Նեթանյահուին թույլատրվել է ձևավորել նոր կառավարություն
Իսրայելում «Լիկուդ» կուսակցության ղեկավար Բենիամին Նեթանյահուին թույլատրվել  է ձևավորել կառավարություն: Այս մասին հայտնում է Euronews-ը։
Հրեական պետության Գերագույն արդարադատության դատարանը միաձայն որոշում է կայացրել, որ օրենսդրությունը խոչընդոտ չի հանդիսանում, որպեսզի գործող վարչապետի պաշտոնակատարը կառավարություն ձևավորի:
Իսրայելի գերագույն իրավասությանը դիմելու քաղաքացիական շարժման կուսակցությունների համար պատճառը եղել է Նեթանյահուի նկատմամբ դատական մեղադրանքները՝ կոռուպցիայի, կեղծիքների և վստահության խախտման համար, որը ներկայացվել է դեռևս անցյալ տարվա նոյեմբերին:
Ներկայիս համաձայնագիրը, մասնավորապես, նախատեսում է, որ հաջորդ մեկուկես տարվա ընթացքում Նեթանյահուն է ղեկավարում կառավարությունը, որից հետո նա իր տեղը զիջում է Բենի Գանցին: Վերջինս ներկայումս նախագահում է Քնեսեթում։

Нетаньяху разрешили формировать новый кабинет министров
В Израиле глава партии "Ликуд" Биньямин Нетаньяху допущен к формированию правительства страны, передает Euronews
Высший суд справедливости еврейского государства, как его еще называют - БАГАЦ - вынес единогласное решение, что законодательство не дает оснований препятствовать нынешнему действующему премьеру создавать кабинет министров.
Поводом для обращения в верховную юридическую инстанцию Израиля партий гражданских движений стали судебные обвинения Нетаньяху в коррупции, мошенничестве и злоупотреблении доверием, предъявленные еще в ноябре прошлого года.
Нынешнее соглашение, в частности, предусматривает, что в течение ближайших полутора лет Нетаньяху руководит кабинетом министров, после чего он уступает свое кресло Бени Ганцу.