Տեսալսողական մեդիայի մասին օրենքի նախագիծը և խաղի նոր կանոնները
Հունիսի 18-ին Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց Տեսալսողական մեդիայի մասին և «Լիցենզավորման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթը: «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Վահագն Թևոսյանի և Մխիթար Հայրապետյանի ու անկախ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի հեղինակած օրենքի նախագծով նոր օրենսդրական կարգավորումներ են առաջարկվում հեռուստաընկերությունների և ռադիոընկերությունների գործունեության համար:
Նախագծի հեղինակների պնդմամբ՝ գործող օրենքն այլևս չի կարգավորում հեռուստատեսության և ռադիո ոլորտը: Օրենքի նախագծով առաջարկվում է նոր լիազորություններով օժտել Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովին, որի հետևանքով կստեղծվի նոր մրցակցային միջավայր ու աստիճանաբար կկատարվեն տարբեր փոփոխություններ:
Առաջարկվող նախագիծը ոչ միանշանակ արձագանք է ստացել նաև օտարերկրյա հեռուստաընկերությունների վերահեռարձակման մասով: Այս առնչությամբ իր տարակուսանքն է հայտնել նաև ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատունը` համոզմունք հայտնելով, որ նոր օրենքը կանդրադառնա Հայաստանում ռուսական հեռուստատեսությունների ճակատագրի վրա: «Անխոս, դրա ընդունումը կհանգեցնի լրատվական ոլորտի տարածքի բավականին լուրջ վերափոխմանը: Նոր պայմաններում արտասահմանյան հեռարձակողները, իսկ այսօր հիմնականում ռուսաստանյան հեռուստաալիքների հարցն է, կարող են հեռարձակվել հանրային մուլտիպլեքսում միայն միջպետական պայմանագրի հիման վրա», - ասված է դեսպանատան տարածած հաղորդագրության մեջ:
Դեսպանատան արձագանքի մեջ հատուկ տեղ է հատկացված նաև «լեզվային անվտանգության» կոնցեպտին, որը նախատեսում է օտարալեզու մեդիա-պրոդուկտի թարգմանության կամ հայերեն ենթագրերով պարտադիր ուղեկցման պահանջ: Իհարկե, այն, որ ռուսական կողմը առանձնահատուկ կարևորություն է տալիս Հայաստանում ռուսաց լեզվի կարգավիճակին ու տարածվածությանը, նորություն չէ, բայց այժմ խնդիրն այլ է. կարևոր է հասկանալ՝ ի՞նչ է իրականում նախատեսված ներկայացված նախագծով օտարերկրյա հեռուստաընկերությունների վերահեռարձակման հետ կապված:
Նախագծի 45-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանվում է, որ «օտարերկրյա տեսալսողական ծրագրերը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում առանց լիցենզիա կարող են ամբողջությամբ վերահեռարձակվել միայն միջպետական պայմանագրի հիման վրա»: «Որոշ մեր գործընկերներ փորձում են մանիպուլյացիայի ենթարկել, Հայաստանին և մեր գործընկեր պետություններին վերաբերող հարցերը քաղաքականացնել։ Մեր ռուս գործընկերների հետ մենք շատ պրոդուկտիվ  քննարկումներ ենք ունեցել և այս հարցը ընդհանրապես քաղաքական կոնտեքստ չունի։ Պետք է լինի միջպետական համաձայնագիր, որևէ պետության, որևէ հեռուստաընկերության վերահեռարձակումը միջպետական համաձայնագրի շրջանակներում կենթադրի նաև հնարավորություն հայկական հեռուստաընկերությունների վերահեռարձակում այդ պետությունների տարածքներում»,- ԱԺ-ում օրինագծի քննարկման ընթացքում հայտարարեց բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը:
Թեմային անդրադարձել է նաև օրինագծի համահեղինակ, ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Մխիթար Հայրապետյանը. «Այս օրենքով նախատեսվում է, որ եթե որևէ երկիր ցանկանում է, որ իր պետական հեռուստաալիքը հեռարձակվի Հայաստանի Հանրապետությունում, կնքվում է միջպետական պայմանագիր երկու գերատեսչությունների միջև (մեր դեպքում Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունն է ներկայացնելու պետությունը), և մենք ակնկալում ենք, որ Հայաստանի հանրային հեռուստատեսությունը կհեռարձակվի նաև պայմանագիր կնքող երկրում, սա փոխշահավետ սկզբունքի հիման վրա է դրված: Մենք ՌԴ-ի հետ արդեն ունենք կոնսենսուս, և այսօր ռուսական կողմը հայտ է ներկայացրել «Ռոսիա» ՀԸ մասով, վստահ եմ, որ այս օրենքի ամբողջական ընդունումից հետո միջպետական համաձայնագիրը կստորագրվի»:
Հիշեցնենք, որ օրենքի նախագիծը հունիսի 18-ին Աժ-ն ընդունեց առաջին ընթերցմամբ: Նախագծի հեղինակների կարծիքով՝ այն ամբողջությամբ պիտի ընդունվի մինչև հուլիսի 20-ը, երբ կհայտարարվեն հանրային մուլտիպլեքսի, այսինքն՝ հեռարձակման ցանցում ազատ թվային տիրույթների մրցույթները: Նպատակն այն է, որ մրցույթում հաղթած մեդիա ծառայությունները գործեն արդեն նոր օրենքի կարգավորման շրջանում և իրավական խնդիրներ չառաջանան:

