«Խելացի քաղաք» -ի մասին լուրերում լրջության պակաս կա
Նախորդ շաբաթ Հայաստանի տնտեսական կյանքում բավական հավակնոտ լուր հայտնվեց. Չինաստանը պատրաստ է Հայաստանում մինչև 15 մլրդ դոլարի ներդրում կատարել՝ հայ-չինական «խելացի քաղաք» հիմնելու նպատակով:  Անցյալ շաբաթ նույնիսկ ներդրումային ծրագրի ստորագրման արարողություն տեղի ունեցավ:
Ըստ դաշտում առկա սահմանափակ տեղեկատվության, պայմանագրի հայկական կողմը ներկայացնում է  Հայաստանի վերակառուցման և զարգացման ԱԴԿԱՌՍ գործակալությունը: Նշվում է, որ չինական կողմում կառավարությունն է: Ավելին, ԱԴԿԱՌՍ-ի նախագահ Սարգիս Գևորգյանը նույնիսկ պնդում է, որ սույն ներդրումային ծրագիրը Չինաստանը ներառում է «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախագծում:
Նշվում է, որ նախագիծն իրականացվելու է 15 տարում: Չինական կողմը հորդորել է կառուցվելիք քաղաքի համար նախատեսել 15-20 ք/կմ տարածք էկոլոգիապես մաքուր միջավայրում: Քաղաքը համարվելու է հայ-չինական՝ 15 000 հայ և չինացի բնակիչներով: Ներկայացված չէ՝ ինչ համամասնության մասին է խոսքը:
Քաղաքի տեղակայման մասին դեռևս հստակություն չկա, սակայն ԱԴԿԱՌՍ-ի և չինական կողմի հետ պայմանագրի ստորագրման ներկայացված առցանց արարողությանը ներկա էր Շիրակի մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանը, և Սարգիս Գևորգյանը նույնիսկ ակնարկեց, որ լավ կլինի քաղաքի կառուցումը դիտարկվի հենց Շիրակի մարզում:
Ներկայացվող «խելացի քաղաքը» լինելու է գիտահեն տնտեսությանն անհրաժեշտ տեխնոլոգիաների մշակման կենտրոն: Ներկայացվող նպատակը՝ չինական ռեսուրսներով հայկական գիտական ներուժի նյութականացումն է:
Ո՞ւր է պետությունը
Այն, որ ներկայացված ներդրումային նախագիծն ունի լրջության պակաս, անկասկած է: Սկսած պայմանագրի ստորագրման ենթադրյալ արարողության կազմակերպումից, հայկական կողմի ներկայացուցչի կեցվածքից, վերջացրած այդ նույն ընթացքում Շիրակի մարզպետի «բացակա» ներկայությամբ առաջանում են բոլոր հիմքերը թերահավատորեն մոտենալու առհասարակ այս ծրագիր գոյության փաստին:
Բայց այս ամենում ամենակարևոր ու զարմանալի գործոնը Հայաստան պետության բացակայությունն է պրոցեսներից: Արդյո՞ք բալանսների աննորմալ խախտում չէ, երբ դիտարկում ենք 15 միլիարդ դոլարանոց խոշոր ներդրումային ծրագիր, որի մի կողմում Չինաստան պետությունն է, մյուս կողմում հայկական ՍՊԸ: Ընդ որում, խոսքը հայկական կողմից վերաբերում է մի գործակալության, որի կայքն ի թիվ մի շարք այլ հանգամանքների, նաև «Պրոեկտներ» բաժնում (կայքում բաժնի անունը հենց այսպես՝ տառասխալով էլ գրված է) սեփական նախաձեռնության մասին ինֆորմացիայի բացակայության փաստով անլուրջ վերաբերմունք է առաջացնում: Ի դեպ, օգոստոսի վեցին ստորագրված պայմանագիրն առհասարակ հասանելի չէ:
Ինչ վերաբերում է չինական կողմին, ապա այստեղ ևս ներդրումային ծրագրի մասին որևէ տեղեկատվություն չկա: Մինչդեռ խոսքը վերաբերվում է խոշոր ներդրումային ծրագրի ու իբրև թե Չինաստան պետությանը և «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» վերազգային նախագծին:
