Իսրայելի նախագահը Աբու Դաբիի թագաժառանգին հրավիրել է Երուսաղեմ
Իսրայելի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների (ԱՄԷ) միջև հաշտեցման համաձայնագրի ստորագրումից հետո Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինը Աբու Դաբիի թագաժառանգ արքայազն Մուհամմադ բեն Զեիդին հրավիրել է այցելել Երուսաղեմ: Այս մասին նա գրել է Twitter-ում:
«Շնորհավորում եմ ԱՄՆ նախագահին, Իսրայելի վարչապետին և թագաժառանգ արքայազն շեյխ Մուհամմադ բին Զեիդին այս տպավորիչ նվաճման կապակցությամբ և հրավիրում եմ թագաժառանգին այցելել Երուսաղեմ»,- գրել է Ռիվլինը:
Նա նաև Իսրայելի և ԱՄԷ-ի միջև կնքված համաձայնագիրը անվանել է շրջադարձային պահ, որը նոր հնարավորություններ է բացում, և հույս է հայտնել, որ այն կամրապնդի վստահությունը տարածաշրջանում:
Օգոստոսի 13-ին Իսրայելը և ԱՄԷ-ն հարաբերությունների ամբողջական կարգավորման մասին համաձայնագիր են ստորագրել: Այս պայմանագրի կնքման միջնորդը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմն է:

Президент Израиля пригласил наследного принца Абу-Даби посетить Иерусалим
Президент Израиля Реувен Ривлин приветствовал договоренность о нормализации отношений с Объединенными Арабскими Эмиратами (ОАЭ) и пригласил наследного принца Абу-Даби Мухаммеда бен Заида Аль Нахайяна посетить Иерусалим. Об этом говорится в распространенном в четверг заявлении главы еврейского государства, передает ТАСС.
"Поздравляю президента США Дональда Трампа, премьер-министра Израиля [Биньямина Нетаньяху] и наследного принца Мухаммеда бен Заида Аль Нахайяна с этим впечатляющим достижением и приглашаю наследного принца посетить Иерусалим", - говорится в заявлении.
Ривлин также назвал достижение соглашения между Израилем и ОАЭ важной и стратегической вехой, открывающей новые возможности для региона.