Արցախում նախատեսվում է զարկ տալ էկոտուրիզմին
Արցախի Հանրապետության էկոնոմիկայի և գյուղատնտեսության նախարարության Զբոսաշրջության վարչությունը Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո ուսումնասիրություններ է իրականացնում և աշխատանքներ է տանում երկրում զբոսաշրջային այլընտրանքային ուղղություններ ստեղծելու համար:
«Պատերազմից հետո Արցախի հիմնական զբոսաշրջավայրերի 80 տոկոսն այս պահին Ադրբեջանի կողմից օկուպացված է, սակայն չի նշանակում, որ մենք կորցրել ենք մեր ներուժը: Կան բազմաթիվ վայրեր, որոնք ունեն զբոսաշրջային մեծ ներուժ, և Արցախի Հանրապետությունը, ի դեմս Զբոսաշրջության վարչության, աշխատում է այլընտրանքային ուղղություններ ստեղծելու համար»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ԱՀ զբոսաշրջության վարչության պետ Գևորգ Առաքելյանը:
Նրա խոսքով՝ արդեն իսկ մշտադիտարկումներ են իրականացվել, կազմակերպվել են ճանաչողական այցեր դեպի այլընտրանքային ուղղություններ: Դրանցից Առաքելյանը նշեց Պատարա-Ծմակահող-Քոլատակ-Վանք գյուղ ուղղությունը:
ԱՀ զբոսաշրջության վարչության պետն ընդգծեց, որ իրենք նախատեսում են զարկ տալ էկոտուրիզմին և գյուղատնտեսական զբոսաշրջությանը, քանի որ երկրում կա մեծ ներուժ:
«Կան նաև այլ ուղղություններ, դեպի Տոնաշեն, Երից Մանկանց վանք, Ջրաբերդի ամրոց, Բերդաշեն, Ամարաս ու Գանձասար: Այժմ կսկսենք ավելի զարգացնել քայլարշավային տուրիզմը»,- նշեց Առաքելյանը:

Artsakh Plans to Boost Ecotourism and Agricultural Tourism
The Tourism Department of the Ministry of Economic and Agriculture of Artsakh is carrying out observations after the recent war and is taking actions to create alternative tourism directions in the Republic.
“After the war 80% of the main tourism sites of Artsakh are occupied by Azerbaijan at this moment, but this doesn’t mean that we have lost our potential. There are many sites which have a great tourism potential, and the Republic of Artsakh, in the person of the Tourism Department, is working on creating alternative directions”, head of the Tourism Department Gevorg Arakelyan told Armenpress.
He informed that they have already carried out monitoring, organized cognitive visits to the alternative directions, one of them is the Patara-Tsmakahogh-Kolatak-Vank village direction.
Mr. Arakelyan stated that they are planning to boost ecotourism and agricultural tourism because the country has a big potential for that.