Հայաստանի Հանրապետությունն առհասարակ ներկայացված չէ ոչ մի մակարդակով: Թերևս այստեղ կարելի է նշել միայն Շիրակի մարզպետի ֆիզիկական ներկայությունը պայմանագրի առցանց ստորագրման արարողությանը:
Այսպիսով, Հայաստանի պատմության մեջ «չինական խոշորագույն ներդրումային ծրագրի» մասին ինֆորմացիան առաջացնում է միայն հարցեր, իսկ այս ամենին անգամ փոքր լրջություն հաղորդելու պարագայում՝ նույնիսկ մտահոգություններ:
Չինաստանն իրականացնում է «խելացի քաղաքների» նախագծեր
«Խելացի քաղաքաների» երևույթը համաշխարհային տնտեսությունում արդիական է, և դիտարկվում է՝ որպես 21-րդ դարի ուրբանիզացիայի մոդել:
Չինաստանն այս ուղղութամբ  տեխնոլոգիաների մշակման համաշխարհային առաջատարներից է, եթե ոչ՝ առաջինը:  «Խելացի քաղաքի» տեխնոլոգիաներն իսկզբանե ներդրվել են աղբի, խցանումների ու հանցագործության դեմ պայքարի համար՝ դարձնելով քաղաքն ավելի մաքուր ու հանգիստ: Ավելի լայն իմաստով, այդ տեխնոլոգիաները ենթադրում են բոլոր համակարգերի ու գործընթացների թվայնացում, ամբողջական հսկողություն:   Իրականացման մեխանիզմները ենթադրում են տվյալների բազաների ստեղծում կենսագործունեության հնարավոր բոլոր որոտների համար, ինչպես նաև ֆիզիկական հսկողություն բնակիչների նկատմամբ՝ աննկարագրելի շատ տեսախցիկների առկայությամբ: Երևի թե այս գործոնով պայմանավորված է, որ «խելացի քաղաքաներն» արդեն իսկ ասոցացվում են տոտալ վերահսկողության սահմանման հետ, իսկ դրանց դրական արդյունքների «գինը» համարվում է ազատությունների սահմանափակումը:
Այդպիսի քաղաքները ենթադրում են որոշակի չափորոշիչներ, որոնց թվում ի թիվս բազմաթիվ պայմանների, ինչպիսիք են գիտնականների որոշակի քանակի ապահովում, ռեգիոնալ տնտեսական մակարդակի գնահատումը և այլ, ներառված են նաև էկոլոգիական պարամետրեր`օդի աղտոտվածության մակարդակը, միջավայրի աղմուկի աստիճանը, ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա և այլն:
Չինաստանի «խելացի քաղաքի» լավագույն փորձ է համարվում Սինո-Սինգապուր Տզանցյինը, որը գտնվում է Պեկինից 150 կմ հեռավորության վրա: Չինաստանի և Սինգապուրի համատեղ նախագծի նպատակը նոր տեխնոլոգիաներով շրջակա միջավայրի պահպանությունն է, ռեսուրսների խնայողությունն ու կլիմայական փոփոխությունների դեմ պայքարը:
Հատկանշանակ է, որ նախագծի մեկնարկը տրվել է 2007թ.-ին երկու երկրների կառավարությունների միջև ստորագրված շրջանակային համաձայնագրով:
Չինաստանը լուծում է գերբնակեցվածության խնդիր
Չինաստանում քաղաքային բնակչության խնդիրը բավական մեծ է: Բնակչության թվով աշխարհի առաջատար երկրի քաղաքային բնակչությունը կազմում է  ընդհանուրի մոտ 58 տոկոսը:
Ներկայումս Չինաստանում հաշվվում են 662 խոշոր քաղաքներ, դրանց թվում 160-ը միլիոնի հասնող բնակչությամբ: «Խելացի քաղաքների» գաղափարը չինական կառավարության կողմից հետապնդում է նաև խոշոր ենթակառուցվածքների կառավարման հեշտացում, և խորը ուրբանիզացված կենտրոնների բեռնաթափման նպատակ: Չին-սինգապուրյան համատեղ Սինո-Սինգապուր Տզանցյինը դրա փաստացի օրինակ է, քանի որ մինչ «խելացի քաղաք» դառնալն այն դատարկ, չբնակեցված տարածք էր:
Ավելի գլոբալ, հանրության բնակեցման խնդիր Չինաստանը հետապնդում է տարիներ ի վեր ոչ միայն սեփական երկրի տարածքում: Չինացիների կողմից հողատարածքների գնման պրոցեսները վերջին տարիներին ակտիվանում են ՌԴ-ում, Վենեսուելայում, Զիմբաբվեում, վարձակալում են Բրազիլիայում ու Արգենտինայում: Հողատարսծքների գնման ու վարձակալության լայնածավալ ալիք նկատվեց նաև Ուկրաինայում: Ընդ որում, տարբեր երկրներում չինական գործունեությունը` գնում կամ վարձակալություն, ըստ ամենայնի, բխում է հստակ հաշվարկներից, այդ թվում` ինչ սղության ու կարիքների մեջ են այդ երկրները:
Այս պրոցեսների երևացող ու առաջնային պատճառներից համարվում է եղանակային պայմանների վատթարացմամբ, Չինաստանի պարենային անվտանգությանը սպառնացող վտանգը: Մինչդեռ այդպիսով, ընդհանուր առմամբ, Չինաստանը լուծում է մի շարք հարցեր, այդ թվում` գերբնակեցվածության ու հետևաբար նաև սոցիալական բեռի թեթևացման խնդիր, ինչպես նաև այլ երկրներում չինական գործոնի մեծացման:
Ամփոփում
Եթե վերադառնանք հայ-չինական «խելացի քաղաքի» ներդրումային ծրագրին, ապա այն այս պահի դրությամբ եղած ինֆորմացիայով, կամ դրա բացակայությամբ կոմպետենտ մարմինների մոտ երկու կողմում էլ, թույլ է տալիս, մեղմ ասած, թերահավատորեն մոտենալ նախագծի գոյության փաստին: Այլ է խնդիրը, թե ինչ հիմքերով էին որոշ շրջանակներ արդեն իսկ նշում «աննախադեպ» ներդրումային ծրագիրն և ինչ է շահում պետությունն, այս դեպքում` իշխանությունները ոչ հերքելով, ոչ էլ որևէ կերպ հաստատելով լուրի իսկությունը: Վերջինի մասով, ինչպիսին էլ լինի իրականությունը, և ինչ նպատակներ էլ հետապնդի իշխանությունը, սա հարված է երկրի ներդրումային վարկանիշին: Հարված է, եթե նմանատիպ կեղծ լուրը կարող է քննարկում ու տարածում գտնել իշխանական շրջանակների կողմից: Հարված է, եթե սա սուտ ինֆորմացիա է և պետությունը չի շտապում դրա մասին հայտնել: Սա գլոբալ հարված է մեր երկրի ներդրումային գրավչությանը նույնիսկ այն պարագայում, եթե անգամ ամեն ինչ ներկայացված է շատ ճիշտ, բայց նմանատիպ խոշորամասշտաբ նախագծում չեն նշմարվում կարգավորվող պետական լծակներ: Հատկապես այն դեպքում, երբ ներդրում ընդունելը կամ խոչընդոտելը կառավարման մակարդակով արդեն իսկ հաստատվել է ջինսե տաբատների տրամադրություն ունենալ/չունենալու նախադեպի վրա:
Եվ եթե, այնուամենայնիվ առաջնորդվենք այն կանխավարկածով, որ ներկայացված ամեն ինչ ճիշտ է, ապա կառավարող ուժն առնվազն պարտավոր է նախ հասկանալ, թե ինչ մարտահրավերներ կարող է պարունակել նմանօրինակ նախագիծը, ապա իրականացնել գործողություններ դրանք չեզոքացնելու ուղղությամբ:
Մարտահրավերների հարցն առավել քան սուր է ընկալվում այն դեպքում, երբ իշխող ուժի բարձրաստիճան պաշտոնյայի շուրթերից հնչում է Հայաստանի դեմոգրաֆիական խնդիրը, օրինակ, քրիստոնեա արաբների ներհոսքով լուծելու մոտեցումը: Այս դեպքում, առնվազն հարց է աաջանում. իսկ կարո՞ղ է պատահել մի օր, օրինակ, չինացիների միջոցով դեմոգրաֆիական խնդիր լուծելու հարցի առաջ կանգնենք, կամ առնվազն այդ ժամանակ կարո՞ղ ենք բացատրել` ինչու քրիստոնեա արաբներն` այո, իսկ չինացիները` ոչ….

