Հուսով եմ, որ մենք կվերադառնանք բանակցություններին ու ստիպված չենք լինի վերաստեղծել կամ ստեղծել նոր ձևաչափ. Արմեն Սարգսյան
Այս տարվա հոկտեմբերին Հայաստանում էր Asia Times-ի լրագրող Քուրուշ Զիբարին, որը ծավալուն հարցազրույց է ունեցել Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ:
Լրագրողն իր նախաբանում նշել է. «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածությունը համաշխարհային լուրերի հիմնական թեման էր: Շատ լրագրողներ, ովքեր խոսում են երկու երկրների առաջնորդների հետ, սկսում են զրույցը սուր հարցերից այն մասին, թե ինչու Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ հակամարտությունն այսքան երկար ձգվեց, և ինչ ապագա է սպասվում երկու հարևանների հարաբերություններին, որոնց հակասություններն անհաղթահարելի են թվում»:
Լրագրող Քուրուշ Զիբարին նշում է, որ Հայաստանը, լինելով աշխարհում առաջին երկիրը, որը մ.թ. 301 թվականին քրիստոնեությունը ընդունել է որպես պետական կրոն, հնագույն քաղաքակրթության բնօրրան է և իրեն հատկապես լավ է դրսևորել ժողովրդավարական հեղինակության ամրապնդման տեսանկյունից ու շոշափելի արդյունքներ գրանցել կոռուպցիայի դեմ պայքարում:
Հանրապետության նախագահի բացառիկ հարցազրույցի առաջին հատվածը հրապարակվել է Asia Times-ի այսօրվա համարում: Այն թարգմանաբար ներկայացնում ենք ստորև.
Քուրուշ Զիբարի - Եթե պատմությունը ձեր կողմից է, ինչո՞ւ Հայաստանի կառավարությունը չի կարողացել ստանալ միջազգային հանրության և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի աջակցությունը, որը Լեռնային Ղարաբաղը համարում է Ադրբեջանի տարածք, ինչպես ասվում է ՄԱԿ-ի ԱԽ 822, 853, 874 և 884 բանաձևերում:
Նախագահ Սարգսյան – Հետաքրքիր է, կարծում եմ՝ Դուք ոչ առաջինն եք, ոչ վերջինը, ով ցանկանում է միջազգային հարաբերությունները կառուցել պատմական արդարության հիման վրա: Սակայն իրական աշխարհում այդպես չի ստացվում: Ճիշտ չէ՞:
Քուրուշ Զիբարի – Իհարկե:
Նախագահ Սարգսյան – Կարծում եմ՝ պատմական արդարությունը բաղադրիչներից մեկն է, սակայն իրական աշխարհն իրական աշխարհ է: Իսկապես, եթե Դուք հնարավորություն ունենաք ճանապարհորդել Արցախի՝ Լեռնային Ղարաբաղի տարածքով, դա մի հիանալի ճանապարհորդություն կլինի, քանի որ Դուք կանցնեք մեր պատմության տարբեր ժամանակաշրջաններով: Այդ տարածքը մշտապես բնակեցված է եղել էթնիկ հայերով: Եթե հետ գնաք, կգտնեք հայկական եկեղեցիներ, որոնք գալիս են 4-5-րդ դարերից, և այդպես շարունակ...
Վերջերս պետական այցով Իտալիայում էի: Որպես այցի մաս՝ այցելեցի Բոլոնիայի համալսարան և շատ հետաքրքիր շրջայց ունեցա գրադարանում, որտեղ մեզ ցույց տվեցին այնտեղ պահվող հին հայկական որոշ ձեռագրեր: Շատ հետաքրքիր նյութ կար՝ 16-րդ դարի վերջի կամ 17-րդ դարի սկզբի քարտեզ, որում պատկերված էին հայկական մշակութային ու հոգևոր կենտրոնները: Նրանք, ովքեր հիմնադրել ու պատրաստել էին այն, հաստատված էին երկու վայրում՝ Երուսաղեմում և Կոստանդնուպոլսում: Քարտեզն ընդգրկում է ներկայիս Թուրքիան, ներկայիս Հայաստանը, մասնակի ընդգրկում է որոշ հատվածներ Իրանից՝ մինչև Սպահան և այլ վայրեր: Այն ընդգրկում է նաև Լեռնային Ղարաբաղը՝ այնտեղի հարյուրավոր հայկական միջնադարյան եկեղեցիներով ու մշակութային կենտրոններով: Այսքանը՝ պատմության մասին:
