Դատավորները շարունակելու են ինքնուրույն որոշումներ կայացնել՝ հաշվի չառնելով որևէ քաղաքական կոնյունկտուրա. ԲԴԽ նախագահ
ԱԱԾ աշխատակիցներն այցելել են ՀՀ վարչական դատարանի դատավոր Մհեր Պետրոսյանին, որի վարույթում է քննվում Գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանի հայցադիմումը, և փորձել մուտք գործել դատավորի աշխատասենյակ։
Բարձագույն դատական խորհրդում այս հարցը դեռ չի քննարկվել։
«Ես բազմաթիվ անգամներ իմ հանրային խոսքում ասել եմ ու իմ կարծիքը չի փոխվել՝ ես դրա դեմ պայքարողն եմ, երբ որ դատարանի վրա ճնշում է լինում։ Հիմա, եթե մենք Բարձրագույն դատական խորհրդում քննարկենք ու գնահատենք դա ճնշում, անպայման ԲԴԽ-ն իր ամբողջ գործիքակազմով դրան կարձագանքի», - Aysor.am-ին ասաց Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը։
Նա ասաց, թե ԲԴԽ-ն նման փաստեր ունենալու դեպքում մի գործողություն ունի անելու՝ դիմել ՀՀ գլխավոր դատախազություն, որպեսզի դատախազությունը համապատասխան միջոցներ ձեռնարկի։
«Այլ լիազորություն Բարձրագույն դատական խորհուրդը, ցավոք սրտի, չունի», - նշեց Վարդազարյանը։
ԲԴԽ նախագահն ընդգծեց՝ միգուցե, ինքը փոքր-ինչ ռոմանտիկ է, բայց վստահ է՝ ոչ մի կերպ հնարավոր չէ դատավորների վրա ճնշում գործադրել։
«Դատավորները շարունակելու են ինքնուրույն որոշումներ կայացնել՝ հաշվի չառնելով որևէ քաղաքական կոնյունկտուրա», - նշեց ԲԴԽ նախագահը։
Հիշեցնենք՝ ՀՀ վարչական դատարանը` դատավոր Մհեր Պետրոսյանի նախագահությամբ, բավարարել է ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանի գործով հայցի ապահովման միջոց կիրառելու մասին փաստաբանի միջնորդությունը, որով պահանջվել էր կասեցնել Օնիկ Գասպարյանի պաշտոնանկությունը մինչև գործով վերջնական դատական ակտի կայացումը։

Невозможно оказать давление на судей, они продолжат самостоятельно принимать решения, не учитывая какую-либо политическую конъюнктуру – председатель Высшего судебного совета
Сотрудники СНБ посетили судью Административного суда Армении Мгера Петросяна, который рассматривает иск начальника ГШ ВС Оника Гаспаряна, и попытались войти в кабинет судьи. В Высшем судебном совете этот вопрос не обсуждался.
"Я неоднократно публично заявлял, и мое мнение не изменилось, что я веду борьбу против того, когда на суд оказывается давление. Если мы сейчас обсудим в Высшем судебном совете и расценим это как давление, то Высший судебный совет обязательно ответит на это всем своим инструментарием", заявил в беседе с корреспондентом  Aysor.am председатель Высшего судебного совета Рубен Вардазарян.
Он отметил, что в случае таких фактов у Высшего судебного совета есть одна функция – обратиться в генеральную прокуратуру, чтобы прокуратура предприняла соответствующие меры.
"У Высшего судебного совета, к сожалению, нет другого полномочия", - отметил Рубен Вардазарян.
Председатель Высшего судебного совета подчеркнул, что, возможно, он немного романтик, но уверен, что на судей невозможно оказать давление.
"Судьи продолжат самостоятельно принимать решение, не учитывая какую-либо политическую конъюнктуру", -  отметил председатель Высшего судебного совета.
Напомним, Административный суд Армении под председательством судьи Мгера Погосяна удовлетворил ходатайство адвокатов об обеспечении иска по делу начальника Генштаба ВС Армении Оника Гаспаряна. Согласно решению суда, освобождение Оника Гаспаряна от должности приостановлено до вынесения судом окончательного решения.