В новостях об "умном городе" в Армении отсутствуют элементы серьезности
На прошлой неделе в экономической жизни Армении появились довольно амбициозные новости - Китай готов инвестировать в Армению до 15 миллиардов долларов для создания армяно-китайского "умного города". Даже состоялась церемония подписания инвестиционного плана.
Согласно ограниченной информации, которая появилась в СМИ на данную тему, армянскую сторону в данном соглашении представляет ​​Агентство реконструкции и развития АДКАРС. Китай представлен своим правительством. Более того, руководитель АДКАРС Саргис Геворгян утверждает, что Китай включил эту инвестиционную программу в проект "Один пояс, один путь".
Как отмечается, проект будет реализован в течение 15 лет. Китайская сторона призвала выделить для строительства "умного города" экологически чистую территорию размером 15-20 кв. км. Город будет считаться армяно-китайским и вмещать 15 тысяч жителей – армян  и китайцев. Об их пропорциональном соотношении ничего не говорится.
Пока не известно, где будет расположен будущий город, но на онлайн-церемонии подписания контракта с китайской стороной присутствовал губернатор Ширака Тигран Петросян. Саргис Геворгян даже намекнул, что было бы хорошо рассмотреть возможность строительства "умного города" в Ширакской области.
Предполагается, что этот "умный город" станет центром развития технологий, необходимых для наукоемкой экономики. Его цель - материализация научного потенциала Армении за счет китайских ресурсов.
Где же государство?
Несомненно, представленный инвестиционный проект нуждается в определенной серьезности. Начиная с организации предполагаемой церемонии подписания соглашения, с позиционирования там представителя армянской стороны, заканчивая одновременно "отсутствующим" присутствием губернатора Ширака, есть все основания сомневаться вообще в существовании подобного проекта.
Во всем этом самым главным и наиболее удивительным является "отсутствие" армянского государства. Разве это не дисбаланс, когда одной стороной крупного инвестиционного проекта размером в 15 миллиардов долларов является государство Китай, а с другой стороны – армянское малоизвестное ООО? Кстати, речь идет об ООО - агентстве, на сайте которого в разделе "Проекты" (кстати, даже это слово написано там с ошибкой) отсутствует какая-либо информация о собственных инициативах, что сразу же вызывает несерьезное отношение к ней. При этом подписанный 6 августа контракт с Китаем вообще недоступен.
Что касается китайской стороны, то и там нет информации о данном инвестиционном проекте. Между тем, речь идет о больших инвестициях со стороны Китая и, якобы, о транснациональном проекте "Один пояс, один путь".
Республика Армения вообще нигде не представлена ​​- ни на каком уровне. В этом контексте единственное, что можно упомянуть, - это физическое присутствие губернатора Ширака на онлайн-церемонии подписания контракта.
Таким образом, информация о "крупнейшем китайском инвестиционном проекте" в истории Армении вызывает только вопросы, а если придать всему этому и немного серьезности, то вызывает даже опасения.
Китай - мировой лидер в развитии технологий "умного города"
Появление "умных городов" актуально в мировой экономике и рассматривается как модель урбанизации 21 века.