Երկրորդը, կարծում եմ, դժբախտաբար, պատմությունը շատ պարզ է: Այդ տարածքում շատ են եղել նվաճումներ, կռիվներ, հարաբերություններ Պարսկական կայսրության հետ, և այնտեղ կարող եք շատ մշակույթներ տեսնել: Սակայն եթե հետ գնաք 200 տարով, կտեսնեք, որ այդ տարածքը Ռուսական կայսրությունը խլել է Պարսկական կայսրությունից: Իսկ հետո Ստալինը, ով սահմանների «մեծ վարպետ էր», իսկ իրականում՝ պետությունների միջև խնդիրներ ստեղծելու վարպետ էր, այդ թվում՝ նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև, Ղարաբաղն ու Նախիջևանը տվեց Ադրբեջանին, քանի որ Խորհրդային Միությունը ցանկանում էր օգնել ընդհանուր սահման ստեղծելու Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև, և որովհետև թուրք առաջնորդ Աթաթուրքը համարվում էր բոլշևիկյան Ռուսաստանի մեծ բարեկամը:
Սա պատմական արդարության մասին չէ, սա քաղաքական մանիպուլացիաների և հարաբերությունների ցանկության մասին է: Խորհրդային կառավարման ավելի քան 70 տարիների ընթացքում Արցախի՝ Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչները երբեք չէին կարող երջանիկ ապրել Ադրբեջանի իշխանության ներքո՝ մի քանի պատճառով: Խորհրդային կայսրության ավարտին՝ 1985 թվականին, երբ Գորբաչովը ներկայացրեց փոփոխությունները, զգացմունքային հայ ժողովուրդը մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղում հավատաց Գորբաչովի հայտարարածին՝ խոսքի ազատություն, «պերեստրոյկա», վերակառուցում, և սկսեց շարժում Լեռնային Ղարաբաղի անկախության համար, ինչը Խորհրդային Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող էթնիկ հայերի դեմ ռազմական գործողությունների ու բռնության պատճառ դարձավ: Դրանք վերածվեցին լայնածավալ պատերազմի, որտեղ հայկական կողմը հաղթանակ տարավ: Հաջորդող 26 տարիների ընթացքում Ղարաբաղն ու հարակից շրջաններն Արցախի կամ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վերահսկողության տակ էին՝ մինչև 2020 թվականի պատերազմը:
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչո՞ւ միջազգային հանրությունը չարեց այս կամ այն. միջազգային հանրությունը ներգրավված էր, միջազգային հանրությունը որոշել էր, որ կազմակերպությունը, որը պատասխանատու է լինելու Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակի համար, ԵԱՀԿ-ն է, այլ ոչ թե ՄԱԿ-ը կամ Եվրամիությունը: Եվ այդ կազմակերպությունը ստեղծեց հատուկ խումբ՝ Մինսկի խումբը, որի երեք համանախագահներն էին Միացյալ Նահանգները, Ֆրանսիան և Ռուսաստանը, որոնք ներկայացնում էին հետաքրքրված կողմերին՝ Միացյալ Նահանգները, որը գերտերությունն էր, Եվրամիությունը՝ ի դեմս Ֆրանսիայի, և Ռուսաստանը: Կողմերը բանակցում էին հնարավոր լուծման շուրջ՝ դրա բոլոր մանրամասներով:
Այսինքն, կար միջազգային կառույց, որը պատասխանատու էր, և ես հուսով եմ, որ մենք կվերադառնանք բանակցություններին ու ստիպված չենք լինի վերաստեղծել կամ ստեղծել նոր ձևաչափ կամ շրջանակ, քանի որ այն արդեն կա և ունի պատմություն:
Ցավոք, 2020 թվականի երկրորդ պատերազմը խաթարեց բանակցային գործընթացը, սակայն կարծում եմ՝ լավագույն լուծումը, որ կարող ենք այսօր ունենալ, նույն կազմակերպությանը ներգրավելն է:
Հիմա՝ ինչո՞ւ մենք հաղթեցինք առաջին պատերազմում, սակայն պարտվեցինք երկրորդում:
Խոսենք առաջին պատերազմի մասին: Ադրբեջանին այդ ժամանակ աջակցում էր Թուրքիան: Սակայն նախագահ Դեմիրելի, վարչապետ Թանսու Չիլերի և մյուսների ղեկավարած Թուրքիան այլ էր: Այլ էին նաև հայերն ու Ղարաբաղը: Ավելի պարզեցնելով՝ ասեմ, որ մենք ավելի առաջ էինք Ադրբեջանից: Առաջ էինք՝ բանակաշինության հարցում, մոտիվացիայի, պատերազմի, կարգապահության ու գիտության մեջ: Կային գեներալներ, գնդապետներ, կապիտաններ կամ զինվորներ, ովքեր ծառայում էին խորհրդային բանակում և ունեին Աֆղանստանի պատերազմի փորձը։ Փորձառու զինվորները գալիս էին կամավոր բանակ, ֆիդայիների բանակ կամ՝ կարելի է ասել, որ կամավորները ստեղծում էին բանակ: Մենք մի քիչ ավելի արագ էինք, քան Ադրբեջանը։
Ցավոք, վերջին 26 տարիների ընթացքում մենք չկարողացանք հաղթանակը վերածել կայուն խաղաղության:
