% для 2018, 2019 и 2020 годов соответственно.
Вышеупомянутая "неинтересная" статистика все-же довольно интересным образом показывает, что обещания "экономической революции" и статистика "революционной Армении" на самом деле - не связанные между собой понятия. И в данном случае представителям властей под предлогом коронавируса выгоднее действительно забыть о статистике, а не привлекать к ней дополнительного внимания.