Եվրահանձնաժողովը քննարկում է մինչև հունիսի 15-ը ոչ առաջին անհրաժեշտության ուղևորությունների սահմանափակումների հարցը
Եվրահանձնաժողովը ԵՄ-ի և Շենգենի անդամ-երկրների մասնակցությամբ մայիսի 9-ին հրավիրել է հանդիպում, որտեղ քննարկվել են ոչ առաջին անհրաժեշտության ուղևորությունների սահմանափակումները ևս 30 օրով, մինչև հունիսի 15-ը, երկարաձգելու հարցը, հաղորդվում է Եվրահանձնաժողովի կայքում։
«Առայժմ ԵՄ և Շենգենյան գոտու որոշ երկրներ համավարակի տարածման դեմ պայքարի համար մտցված սահմանափակումները մեղմացնելու նախնական քայլեր են ձեռնարկում, իրավիճակը ինչպես Եվրոպայում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում, փխրուն է մնում»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ։
Ինչպես ընդգծվում է զսպման միջոցառումների Համատեղ եվրոպական ճանապարհային քարտեզում, ներքին սահմանային վերահսկումը հանելը անհրաժեշտ կլինի սկսել աստիճանաբար և համաձայնեցված՝ մինչև միջոցառումների մեղմացման երկրորդ փուլում արտաքին սահմաններին սահմանափակումների մեղմացումը։
Ուղևորությունների սահմանափակման, ինչպես նաև այն երկարաձգելու առաջարկությունը տարածվում է ԵՄ գոտու վրա, որի մեջ մտնում են Շենգենյան գոտու բոլոր անդամ-երկրները, ներառյալ՝ Բուլղարիան, Խորվաթիան, Կիպրոսը և Ռումինիան, և Շենգենյան գոտու 4 մասնակից-պետությունները (Իսլանդիա, Լիխտենշտեյն, Նորվեգիա և Շվեյցարիա)։ Ընդհանուր առմամբ՝ խոսքը մինչև 30 երկրների մասին է։
Հանձնաժողովը սահմանափակումների երկարաձգումը համաչափ շարունակելու կոչ է անում, քանի որ արտաքին սահմաններին գործողությունները կարող են արդյունավետ լինել միայն այն դեպքում, եթե դրանք իրականացվեն ԵՄ և Շենգենյան համաձայնագրի բոլոր պետությունների կողմից՝ բոլոր սահմաններին միաժամանակ և համաձայնեցված, նշվում է Եվրահանձնաժողովի հայտարարության մեջ։

Еврокомиссия обсуждался вопрос продления ограничений на поездки не первой необходимости до 15 июня
Еврокомиссия 9 мая созвала встречу с участием стран-членов ЕС и Шенгена, на которой обсуждался вопрос продления ограничений на поездки не первой необходимости еще на 30 дней, до 15 июня, сообщается на сайте Еврокомиссии.
"Пока некоторые страны ЕС и Шенгенской зоны предпринимают предварительные шаги по ослаблению ограничений, введенных для борьбы с распространением пандемии, ситуация остается хрупкой как в Европе, так и во всем мире", - отмечается в сообщении.
Как подчеркивается в в Совместной европейской дорожной карте по снятию мер сдерживания, отмену внутреннего пограничного контроля необходимо будет начать постепенно и согласованно до ослабления ограничений на внешних границах на втором этапе по ослаблению мер.
Ограничение на поездки, а также предложение по его продлению распространяется на зону ЕС, в которую входят все  государства-члены Шенгенской зоны, включая Болгарию, Хорватию, Кипр и Румынию, и 4 государства-участника Шенгенской зоны (Исландия, Лихтенштейн, Норвегия и Швейцария). В целом, речь идет о 30 странах.
Комиссия призывает к продолжению скоординированного подхода к продлению ограничений, так как действия на внешних границах могут быть эффективными, лишь если они будут осуществляться всеми государствами ЕС и Шенгенского соглашения на всех границах одновременно и согласованно, отмечается в заявлении Еврокомиссии.