Ինչու եմ ասում՝ չկարողացանք, քանի որ երբեք մի կողմ չի լինում: Կա առնվազն երկու կամ մի քանի կողմ: Սակայն, քանի որ մենք հաղթանակած էինք, կարող էինք լինել պրոակտիվ և հաղթանակն արագ փոխակերպել կայուն խաղաղության: Հավանաբար, 1990-ականների վերջին և 2000-ականների սկզբին կար դա անելու հնարավորություն, և ասեմ, թե ինչու: Դա մի ժամանակ էր, երբ Ադրբեջանը փորձում էր Կասպից ծովից դեպի եվրոպական շուկա, Միջերկրական ծով, Թուրքիա Բաքու- Ջեյհան խողովակաշար կառուցել:
Նախագահ Հեյդար Ալիևը շատ պրագմատիկ մարդ էր: Ես նրա հետ այս հարցը չեմ քննարկել, թեպետ մի քանի անգամ հանդիպել եմ նրան, իսկ ավելի ուշ՝ նաև որդուն, սակայն կարծում եմ, որ նրա առաջնահերթությունների ցանկում նավթամուղը մեծ կարևորություն ուներ: Առանց նավթամուղի Ադրբեջանը չէր կարողանա հետ ստանալ Ղարաբաղը, քանի որ նավթամուղը ուժ էր, գումար էր, գումար, որն օգնեց նրան վերակառուցել սեփական բանակը, օգնեց ստեղծել հանրային կապեր, հարաբերություններ այլ երկրների, այդ թվում և՝ Եվրոպայի հետ:
Ադրբեջանի համար դա առաջնահերթություն էր: Այդ ժամանակ հայկական բանակն ամենամարտունակն էր տարածաշրջանում: Եվ դա էր այն ժամանակահատվածը, երբ մենք երևի թե պետք է մտնեինք ավելի խորը բանակցությունների մեջ և ամեն ինչ իր տեղը դնեինք: Դրանից հետո պատմությունը 180 աստիճանով սկսեց փոխվել այլ ուղղությամբ. Ադրբեջանը դառնում էր ավելի հզոր, իսկ Հայաստանը հիմնականում և աստիճանաբար կարծես հետ էր մնում զարգացումից:
Հայկական կողմը շարունակում էր վայելել հաղթանակներն ու հավատում, որ հարցը կարգավորված է, և Մինսկի խմբի համանախագահներն ունեն վերջնական լուծում: Սակայն բանակցությունները շատ հաջող չէին, կողմերը զգացմունքային էին՝ մինչ և՛ այստեղ, և՛ այնտեղ ընտրություններ էին, բանակցություններն այլ տեսք ստացան:
Քուրուշ Զիբարի – Թույլ տվեք արագ անդրադարձ կատարել Ադրբեջանի հետ Հայաստանի մարտահրավերներին, ինչից հետո անցնել մյուս հարցերին:
Նախորդ տարի դեկտեմբերին Երևանում զանգվածային ցույց տեղի ունեցավ՝ «Արժանապատվության երթ», այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանի միջնորդությամբ ստորագրվեց հրադադար: Շատ հայեր, հիմնականում ընդդիմադիր «Հայրենիք» կուսակցությունից, իրենց զայրույթն էին հայտնում խաղաղության համաձայնագրի պայմանների առնչությամբ՝ պնդելով, որ կառավարությունը խելամտորեն չի գործել ու համաձայնել է հրադադարի, որը Հայաստանից խլել է տարածքներ, որոնք երկիրը վերահսկում էր ավելի քան քառորդ դար:
Համաձա՞յն եք, որ հայերի զայրույթը տեղին է: Դուք անձամբ խաղաղության համաձայնագրի կետերը բարենպաստ համարո՞ւմ եք, թե՞ կարծում եք, որ կառավարությունը կարող էր ավելի համոզիչ բանակցել:
Նախագահ Սարգսյան – Հարցն ինձ տանում է դեպի մեր Սահմանադրություն: Ես նախագահ եմ խորհրդարանական հանրապետությունում և այն կարգավիճակում չեմ, որ մեկնաբանեմ, թե ինչ եմ մտածում խորհրդարանի կամ կառավարության մասին:
Որպես նախագահ՝ ես շատ սահմանափակ գործիքակազմ ունեմ՝ սահմանված Սահմանադրությամբ: Երբ ինչ-որ բան գալիս է իմ սեղանին, ես երկու տարբերակ ունեմ՝ կամ ստորագրում եմ այն, կամ ուղարկում Սահմանադրական դատարան:
Իմ սեղանին եկող ամեն օրենք չէ, որ հակասահմանադրական է, սակայն այն կարող է լինել հակապետական, հակակրթական, հակամշակութային: Սահմանադրությունը քիչ արդյունավետ կլինի այնքան ժամանակ, քանի դեռ մենք այն չենք փոխել: Եվ ես հստակ ասել եմ, որ եթե մենք գնանք սահմանադրական փոփոխությունների, դրանցից հետո ես պատրաստ եմ հրաժարական տալ:
Երկրորդը, հոգեբանորեն, շատ հայերի համար դժվար է ընկալել խորհրդարանական ժողովրդավարության կոնցեպտը: Նրանց համար դժվար է հասկանալ, թե ինչու նախագահը չի կարող հեռացնել նախարարին:
Երրորդը, մեր Սահմանադրության մեջ չկան հավասարակշռման և զսպումների մեխանիզմներ: Եթե ունես Սահմանադրություն առանց այդ մեխանիզմների, ապա կբախվես մեծ խնդիրների: Ցանկացած ժողովրդավարություն՝ լինի նախագահական կամ խորհրդարանական, պետք է ունենա հավասարակշռման և զսպման մեխանիզմներ: Նախագահը չունի բավարար իշխանություն՝ կանգնեցնելու որևէ օրենք կամ հավասարակշռելու կառավարության կամ վարչապետի իշխանությունը: Եվ դա առողջ չէ: Ես հիմա խրախուսում եմ փոխել Սահմանադրությունը: Կարևոր չէ՝ այն կդառնա նախագահակա՞ն, թե՞ կլինեն ավելի շատ զսպումներ և որոշ հավասարակշռություն, սակայն մենք կարիք ունենք փոփոխության:
Հիմա մենք ունենք հրադադարի մասին հայտարարություն և հետագա քայլեր Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի առաջնորդների կողմից, սակայն դա պաշտոնական համաձայնագիր չէ, որն անցել է խորհրդարանով ու հասել իմ սեղանին: Իմ սեղանին ոչինչ չկար: Այո, մարդկանց մեծամասնությունը դժգոհ էր, քանի որ մեծ մասը հավատում էր, որ երկիրը հաղթում է պատերազմում, և հանկարծ մի օր պարզվեց, որ, ի հեճուկս կորսված հազարավոր կյանքների, Հայաստանը կորցրել է նաև տարածք, մշակութային ու հոգևոր ժառանգություն:
Այդ դեպքում ո՞րն է լուծումը: Լուծումը դասական է: Այս աշխարհում կարիք չկա հորինել լուծումներ: Եթե դու ժողովրդավար չես, ապա շարունակում ես առաջ գնալ, իսկ եթե ժողովրդավար ես, ապա կա միայն մեկ լուծում՝ դիմել ժողովրդին՝ հասկանալու, թե ում է նա ուզում, որ շարունակի ղեկավարել երկիրը: Սա հենց այն է, ինչ ես բացեիբաց առաջարկեցի: Ես առաջարկեցի կառավարությանը՝ հրաժարական տալ: Ես չունեմ իշխանություն նրանց ստիպելու, ուստի առաջարկեցի կառավարությանը, ոչ թե վարչապետին, հրաժարական տալ և խորհրդարանի կողմից ձևավորել պրոֆեսիոնալ կառավարություն:
Ինչո՞ւ պրոֆեսիոնալ. որովհետև նպատակն ընտրությունների գործընթացով անցնելն էր: Ավելի լավ է ունենալ ազգային համաձայնության կառավարություն, որը շատ ավելի բարդ է, կամ պրոֆեսիոնալ կառավարություն, որը քաղաքականացված չէ, և փոխել Սահմանադրությունը:
Քուրուշ Զիբարի – Անցնելով ձեր արտաքին հարաբերություններին. ես գիտեմ, որ Հայաստանն ու Թուրքիան ունեն թշնամանքի ու մարտահրավերների երկար պատմություն, կա խոր արմատացած վիշտ, որը մի ակնթարթում չի անհետանա: Սակայն, միևնույն ժամանակ, Ձեր երկիրն ու Թուրքիան այնքան մոտ էին կարգավորելու հարաբերությունները, երբ 2009 թվականին ստորագրվեցին ցյուրիխյան արձանագրությունները՝ միջնորդավորված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից: Այդուհանդերձ, գործարքը մեծ քննադատության արժանացավ երկու երկրներում, և Ձեր նախորդը՝ Սերժ Սարգսյանը, այն հետ կանչեց խորհրդարանից: Դուք կանխատեսու՞մ եք որևէ տեղաշարժ Երևանի և Անկարայի միջև առկա անտագոնիստական տրամադրություններում։ Կա՞ որևէ օգուտ պաշտոնական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից և լարվածությունը թուլացնելուց։
Նախագահ Սարգսյան – Կա՞ մեկը, ով կասի, որ օգուտ չկա երկու անհատների միջև հարաբերությունները կարգավորելուց, ովքեր չեն հավանում մեկը մյուսին, կամ երկու ընտանիքների, երկու ժողովուրդների կամ երկու պետությունների միջև: Իհարկե՝ ոչ: Սակայն ցանկացած կարգավորում առնվազն երկու դերակատար է պահանջում: Նմանօրինակ կարգավորումը հատուկ բաղադրիչների կարիք ունի:
