Խոակին Կապառոս. Մանրամասնորեն վերլուծում ենք Հայաստանի հավաքականի խաղերը
Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Խոակին Կապառոսը դեռևս Հայաստանում գտնվելու օրերին առաջին հարցազրույցն էր տվել ՀՖՖ TV-ին: Այն ժամանակ իսպանացի մասնագետը հիմնականում խոսել էր Հայաստանի հավաքականը գլխավորելու իր որոշման, Հայաստանի հետ առաջին ծանոթության մասին։ Անցած շաբաթների ընթացքում Խոակին Կապառոսն ավելի մասնրամասն ուսումնասիրել է Հայաստանի հավաքականի վերջին տարիների խաղերը, ինչպես նաև Հայաստանի հավաքականի ֆուտբոլիստների մասնակցությամբ ակումբային հանդիպումները, զրուցել նրանցից մի քանիսի հետ: ՀՖՖ պաշտոնական կայքի հետ բացառիկ հարզացրույցում Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչը խոսել է իր կատարած աշխատանքի և ապագա ծրագրերի մասին.
-Պարոն Կապառոս, արդեն 3 շաբաթ է՝ գլխավորում եք հավաքականը և չնայած կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով ստիպված եք եղել մեկնել Իսպանիա, բայց գիտենք, որ աշխատում եք ամենօրյա ռեժիմով և ուսումնասիրում եք մեր հավաքականը: Որո՞նք են ձեր գլխավոր եզրահանգումները:
-Դիտել եմ հավաքականի վերջին հանդիպումները, այժմ  գնահատում և վերլուծում ենք բոլոր ֆուտբոլիստներին անհատապես: Իմ օգնական Լուսիանոն ինձ համար տեսանյութեր է պատրաստում: Մենք վերլուծում ենք թիմի բոլոր գործողությունները՝ խաղը տարբեր օղակներում, դրանց միջև համագործակցությունը, ֆուտբոլիստների անհատական ցուցանիշները տարբեր դիրքերում և  խաղի այլ բաղկացուցիչներ:
-Նախորդ շրջափուլում մեր հավաքականը մի քանի տպավորիչ հաղթանակ տարավ, ի՞նչն էր ընկած այդ հաջողության հիմքում:
-Նվիրվածությունը, թիմային ոգին և մենթալիտետըԸնդհանուր առմամբ, կարող եմ ասել, որ մեր թիմը պետք է հաղթողի հոգեբանություն ունենա և խիզախ լինի դաշտում:
-Խաղային ո՞ր օղակները բարելավման կարիք ունեն:
-Երևում է, որ տղաները տեխնիկապես լավ են պատրաստված: Շատերը բարձրակարգ առաջնություններում են հանդես գալիս: Մենք լավ հավաքական ունենք, սակայն կատարելագործվելու տեղ միշտ կա: Հիմա մենք մանրամասնորեն վերլուծում ենք հավաքականի բոլոր խաղերը և ֆուտբոլիստներին, որպեսզի հասկանանք՝ ինչի կարող ենք հավակնել:
-Մեր թիմը շատ ավելի լավ է խաղում ուժեղ մրցակիցների դեմ, և հաճախ դժվարություններ է ունենում կարգով ավելի թույլ թիմերի դեմ: Ինչո՞վ է դա պայմանավորված:
-Կարծում եմ` դա պայմանավորված է մենթալիտետով: Մենք պետք է սերմանենք այն գիտակցությունը, որ չկան ուժեղ և թույլ մրցակիցներ և որ բոլոր խաղերը, նույնիսկ ընկերականները, շատ կարևոր են: Յուրաքանչյուր խաղի պետք է վերաբերվել որպես եզրափակչի:
-Իսպանիայում մշտապես աչքի եք ընկել երիտասարդ ֆուտբոլիստների հետ աշխատանք կատարելու ունակությամբ: Պատրաստվո՞ւմ եք թարմացնել հավաքականի կազմը՝ ընդգրկելով նաև երիտասարդ ֆուտբոլիստների:
-Մենք մշտապես կապի մեջ կլինենք տարիքային տարբեր հավաքականների մարզիչների հետ և միասնաբար կաշխատենք գլխավոր թիմի համար համապատասխան ֆուտբոլիստներ գտնելու ուղղությամբ: Այժմ ես աշխատում եմ մինչև 21 տարեկանների հավաքականի գլխավոր մարզիչ Անտոնիո Ֆլորեսի հետ, որն ինձ ֆուտբոլիստների մասին տեղեկություններ է տրամադրում և պատրաստում տեսանյութեր: Երբ մրցաշարերը վերսկսվեն, արդեն անձամբ կդիտենք նրանց ելույթները:
-Իսկ կա՞ն թեկնածուներ, ովքեր նախկինում չեն կրել հավաքականի մարզաշապիկը, կամ տևական դադարից հետո կրկին կհրավիրվեն հավաքական:
-Մենք հետևում ենք թե՛ Հայաստանում, թե՛ արտերկրում հանդես եկող բոլոր ֆուտբոլիստներին: Ամենակարևորն այն է, որ նրանք մեծ ցանկություն ունենան միանալ հավաքականին և պաշտպանել մեր թիմի պատիվը:
-Հասցրե՞լ եք շփվել Հայաստանի ազգային հավաքականի ֆուտբոլիստների հետ: Ո՞ւմ հետ և ի՞նչ հարցեր եք քննարկել:
- Կցանկանայի բոլորի հետ անձամբ զրուցել, սակայն հանգամանքները թույլ չտվեցին: Խոսել եմ Հենրիխ Մխիթարյանի հետ, նրա խաղը բազմիցս դիտել եմ: Համոզվեցի, որ ոչ միայն տաղանդ և խաղային շատ բարձր որակներ ունի, այլև մարդկային հիանալի հատկանիշներ: Նա առաջնորդ լինելու կարողություն ունի, նվիրված է իր երկրին և հավաքականին ու խանդավառված է մեր նոր նախագծով:
Այն ֆուտբոլիստների մասին, ովքեր մեզ կարող են միանալ․ օրինակ, խոսել եմ Արշակ Կորյանի հետ, որը նույնպես շատ ոգևորված է հավաքականում հանդես գալու հնարավորությամբ: Նա նշեց, որ նախկինում ևս ցանկացել է միանալ հավաքականին, սակայն «լեգեոներների» հետ կապված խնդիրը մշտապես խոչընդոտ է հանդիսացել:
-Ձեր մարզչական շտաբն արդեն հայտնի՞ է։
-Մեր մարզչական շտաբում ընդգրկված են իմ բազմամյա օգնական Լուսիանո Մարտին Տոսկանոն, ինչպես նաև Սուրեն Չախալյանը և Ռոման Բերեզովսկին: Այժմ սպասում ենք, որ մեզ միանա նաև ֆիզպատրաստության մարզիչ Խավիեր Մինյանոն: Եթե հանգամանքների բերումով նա չկարողանա միանալ մեզ, ապա կհրավիրենք այլ մասնագետի: Բացի դրանից, կուզեի հիշեցնել, որ տարիքային բոլոր խմբերի հավաքականների մազիչները նույնպես մեր մարզչական շտաբի անդամներն են: Բոլորս միասին պետք է ձգտենք հասնել լավագույն արդյունքի:

У Мхитаряна есть все навыки быть лидером, он предан своей сборной и своей стране": Хоакин Капаррос
Главный тренер сборной Армении Хоакин Капаррос во время своего недавнего пребывания в Ереване дал интервью ФФА TV. Тогда специалист в основном говорил о своем решении встать у руля сборной Армении и о своем первом знакомстве с нашей страной. За последние несколько недель Хоакин Капаррос провел большую часть своего времени, изучая игры сборной Армении последних лет, а также клубные поединки с участием армянских футболистов. При этом, он уже успел побеседовать с некоторыми из наших футболистов. В эксклюзивном интервью официальному сайту Федерации футбола Армении главный тренер сборной Армении рассказал о сделанной за последние недели работе и о планах на будущее.
