Հայկ Մարությանը հեռացավ. Երևանը նոր քաղաքապետ ունի
Երևանի ավագանին այսօրվա արտահերթ նիստում անվստահություն հայտնեց քաղաքապետ Հայկ Մարությանին, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան։
Ավագանին 44 կողմ, 10 դեմ, 3 անվավեր ձայներով Երևանի նոր քաղաքապետ ընտրեց Հրաչյա Սարգսյանին:
Հիշեցնենք` դեկտեմբերի 17-ին «Իմ քայլը» խմբակցությունը մուտքագրել էր քաղաքապետ Հայկ Մարությանին անվստահություն հայտնելու նախագիծը։ Հավաքվել էր 44 ստորագրություն, որից 39-ը «Իմ քայլը» խմբակցության անդամներինն էր։
Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին օրենքի 40-րդ հոդվածի համաձայն` քաղաքապետին անվստահություն հայտնելու որոշման նախագիծ կարող է ներկայացվել ավագանու անդամների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ երրորդի նախաձեռնությամբ։ Նույն որոշման նախագիծը պետք է ներառի նաև ավագանու այն անդամի անուն-ազգանունը, որին նախաձեռնող խումբն առաջադրում է որպես քաղաքապետի թեկնածու։
Քաղաքապետին անվստահություն հայտնելու մասին որոշման նախագիծը ներկայացնելուց հետո երրորդ աշխատանքային օրը` ժամը 10.00-ին, օրենքի ուժով հրավիրվում է ավագանու նիստ։ Այդ նիստում քաղաքապետին անվստահություն հայտնելու հարցը որոշվում է գաղտնի քվեարկությամբ` ավագանու անդամների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությունը:
Քվեարկությունն անցկացվում է գաղտնի` քվեաթերթիկների միջոցով, որում ընդգրկվում է քաղաքապետին անվստահություն հայտնելու մասին որոշման նախագծով առաջադրված թեկնածուն: Քաղաքապետին անվստահություն են հայտնում, եթե առաջադրված թեկնածուն ստանում է ավագանու անդամների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությունը:

Айк Марутян отстранен от должности – Совет старейшин выбрал нового мэра Еревана
Совет старейшин Еревана отстранил Айка Марутяна от должности мэра и избрал на его место первого заместителя столичного градоначальника Грачья Саркисяна, передает Sputnik Армения.
За кандидатуру Саркисяна проголосовали 44 члена Совета старейшин, против - 10, три бюллетеня признаны недействительными.
Как отмечает Sputnik Армения, ранее в своем прощальном выступлении Марутян сделал множество скандальных заявлений. В частности рассказал о звонках сверху, о саботаже со стороны старейшин, раскритиковал покупку нового автомобиля для спикера Алена Симоняна и многих других проблемах в городской администрации. Глава фракции "Мой шаг" Армен Галджян расценил его выступление как политическую заявку.
Напомним, 17 декабря фракция "Мой шаг" ввела в оборот проект выражения вотума недоверия мэру Еревана Айку Марутяну. Из фракции заявили, что причина бойкота заключается в политическом кризисе, возникшем вследствие противостояния с мэром. После этого в соцсетях начались компании по защите мэра, однако акций протеста или митингов не проходило.