Սակայն թույլ տվեք մեկնաբանել այն, ինչ ասացիք ցյուրիխյան փաստաթղթի վերաբերյալ: Երբ այդ փաստաթուղթը ստորագրվեց, ես այդքան էլ չէի հավատում, որ այն կարող է արդյունավետ լինել: Պատճառները մի քանիսն են, սակայն ես Ձեզ ամենապարզը կներկայացնեմ: Ամենապարզ պատճառն այն էր, որ փորձ արվեց հաշտեցնելու Թուրքիային ու Հայաստանի, մինչդեռ Ղարաբաղի հարցը կարգավորված չէր: Կարո՞ղ է որևէ մեկն ինձ ապացուցել կամ բացատրել, թե ինչպես կարող է Թուրքիան կարգավորված հարաբերություններ ունենալ Հայաստանի հետ, երբ Հայաստանի ու Ադրբեջանի մեջ կար չավարտված պատերազմ, երբ Ադրբեջանն ու Թուրքիան հայտարարում էին, որ եղբայրական ժողովուրդներ են:
Ակնհայտ է, որ խաղաղության բանակցություններում միայն Հայաստանն ու Թուրքիան չէին, կար երրորդ կողմ, որը հաշվի չէր առնվել: Եվ ես երբեք չեմ հավատացել, որ Թուրքիան կարող է կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի հետ՝ առանց Ադրբեջանի համաձայնության: Ինչո՞ւ պետք է Ադրբեջանը համաձայներ Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը, երբ կարգավորված չէին Հայաստանի ու Ադրբեջանի հարաբերությունները:
Կա նաև չորրորդ դերակատարը՝ հայ ժողովուրդը: Հայկական Սփյուռքը Օսմանյան կայսրությունում 1915 թվականի տեղի ունեցածի՝ Հայոց ցեղասպանության հետևանք է: Որևէ նախագահ չի կարող բանակցել այդ մարդկանց անունից, նրանց պապերի անունից, ովքեր սպանվեցին կամ փրկվեցին:
Թուրքիայի հետ բանակցելուց առաջ պետք է երկխոսություն լինի Հայաստան պետության ու Սփյուռքի միջև: Մենք պետք է ունենանք փոխըմբռնում և ընդհանուր քաղաքականություն այն հարցում, թե ինչ ենք անում: Դա էր պատճառը, որ երբ նախկին նախագահն այցելեց Ֆրանսիա կամ Լիբանան, իր հայրենակիցները նրան առաջին անգամ բարեկամաբար չընդունեցին:
Այս հարաբերությունները շատ ավելի բարդ են: Երբ խոսում եք Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև հարաբերությունների միասին, կարծում եմ՝ մենք այդ հարաբերությունների երկար պատմություն չունենք: Մենք հայերի երկար պատմություն ունենք Օսմանյան կայսրությունում և Թուրքիայում: Հայաստանի ու Թուրքիայի պատմությունը կարճ էր, 1920 թվականին Հայաստանի առաջին Հանրապետության ու Թուրքիայի միջև տեղի ունեցավ պատերազմ:
Իսկ հարաբերությունների երկրորդ մասը սկսվում է 1991 թվականից, երբ հռչակվեց Հայաստանի երրորդ հանրապետությունը: Այսօր հարաբերություններ չկան: Անհատները ճանապարհորդում են: Ես բազմիցս այցելել եմ Թուրքիա, հատկապես, երբ ես ազատ անձնավորություն էի, այլ ոչ պետական պաշտոնյա: Ես այցելել եմ համալսարաններ, նախագահել եմ մեծ համաժողովներ, դասախոսություններ եմ կարդացել համալսարաններում...
Ինչպե՞ս կարող ենք հիմա բարելավել հարաբերությունները: Եկեք նայենք մյուս ազգերի փորձառությանը, օրինակ, Ֆրանսիայի ու Անգլիայի, Ֆրանսիայի ու Գերմանիայի: Նրանք դարերով ոչնչացնում էին մեկը մյուսին, սակայն հետո ինչ-որ բան փոխվեց, երբ մեծ աղետներից ու ողբերգություններից հետո բոլորը հասկացան, որ ատելությունից կա միայն մեկ ելք, և այդ ելքը հանդուրժողականությունն է՝ հանդուրժել այլ մարդկանց լեզուն, հավատը, մշակույթն ու կրոնը: Եթե Եվրոպայում հանդուրժողականություն չլիներ, հիմա այնտեղ խառնաշփոթ կտիրեր: Նրանք մի կողմ դրեցին այդ ամենն ու սկսեցին հանդուրժել մեկը մյուսին, ընդունել իրար, ապա սկսեցին երկխոսություն և ներգրավվեցին այն գաղափարների ու սկզբունքների շուրջ, որոնք կիսում են:
Հանդուրժողականությունը նշանակում է ընդունում, հանդուրժողականությունը ենթադրում է լինել այնքան ուժեղ, որ կարողանաս ներողություն խնդրել: Անձերի կամ ընտանեկան հարաբերություններում կամ պետությունների մակարդակով ներողություն խնդրելն ուժի նշան է: Եթե Գերմանիան հրեաներից ներողություն չխնդրեր, ինչ եք կարծում, կլինեի՞ն հարաբերություններ: Նույնը տեղի ունեցավ այլ ժողովուրդների դեպքում: Ես Երուսաղեմում էի, երբ Հոլոքոստի օրը Գերմանիայի նախագահը ելույթ ունեցավ...
