Հայաստանի խորհրդարանում ցուցադրվել են շուշեցի հայազգի ճարտարապետների գործերը
Նոյեմբերի 9-ին ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանի նախաձեռնությամբ խորհրդարանում կազմակերպվել է շուշեցի հայազգի ճարտարապետների գործերի ցուցադրությունը:
Ցուցահանդեսի բացմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, պատգամավորներ և ԱԺ աշխատակազմի  ներկայացուցիչներ:
Ներկայացված պատկերները փաստում են, որ հայ ճարտարապետների նախագծած շինությունների շնորհիվ գավառական Բաքուն դարձել է քաղաք և վերածվել  Անդրկովկասի խոշոր վարչական և արդյունաբերական կենտրոնի:
Թագուհի Թովմասյանն իր ելույթում նշել է, որ հայկական ճարտարապետությանը զուգահեռ տեսնում ենք վանդալիզմի դրսևորումներ, ոչնչացվում են հայկական պատմամշակութային օջախներ: «Այդ քայլերի մեր հակաքայլը ձեր մայրաքաղաքում կանգնած այն շենքերն են, որոնք հեղինակել են հենց նույն շուշեցի ճարտարապետները»,- ասել է  պատգամավորը:
Ցուցադրությանը ծանոթացրել է Ալեքսանդր Թամանյանի անվան ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի խորհրդական Անուշ Տեր-Մինասյանը: Նրա խոսքով՝ հայ ճարտարապետների ջանքերով ստեղծվել է ադրբեջանական ճարտարապետական ոճը, որը մինչ այդ գոյություն չի ունեցել:

В парламенте Армении организована выставка работ армянских архитекторов-шушинцев
9 ноября по инициативе председателя Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян в парламенте организована выставка работ армянских архитекторов-шушинцев.
В открытии экспозиции приняли участие председатель НС А.Симонян, депутаты и сотрудники Аппарата НС.
Представленные материалы доказывают, что благодаря построенным армянскими архитекторами зданиям провинциальный Баку превратился в крупный административный и индустриальный центр Закавказья.
В своем выступлении Т.Товмасян отметила, в частности, что наряду с армянской архитектурой мы видим и проявления вандализма, разрушение армянских историко-культурных очагов.
С выставкой ознакомила советник директора Национального музея-института архитектуры им. А.Таманяна А.Тер-Минасян. По ее словам, азербайджанский архитектурный стиль, ранее не существовавший, был создан усилиями армянских архитекторов.