- Господин Капаррос, уже три недели, как Вы находитесь у руля сборной Армении. Несмотря на то, что из-за пандемии коронавируса Вы вынуждены были вернуться в Испанию, однако мы знаем, что Вы работаете в ежедневном режиме, изучая нашу национальную команду. Какие основные выводы Вы сделали для себя?
- Я посмотрел последние матчи команды. Сейчас мы оцениваем и анализируем всех игроков индивидуально. Мой помощник Лусиано делает видеонарезки. Мы анализируем все действия команды, а именно взаимодействие между линиями, индивидуальные показатели игроков на разных позициях и другие составляющие игры.
- В минувшей отборочной кампании сборная отпраздновала несколько впечатляющих побед. Что послужило основой этого успеха?
- Самоотдача, командный дух и менталитет. В целом, я могу сказать, что наша команда должна иметь психологию победителя и быть смелой на футбольном поле.
- Какие игровые линии нуждаются в улучшении?
- Похоже, ребята технически хорошо подготовлены. Многие выступают в сильных чемпионатах. У нас хорошая команда, но нет предела совершенствованию. Сейчас мы детально анализируем все матчи и игроков сборной, чтобы понять, на что мы можем претендовать.
- Наша команда играет намного лучше в матчах с сильными оппонентами и частенько испытывает трудности со слабыми командами. Чем это можно объяснить?
- Я думаю, что это связано с менталитетом. Нам нужно внедрить в сознание наших футболистов, что нет сильных и слабых соперников и что все игры, даже товарищеские, очень важны. Каждая игра должна быть сравни финалу.
- В Испании Вас всегда отличало умение работать с молодыми игроками. Собираетесь ли Вы обновить состав, включив в него в том числе молодых игроков?
- Мы всегда будем на связи с тренерами разных возрастных групп. Будем работать сообща, чтобы найти подходящих игроков для национальной сборной. В настоящее время я работаю с главным тренером сборной Армении (до 21 года) Антонио Флоресом, который предоставляет мне информацию об игроках, а также готовит необходимые видеоматериалы. Когда чемпионаты возобновятся, мы сможем уже живьем следить за их выступлениями.
- Есть ли такие кандидаты, которые ранее не привлекались под знамена сборной, или же игроки, которые продолжительное время не вызывались в сборную?
- Мы следим за всеми игроками как в самой Армении, так и за рубежом. Самое главное, чтобы у них было огромное желание примкнуть к команде и отстоять честь национальной дружины.
- Вы уже установили связь с игроками сборной Армении? С кем Вы общались и какие вопросы обсуждали?
- Я хотел поговорить со всеми лично, но обстоятельства не позволили. У меня был телефонный разговор с Генрихом Мхитаряном. Не раз следил за его выступлениями, и сейчас убедился в том, что он обладает не только большим талантом, но также наделен превосходными человеческими качествами. У Генриха есть все навыки быть лидером, он предан своей сборной и своей стране. К тому же он воодушевлен нашим новым проектом.
Пару слов об игроках, которые могут присоединиться к нам: например, я разговаривал с Аршаком Коряном, который также очень воодушевлен возможностью примерить футболку сборной. Он отметил, что и в прошлом хотел выступать за сборную, однако проблема с «легионерами» всегда ставила палки в колеса.
- Ваш тренерский штаб уже известен?
- В наш тренерский штаб вошли мой многолетний помощник Лусиано Мартин Тоскано, а также Сурен Чахалян и Роман Березовский. Ждем также, что к нам присоединится тренер по физподготовке Хавьер Миньяно. Если в силу обстоятельств он не сможет приехать к нам, то мы пригласим другого специалиста. Помимо того, я хотел бы напомнить, что наставники сборных разных возрастных групп также являются членами нашего тренерского штаба. Мы все вместе должны стремиться к достижению лучших результатов.