2020 թվականի պատերազմի ժամանակ, ինչպես ասացի, Ադրբեջանն ավելի առաջ էր, սակայն նրանք ունեին մեկ այլ գործոն՝ Թուրքիան: Խոսքը ժամանակակից Թուրքիայի մասին է, որը գուցե մեծ հավակնություններ ունի՝ վերադարձնելու Օսմանյան կայսրության փառքը: Սակայն ոչ ոք չի ցանկանում վերլուծել, ուսումնասիրել մարդկանց հոգեբանությունը: Բայց մենք ականատես ենք լինում, որ Թուրքիան ամենուր է ակտիվ. Թուրքիան Լիբանանում է, ներկայում բավականին շատ, Թուրքիան ագրեսիվ կերպով Սիրիայում է, միջերկրածովյան շրջանում է, Կիպրոսի մոտ է, Հունաստանի մոտ է, Լիբիայում է: Թուրքիան Եվրոպային պատանդ է պահում՝ Եվրամիության հետ սահմանին մի քանի միլիոն փախստական պահելով: Իսկ ԵՄ-ն մի քանի միլիարդ եվրո է վճարում այդ փախստականների համար: Թուրքիան Լիբիայում է, որն այլ հյուսիսաֆրիկյան երկրներից փախստականների համար դարպաս է դեպի Եվրոպա: Թուրքիան հիմա ուժեղ ներկայություն ունի Ադրբեջանում: Եվրոպան հիմա նավթ ու գազ է ստանում Կասպից ծովից, և Թուրքիան նաև այդտեղ է:
Քուրուշ Զիբարի - Ե՞վ...
Նախագահ Սարգսյան- Եվ ի՞նչ կասեք Ձեր պատմական արդարության մասին:
Քուրուշ Զիբարի - Հավակնոտ է՝ մշտապես կարողանալ պատմական արդարությունից կառչել:
Նախագահ Սարգսյան- Իրականում ամեն ինչ պարզ է՝ նավթ, գազ, լոգիստիկա, բեռնափոխադրումներ, փող և իշխանություն...

Asia Times correspondent Kourosh Ziabari recently conducted an exclusive interview with Armenian President Armen Sarkissian in the capital Yerevan.
Kourosh Ziabari: If history is indeed on your side, why hasn’t the Armenian government been able to draw the support of the international community and the UN Security Council that consider Nagorno-Karabakh as Azerbaijani territory, as reflected in UNSC resolutions 822, 853, 874 and 884?
Armen Sarkissian: What is interesting, I think, is that you’re not the first person nor the last one who would like to build the international relations on historic justice. But it doesn’t work like that in the real world. Am, I right?
Ziabari: Sure!
Sarkissian: I think historic justice is one of the components but the real world is the real world. Indeed, I think if you have the chance of traveling to the territories of Artsakh, Nagorno-Karabakh, it would be a fantastic trip, because you go through all of the different ages of our history. That area was always inhabited by ethnic Armenians. If you go back, you’ll find Armenian churches coming from the fourth or fifth century and so on.
I was recently on a state visit to Italy. As part of that visit, I visited the University of Bologna and had a very interesting tour to the library where they presented us some of their old Armenian manuscripts they had. There was a very interesting material which was an old 16th or early 17th-century map depicting Armenian cultural and religious centers.
Those who have founded and made it were in fact based in two places: in Jerusalem and in Constantinople. The map covers current Turkey, it covers current Armenia, it covers partially places in Iran up to Isfahan and other places. But it also covers Nagorno-Karabakh with hundreds of Armenian medieval churches and cultural centers there. So, this is about history.
Secondly, I think, unfortunately the history is pretty simple! That territory was rich of invasions, fights, relations with the Persian Empire, and you can find a lot of culture there, as well. But if you go back around 200 years ago, you’ll see that territory was taken over by the Russian Empire from the Persian Empire.
And then comrade Stalin, who was the great designer of borders and in reality, a great creator of problems between nations, including between Armenia and Azerbaijan, at that time gave Karabakh and Nakhchivan to Azerbaijan, because Soviets wanted to help create a common border between Azerbaijan and Turkey, and because Turkish leader Atatürk was seen as a great friend of Bolshevik Russia.
This is not about historic justice; this is about a desire for political manipulation and relations. And in more than 70 years of the Soviet rule, people of Nagorno-Karabakh at that time, Artsakh, were never happy living under Azerbaijan for many reasons.
And with the end of the Soviet Empire in 1985, when Gorbachev introduced changes, the emotional Armenian people, especially in Nagorno-Karabakh, believed in what was declared by Gorbachev: freedom of speech, Perestroika, redesigning, and so on, and then a movement started for the independence of Nagorno-Karabakh triggering Soviet Azerbaijan’s military operations and violence against ethnic Armenians living in Nagorno-Karabakh which turned into a full-fledged war that the Armenian side won. And then for last 26 years, Karabakh and attached territories were under the control of the Republic of Artsakh or Nagorno-Karabakh until the war of 2020.
