ԱԺ-ն ամբողջությամբ ընդունեց սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց ՀՀ սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը, փոխանցում է Aysor.am-ը։
Նշենք, որ խորհրդարանական ընդդիմությունը չմասնակցեց հարցի քննարկմանն ու քվեարկություններին։
Այսպես, նախագծով փոփոխությունների են ենթարկվում Սահմանադրական դատարանի անդամների և նախագահի պաշտոնավարմանը վերաբերող հոդվածները։
Նախագիծը սահմանափակում է Սահմանադրական դատարանի դատավորների պաշտոնավարման ժամկետը 12 տարով:
Սահմանադրական դատարանի դատավորների թափուր տեղերի համար առաջադրումները կատարում են հաջորդաբար Կառավարությունը, Հանրապետության նախագահը և դատավորների ընդհանուր ժողովը: Սահմանադրական դատարանի դատավորի թափուր տեղերի համար առաջադրումները կատարվում են թափուր տեղն առաջանալուց հետո՝ երկամսյա ժամկետում:
Սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնավարումը դադարում է: Սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնը թափուր մնալուց հետո Սահմանադրական դատարանի նախագահն ընտրվում է Սահմանադրության 166-րդ հոդվածով սահմանված կարգով, որն իրականացվում է Սահմանադրական դատարանի դատավորների՝ սույն հոդվածի 1-ին մասի հիմքով առաջացած թափուր տեղերը համալրելուց հետո:
Նախագիծը փոփոխություններ է նախատեսում Սահմանադրական դատարանի լիազորությունների մեջ: Սահմանադրական դատարանին կվերապահվեն սահմանադրական մարմինների միջև նրանց սահմանադրական լիազորությունների վերաբերյալ վեճերի լուծման լիազորություն: Ըստ նախագծի՝ դա հնարավորություն կտա իրավական ճանապարհով հաղթահարել Ազգային ժողովի, կառավարության, Հանրապետության նախագահի, տեղական ինքնակառավարման մարմինների և Բարձրագույն դատական խորհրդի միջև սահմանադրական վեճերը: Ազգային ժողովի խորհրդի դիմումի հիման վրա Սահմանադրական դատարանն իրավասու է որոշել պատգամավորի լիազորությունների դադարեցման հարցը, երբ վերջինս խախտել է պատգամավորական մանդատի անհամատեղելիության կանոնները կամ անհարգելի կերպով բացակայել է Ազգային ժողովում քվեարկությունների առնվազն կեսից:
Նախագծի համաձայն՝ փոփոխություններն ուժի մեջ են մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից:
Նշենք, որ ՍԴ ինը դատավորներից Ֆելիքս Թոխյանը պաշտոնավարում է 1997 թվականից, Հրանտ Նազարյանը՝ 1996 թվականից։
ՍԴ դատավորներից Ալվինա Գյուլումյանը պաշտոնավարում է 2014 թվականից։ Մինչև այս Գյուլումյանը ՍԴ անդամ է եղել նաև 1996-2003 թթ․։ Եթե գումարենք ընդհանուր պաշտոնավարման տարիներն, ապա Գյուլումյանը ՍԴ անդամ է արդեն 12 տարուց ավելի։

Парламент Армении принял во втором и окончательном чтении проект поправок в Конституцию
Парламент Армении сегодня принял во втором и окончательном чтении проект поправок в Конституцию, передает Aysor.am.
Отметим, что оппозиционные фракции «Процветающая Армения» и «Светлая Армения» не участвовали во внеочередном заседании.
Согласно законопроекту, изменены статьи, которые касаются пребывания в должности судей и председателя Конституционного суда.
Устанавливается, что прекращается срок полномочий члена или судьи Конституционного суда, назначенного до вступления в силу главы 7 Конституции и пребывающего в должности члена (судьи) Конституционного суда 12 лет.
Кандидатов на вакантные места судей Конституционного суда будут предлагать поочередно правительство, президент и Общее собрание судей. Выдвижение кандидатов на вакантные места судей Конституционного суда должно состояться в месячный срок после появления вакантного места.
Прекращаются также полномочия председателя Конституционного суда.
После того, как должность председателя Конституционного суда останется вакантной, председатель КС будет избран в установленном статьей 155 Конституции порядке. Конституционный суд избирает председателя Конституционного суда из своего состава, после пополнения вакантных мест, которые возникли на основании части 1 настоящей статьи.
Законопроект предусматривает также изменения в полномочиях Конституционного суда. Конституционному суду будут предоставлены полномочия по решению споров об их конституционных полномочиях между конституционными органами. Это позволит преодолеть правовым путем конституционные споры между Национальным Собранием, правительством, президентом, органами местного самоуправления и Высшим судебным советом.
Отметим, что двое судей Конституционно суда – Феликс Тохян и Грант Назарян пребывают в должности судей соответственно с 1997 года и с 1996 года.
Судья Альвина Гулумян занимает в должности судьи с 2014 года.
Согласно законопроекту, изменения вступают в силу на следующий день после опубликования.