Китай является если не первым, то одним из мировых лидеров по развитию технологий в этой области. Технологии Smart City изначально были внедрены для борьбы с мусором, пробками и преступностью, чтобы сделать город чище и тише. В более широком смысле эти технологии подразумевают оцифровку всех систем и процессов, а также полный  контроль. Механизмы реализации включают создание баз данных для всех возможных сфер жизни, а также физическое наблюдение за жителями с неописуемо большим количеством камер. Возможно, этот фактор связан с тем, что "умные города" уже ассоциируются с определением тотального контроля, а "цена" за их положительные результаты – это ограничение свобод.
Такие города предполагают наличие определенных критериев и множество условий – например, проживание там определенного количества ученых, оценку регионального экономического уровня и т. д., включая параметры окружающей среды - уровень загрязнения воздуха, степень экологического шума, влияние на окружающую среду и т. д.
Лучший опыт "умного города" Китая - это китайско-сингапурский город Тянцзинь Эко Сити, расположенный в 150 км от Пекина. Целью китайско-сингапурского совместного проекта является защита окружающей среды с помощью новых технологий, экономия ресурсов и борьба с изменениями климата.
Примечательно, что проект был запущен в 2007 году рамочным соглашением, подписанным между правительствами двух стран.
Китай решает проблему перенаселения
Проблема городского населения в Китае довольно актуальна. Городское население одной из самых населенных стран мира составляет около 58% от общей численности.
В настоящее время в Китае 662 крупных города, население некоторых из них достигает 160 миллионов. Идея "умных городов" для китайского правительства имеет цель легкого управления крупной инфраструктурой, разгрузки глубоко урбанизированных центров. В качестве примера можно привести китайско-сингапурский Тянцзинь, поскольку до статуса "умного города" это был пустой и безлюдный район.
В более глобальном смысле Китай уже много лет занимается решением проблемы жилья, причем не только на своей собственной территории. В последние годы активизировалось приобретение земель со стороны китайцев в России, Венесуэле, Зимбабве, а также аренда земель в Бразилии и Аргентине. Большая волна покупки и аренды земель наблюдалась и в Украине. В то же время действия Китая в разных странах - будь то покупка или аренда земель – скорее всего, основаны на четких расчетах, включая нужды и потребности тех или иных стран.
Одной из видимых причин этих процессов считается угроза продовольственной безопасности Китая – как следствие ухудшения природных условий. При этом Китай таким образом решает ряд проблем, включая перенаселенность и, как ее следствие, ослабление социальной нагрузки, а также проблему роста китайского фактора в других странах.
Обобщение
Если вернуться к инвестиционному проекту армяно-китайского "умного города", то существующая сейчас у компетентных органов информация (или ее отсутствие) позволяет, мягко говоря, относиться к проекту скептически. Проблема в другом - на каком основании некоторые круги  говорят о "беспрецедентном" в истории Армении инвестиционном проекте и что выигрывают власти, когда ни опровергают, ни подтверждают достоверность этой новости? Что бы ни было, какие бы цели ни преследовало правительство, это - удар по инвестиционному рейтингу страны. Это удар, если власти могут обсуждать и распространять подобные "утки". Это удар, если власть не спешит опровергнуть новость, которая является дезинформацией. И даже если все представлено весьма правдиво, это все равно огромный удар по инвестиционной привлекательности нашей страны, если подобный масштабный проект не регулируется посредством государственных рычагов.
Если все же взять за основу то, что вышеизложенное является правдивой информацией, то армянские власти должны хотя бы сначала понять, какие вызовы может содержать подобный проект. А проблема вызовов воспринимается острее на фоне того, что высокопоставленный представитель правящей партии, высказываясь о демографической проблеме Армении, заявляет о возможности наплыва в Армению арабов-христиан. В этом случае возникает вопрос – а может ли случиться такое, что мы однажды столкнемся с проблемой решения демографической проблемы посредством китайцев? Или сможем ли мы – при возникновении соответствующих вопросов - объяснить, почему арабам-христианам - да, а китайцам - нет?..