Now, why the international community didn’t do this or didn’t do that? Well, the international community was involved; international community has decided that the organization that should be responsible for the future status of Nagorno-Karabakh is the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE), not the United Nations, not the European Union.
And that organization has created a specific group, which is the Minsk Group, and the three co-chairs of this group were the United States, France and Russia, representing the interested parties, namely the United States as a superpower of the time, the European Union represented by France, and Russia. And basically, the sides were negotiating a possible solution with all its details.
So, there was an international institution that was in charge and I hope that we will go back to negotiations and we don’t have to recreate or create a new format or framework, because it already exits and has a history.
Unfortunately, the second war in 2020 has destroyed the process of negotiations, but I think the best solution that we can get today is to engage the same organization. Now why did we win the first war, but lost the second one?
Let’s speak about the first war. Azerbaijan was, at that time, supported by Turkey. But Turkey was different under President Demirel, Prime Minister Tansu Çiller and others. And Armenians, and Karabakh probably were different. To make it simpler, I would say that we were a bit ahead of Azerbaijan; we were ahead of designing construction of army; we were ahead of motivation, war, discipline and science.
There were generals, colonels, captains or soldiers who were serving in the Soviet army and had the experience of the Afghanistan War. So, the experienced soldiers were coming to a voluntary army, the army of Fedayeens or voluntary people creating an army. And we were a bit quicker than Azerbaijan. Unfortunately, during the past 26 years we didn’t manage to convert the victory into stable peace.
Why I’m saying we couldn’t manage? Because it’s always not one side. At least, there are two or several sides. But because we were victorious, I think we had the upper hand to be more proactive and quickly convert the victory into stable peace. And probably towards the end of 1990s and beginning of 2000s, there was a chance of doing that and I will explain to you why. That was the time that Azerbaijan was trying to build the pipeline from the Caspian Sea to the European markets, to the Mediterranean, to Turkey – Ceyhan.
President Heydar Aliyev was a very pragmatic person. I didn’t have that discussion with him but I have met him several times, and his son more later – but I can guess that in his list of priorities, the pipeline was of the higher significance. Without the pipeline, there was no chance that Azerbaijan would ever get back Karabakh, because the pipeline was power, money – money that helped them to rebuild their own army; and then it was also money that helped them to build their public relations and relations with other states including Europe.
For him it was a priority and at that time the Armenian army was the most powerful in the region. And that was the time that probably we should have gone into deep negotiations and sort it out. After that, the history started going 180 degrees in the other direction; Azerbaijan was becoming more powerful and Armenia was basically and gradually sort of falling behind the development.
The Armenian side was still enjoying the victories and believing that the issue was resolved and that the Minsk Group of co-chairs had a final conclusion. But the negotiations were not very successful, the sides were emotional while there were elections here and there, so these negotiations were being shaped in a different form.
Ziabari: I want to make a quick reference to Armenia’s present challenges with Azerbaijan. There was a massive rally in Yerevan in December last year, the March of Dignity, after the Russian-brokered armistice was signed, and many Armenians, mostly from the opposition party Homeland, were expressing frustration over the terms of the peace deal believing that the government didn’t act prudently and acquiesced to a ceasefire that took away from Armenia territories it had controlled for more than a quarter of a century.
Do you believe Armenians are right to be disgruntled? Do you personally find the terms of the peace deal favorable or think the government could have negotiated more persuasively?
Sarkissian: It takes me back to our Constitution. I’m the president of the parliamentary Republic and not in the position to comment on what I think about the parliament or the government.
As a president, I have very limited tools which are defined by the constitution. When something comes to my table, I have only two options; either to sign it or send it to the Constitutional Court.
Not every law that is on my table is anti-constitutional, but it can be anti-state, anti-education, anti-culture. The constitution is less effective until we don’t change it. And I made it clear that if we go on with the constitutional changes, I’m ready to resign.
Secondly, psychologically, for most of Armenians it is difficult to get the concept of parliamentary democracy. Probably it’s difficult for them to understand why the president cannot sack a minister.
Thirdly, our constitution was written at the time of the third president who was hoping to become the next prime minister. So, there were no checks and balances. If you have a constitution without checks and balances, then you will have very big problems. Any democracy, be that presidential or parliamentary, has to have checks and balances.
And the president doesn’t have enough power to stop any law or to balance the government or prime minister’s power. And that’s not healthy. What I’m pushing now is the change of constitution. And it doesn’t matter if it changes to presidential one or will change kind of by bringing more checks and some balances, but we need a change.
Now, there is a statement on ceasefire and further steps by leaders of Armenia, Azerbaijan and Russia, but not an official agreement that has gone through the parliament or has come to my table. There was nothing on my table. Yes, the majority of people were unhappy, because a lot of them believed that the country was winning the war, and then one day it appeared that despite the thousands of lives lost, Armenia had also lost territory, cultural heritage and religious heritage.