Новые правила игры и новый законопроект "Об аудиовизуальных медиа"
Национальное Собрание Армении 18 июня приняло в первом чтении пакет законопроектов о внесении изменений в закон "О лицензировании" и закон "Об аудиовизуальных медиа". Законопроект, разработанный депутатами фракции "Мой шаг" Ваагном Тевосяном, Мхитаром Айрапетяном и независимым депутатом Арманом Бабаджаняном, предлагает новые законодательные регулировки для деятельности телерадиокомпаний.
По мнению авторов законопроекта, действующий закон отныне не регулирует сферу телевидения и радио. Законопроект предлагает предоставить новые полномочия Комиссии по телевидению и радио, вследствие чего будет создана новая конкурентная среда и постепенно в сферу будут внесены различные изменения.
Предлагаемый проект получил неоднозначную реакцию по части ретранслируемых в Армении иностранных телеканалов. Свои сомнения в связи с этим высказало Посольство России в Армении, выразив уверенность, что новый закон прямо скажется на судьбе вещания российских телеканалов в РА. "Принятие закона приведет к достаточно серьезной трансформации целой отрасли медийного пространства, ведь в новых условиях иностранные вещатели, а речь на сегодняшний день идет главным образом о российских телеканалах, смогут транслироваться в общественном мультиплексе лишь на основе межгосударственного договора", - говорится в сообщении Посольства.
Особое место Посольство России в Армении отводит понятию "языковая безопасность", которое требует обязательного "сопровождения" иноязычного медиа-продукта дубляжом или же субтитрами на армянском языке. Конечно, тот факт, что российская сторона придает особое значение статусу и распространенности русского языка в Армении, сам по себе не нов. Но сейчас проблема в другом: важно понять, что на самом деле предлагает законопроект по ретрансляции иностранных телеканалов?
Часть 2 статьи 45 законопроекта предусматривает, что "иностранные аудиовизуальные медиа на территории Республики Армения могут полностью ретранслироваться без лицензии только на основании межгосударственного соглашения". "Некоторые из наших партнеров пытаются манипулировать, политизировать вопросы, касающиеся Армении и наших стран-партнеров. Мы провели очень продуктивные дискуссии с нашими российскими коллегами, и этот вопрос вообще не имеет политического контекста. Должно быть подписано межправительственное соглашение, в рамках которого ретрансляция того или иного телеканала предоставит возможность также ретрансляции армянских телеканалов на территории того или иного государства", - сказал министр высокотехнологической промышленности Армении Акоп Аршакян.
Мхитар Айрапетян, соавтор законопроекта, депутат фракции НС "Мой шаг", также затронул эту тему. "Этот закон предусматривает, что если какая-либо страна желает транслировать свой государственный телеканал в Республике Армения, между двумя странами будет подписано межправительственное соглашение, и мы ожидаем, что общественное телевидение Армении будет ретраслироваться в стране, с которой мы заключаем соглашение, и это основано на взаимовыгодном принципе. У нас уже есть консенсус с Россией, и сегодня российская сторона подала заявку по части телеканала "Россия". Уверен, что после полного принятия этого закона будет подписано межгосударственное соглашение".
Напомним, что законопроект был принят Национальным Собранием РА 18 июня в первом чтении. По словам авторов проекта, он должен быть полностью принят до 20 июля, когда будут объявлены конкурсы на свободные цифровые домены в сети вещания. Цель законопроекта - чтобы средства массовой информации, победившие в конкурсе, работали уже в рамках нового закона, без возникновения правовых казусов.