Արցախում ընտրություններին ԵՄ արձագանքը վկայում է Բրյուսելի հետ աշխատանքում բացթողումների մասին
Եվրոպական միությունը մարտի 31-ին հայտարարություն է տարածել Արցախում նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ: Հայտարարությունում, մասնավորապես, նշվում է, որ «ԵՄ-ն չի ճանաչում սահմանադրական և իրավական շրջանակները, որոնցում ընթանում են այդ ընտրությունները»:
«Այդ իրադարձությունը չի կարող ազդել Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակի կամ բանակցային գործընթացի արդյունքի վրա», - ասվում է հայտարարությունում: Եվրամիությունն իր աջակցություն է հայտնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և մասնավորապես «համանախագահների ջանքերին՝ ուղղված ստատուս քվոյի սահմաններից դուրս առաջընթաց գրանցելուն և համապարփակ և կայուն խաղաղության հաստատմանն ուղղված առարկայական բանակցային գործընթացին (substantive negotiations)»: ԵՄ նաև պատրաստակամություն է հայտնում աջակցելու հակամարտության շուտափույթ խաղաղ կարգավորման ջանքերին:
Նշենք, որ Արցախում ընտրությունների վերաբերյալ ԵՄ այս հայտարարությունը, ընդհանուր առմամբ, վերահաստատում է Արցախում նախագահական և խորհրդարանական նախորդ ընտրությունների վերաբերյալ ԵՄ արտահայտած դիրքորոշումը, սակայն մի շատ էական տարբերությամբ: Եվրոպական միությունը սկսել է կարևորել Ղարաբաղյան կարգավորման համատեքստում սուբստանտիվ բանակցությունները:
Այսպես, 2012 թվականին նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ հայտարարությունում, աջակցություն հայտնելով ՄԽ համանախագահների ջանքերին՝ ԵՄ-ն կողմերին կոչ էր անում «ակտիվացնել իրենց ջանքերը բանակցությունների միջոցով հակամարտության Մադրիդյան սկզբունքների վրա հիմնված կարգավորում գտնելու ուղղությամբ, ինչը թույլ կտար դուրս գալ առկա ստատուս քվոյի սահմաններից»:
2015 թվականի խորհրդարանական ընտրութունների վերաբերյալ հայտարարությունում էլ ընդգծվում էր. «ԵՄ-ն վճռականորեն աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին և վերջինի համանախագահների ջանքերին՝ ստատուս քվոյի սահմաններից դուրս առաջ ընթանալու և համապարփակ խաղաղ բանակցություններ վարելու համար»:
Տարիներ շարունակ Ադրբեջանը ջանքեր է գործադրել Ղարաբաղյան կարգավորման տերմինաբանության մեջ մտցնելու և ամրապնդելու «սուբստանտիվ բանակցություններ» եզրույթը: Դրա ներքո Բաքուն փորձել է  առաջ մղել իր համար շահեկան մոտեցումները, այդ թվում՝ բանակցային գործընթացն ամբողջական փաթեթից տարրալուծելը կոնկրետ հարցերի շուրջ առանձին բանակցային ուղղությունների: Սակայն, այս հարցում բավականին երկար ժամանակ Բաքուն հաջողություն չէր ունենում: Այժմ ԵՄ հայտարարության մեջ այս ձևակերպման ամրագրումը վկայում է Բրյուսելի հետ աշխատանքում մեր բացթողումների մասին, որոնք կարող են նաև ավելի լայն դրսևորում ստանալ հակամարտությանը ԵՄ մոտեցումների համատեքստում։

Реакция ЕС на выборы в Арцахе указывает на упущения в работе с Брюсселем
Европейский Союз 31 марта распространил заявление в связи с президентскими и парламентскими выборами в Арцахе, в котором, в частности, говорится, что Брюссель "не признает конституционных и правовых рамок, в которых они проводятся".
"Это событие не может оказать влияния на определение будущего статуса Нагорного Карабаха или исход продолжающегося переговорного процесса," - говорится в заявлении. ЕС напоминает о своей твердой поддержке Минской группы ОБСЕ и, в частности, "усилий ее сопредседателей, направленных на достижение прогресса, выходящего за рамки сложившегося статус-кво, а также предметных переговоров(substantive negotiations) для достижения всеобъемлющего и устойчивого мира". Евросоюз также выражает готовность "и впредь поддерживать усилия, направленные на скорейшее мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта".
Следует отметить, что это заявление ЕС о выборах в Арцахе, в целом, подтверждает позицию ЕС в отношении предыдущих президентских и парламентских выборов в Арцахе, но с очень существенной разницей - Европейский Союз начал придавать важность предметным переговорам в контексте карабахского урегулирования.
Так, в заявлении о президентских выборах 2012 года ЕС, выражая поддержку усилиям сопредседателей Минской группы, призвал стороны "активизировать свои усилия по поиску урегулирования конфликта путем переговоров на основе Мадридских принципов, что позволило бы им выйти за рамки существующего положения".
А в заявлении о парламентских выборах 2015 года подчеркивается: "ЕС решительно поддерживает усилия Минской группы ОБСЕ и ее сопредседателей по выходу за рамки существующего положения и проведению всеобъемлющих мирных переговоров".
В течение многих лет Азербайджан прилагал усилия для включения термина "предметные переговоры" в терминологию карабахского урегулирования. Под этим Баку пытался продвигать выгодные для себя подходы, включая переход от полного пакета переговорного процесса к отдельным переговорным пунктам по конкретным вопросам. Однако Баку долгое время не преуспевал в этом вопросе. Теперь эта формулировка в заявлении ЕС говорит о наших упущениях в работе с Брюсселем, что также может быть отражено в подходе ЕС к конфликту в более широком контексте.