What’s the solution then? The solution is classic. You don’t have to invent solutions in this world. If you are a non-democracy, you just keep going. If you are a democracy, there’s only one solution. You appeal to the people; whom do they want to continue running the country? This is exactly what I proposed openly. My proposal was the government to resign. I don’t have the power, I couldn’t force them, but to ask the government, not the prime minister, to resign and have a professional government, being appointed by the parliament.
Why professional? Because the aim was to go through the elections. It’s better to have either a government of national unity, which is much more complex, or a professional one which is not politicized. And, change the constitution.
Ziabari: Moving onto your foreign relations. I understand that Armenia and Turkey have had a long history of hostilities and challenges, and there are deep-seated grievances that might not go away momentarily. But still your country and Turkey were so close to a breakthrough on normalizing ties when the Zurich Protocols were signed in 2009 mediated by the co-chairs of the OSCE Minsk Group.
Yet the deal faced immense criticism in both countries and your predecessor Serzh Sargsyan recalled it from the parliament. Do you foresee any shift in the current antagonistic mood between Yerevan and Ankara? Is there any benefit to establishing official diplomatic relations and diffusing tensions?
Sarkissian: Is there anybody that would say there’s no benefit in normalizing relations between two individuals that don’t like each other or two families or two nations or two states? Of course, not. But every normalization is at minimum two-way or requires two players. This sort of normalization needs specific ingredients.
But, let me comment on what you said about the Zurich document. I didn’t really believe when this document was signed that it is going to be effective. There are several reasons, but I’ll give you the simplest one. The simple reason is that there was an attempt to bring together Turkey and Armenia while the Karabakh issue was not resolved. Could anyone prove or explain to me how Turkey could have normalized relations with Armenia when there was this unfinished war between Armenia and Azerbaijan, when Azerbaijan and Turkey were declaring that they are brotherly nations?
Obviously, in that room of peace talks, there were not only Armenia and Turkey; there was a third party that was not taken into account. And I never believed that there’s any way that Turkey can normalize relations with Armenia without Azerbaijan agreeing to that. And why should Azerbaijan agree to normalizing relations between Armenia and Turkey when the relations between Armenia and Azerbaijan aren’t normalized?
There is a fourth player and that fourth player is the Armenian nation. Armenian diaspora is a product of what happened in 1915 in the Ottoman Empire: the Armenian Genocide. Any president, cannot go on and negotiate on behalf of these people, on behalf of the grandparents that were killed or survived.
So, before negotiating with Turkey, there should be dialogue between the state of Armenia and its diaspora. And we have to have a common understanding and common policy on what we do, and that’s why when former president after that traveled to France or Lebanon, he was received not in a friendly [manner], for the first time, by his fellow Armenians.
This relationship is a much more complex issue. When you are speaking about relations between Armenia and Turkey, I think we don’t have a long history of Armenia and Turkey. We have a long history of Armenians in the Ottoman Empire, Armenians in Turkey. The history of Armenia and Turkey was short, and there was a war between the first Republic of Armenia and Turkey in 1920.
And the second part of relations is from 1991 when the third Armenian Republic was announced. And there are no relations today. Individuals travel; I have traveled to Turkey many times, when I was especially a free person, not in government office. I have visited universities, I have been chairing big conferences, giving lectures at Koç and other universities.
How can we improve relations now? Let’s look at the other nations’ experiences, for example France and England, France and Germany. They were destroying each other for centuries; but then something changed, when after huge disasters and tragedies, everybody understood that there’s only one way out from that hatred, and that is tolerance; tolerating other peoples’ language, faith, culture and religion.
If there were no tolerance in Europe, Europe would have been a messy place now. They’ve put aside all of that and then started tolerating each other, accepting each other, and then having a dialogue and being involved around ideas and principles that they share.
Tolerance means accepting; tolerance means being strong enough to say I am sorry. Saying I am sorry in individual relations or family relations or on the level of states is a sign of strength. If Germany would have not said I am sorry to Jews, do you think there would have been any relations? And the same happened with other nations as well. I was in Jerusalem when the president of Germany made a speech on the Holocaust Day.
And on the war in 2020, as I said, Azerbaijan was ahead, but it had another factor which was the factor of Turkey, and this is the modern Turkey maybe with huge ambitions to return the glory of the Ottoman Empire. But no one wants to analyze, go to the psychology of people. But what we see is that Turkey is active everywhere; Turkey is in Lebanon, effectively a lot now; Turkey is in Syria aggressively; Turkey is in the Mediterranean; Turkey is near Cyprus; Turkey is near Greece; Turkey is in Libya.
Turkey keeps Europe as a hostage by keeping a couple of millions of refugees on the border with the European Union. And the EU is paying billions of euros for these refugees. Turkey is in Libya, which is the gateway from northern African refugees to Europe. Somehow, Turkey now is in a very strong way in Azerbaijan. Europe is getting oil and gas now from the Caspian and Turkey is sitting there.
Ziabari: So…?
Sarkissian: So, what about your historic justice?
Ziabari: That’s ambitious to be able to always cling to historic justice!
Armen Sarkissian: The reality is some sort of pure reality; the oil, the gas, logistics, transportation, money and power!