Արցախում նախատեսվում է զարկ տալ էկոտուրիզմին
Արցախի Հանրապետության էկոնոմիկայի և գյուղատնտեսության նախարարության Զբոսաշրջության վարչությունը Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո ուսումնասիրություններ է իրականացնում և աշխատանքներ է տանում երկրում զբոսաշրջային այլընտրանքային ուղղություններ ստեղծելու համար:
«Պատերազմից հետո Արցախի հիմնական զբոսաշրջավայրերի 80 տոկոսն այս պահին Ադրբեջանի կողմից օկուպացված է, սակայն չի նշանակում, որ մենք կորցրել ենք մեր ներուժը: Կան բազմաթիվ վայրեր, որոնք ունեն զբոսաշրջային մեծ ներուժ, և Արցախի Հանրապետությունը, ի դեմս Զբոսաշրջության վարչության, աշխատում է այլընտրանքային ուղղություններ ստեղծելու համար»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ԱՀ զբոսաշրջության վարչության պետ Գևորգ Առաքելյանը:
Նրա խոսքով՝ արդեն իսկ մշտադիտարկումներ են իրականացվել, կազմակերպվել են ճանաչողական այցեր դեպի այլընտրանքային ուղղություններ: Դրանցից Առաքելյանը նշեց Պատարա-Ծմակահող-Քոլատակ-Վանք գյուղ ուղղությունը:
ԱՀ զբոսաշրջության վարչության պետն ընդգծեց, որ իրենք նախատեսում են զարկ տալ էկոտուրիզմին և գյուղատնտեսական զբոսաշրջությանը, քանի որ երկրում կա մեծ ներուժ:
«Կան նաև այլ ուղղություններ, դեպի Տոնաշեն, Երից Մանկանց վանք, Ջրաբերդի ամրոց, Բերդաշեն, Ամարաս ու Գանձասար: Այժմ կսկսենք ավելի զարգացնել քայլարշավային տուրիզմը»,- նշեց Առաքելյանը:

В Арцахе планируется развитие экотуризма
Управление туризма министерства экономики и сельского хозяйства Республики Арцах после 44-дневной войны в Арцахе проводит исследования и работает над созданием альтернативных туристических направлений.
"После войны 80% основных туристических направлений Арцаха в настоящее время оккупированы Азербайджаном, но это не означает, что мы утратили свои возможности. Есть много мест, которые имеют большой туристический потенциал". Об этом в беседе с "Арменпресс" рассказал начальник Управления туризма министерства экономики и сельского хозяйства Республики Арцах Геворг Аракелян.
По его словам, уже проведен мониторинг, организованы ознакомительные поездки по альтернативным направлениям. Среди них Аракелян назвал направление села Патара-Цмакахох-Колатак-Ванк. Глава Управления туризма подчеркнул, что они планируют развивать экотуризм и сельскохозяйственный туризм, так как в стране есть большой потенциал. "Есть и другие направления - Тонашен, монастырь Ериц Манканц, крепость Джраберд, Бердашен, Амарас и Гандзасар. Теперь мы начнем развивать и пеший туризм", - сказал Геворг Аракелян.