Երևանին և Բաքվին համբերություն եմ մաղթում. Զախարովա
Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան Ղարաբաղյան հակամարտությունն անվանել է ամենաբարդ, ամենաերկարատև և արյունալի հակամարտություններից մեկը։ Այսօր հրավիրված ճեպազրույցի ընթացքում նա Հայաստանին և Ադրբեջանին մաղթել է խաղաղություն և համբերություն հակամարտության կարգավորման գործում, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան։
«Հայաստանին և Ադրբեջանին, ինչպես նաև բոլոր այն փորձագետներին, որոնք աշխատում են, այդ թվում`ռուսական կողմից, իրավիճակը նոր բարդացումներից պահպանողներին նախևառաջ մաղթում եմ խաղաղություն, համբերություն, հաջողություն` ամենաբարդ, ամենաերկարատև և արյունալի հակամարտություններից մեկի կարգավորման այս ծանր առաքելության մեջ», – ասել է Զախարովան։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը հույս է հայտնել, որ ամեն ինչ կկարգավորվի, եթե կողմերն առավելագույն ջանքեր գործադրեն։
Նա փաստել է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ձեռք բերված եռակողմ պայմանավորվածություններն անցնող տարվա ընթացքում ընդհանուր առմամբ կատարվել են։ Ըստ Զախարովայի` Բաքուն և Երևանը հավատարիմ են համաձայնագրի բոլոր դրույթների անշեղ կատարմանն ու հետագա իրագործմանը։

Желаю Еревану и Баку терпения: Захарова
Официальный представитель МИД России Мария Захарова назвала карабахский конфликт одним из наиболее сложных, затяжных и кровопролитных. В ходе брифинга в пятницу российский дипломат пожелала Армении и Азербайджану мира и терпения в деле урегулирования противостояния, передает Sputnik Армения.
"Желаю Армении и Азербайджану, а также всем тем экспертам, которые работают, в том числе с российской стороны, тем, кто непосредственно на земле бережет ситуацию от каких-то новых осложнений, в первую очередь, мира, терпения, успеха и удачи в этой очень непростой миссии по урегулированию одного из самых затяжных, сложных и кровопролитных конфликтов", - сказала Захарова.
Официальный представитель МИД России выразила надежду на то, что все сложится, если все стороны будут прилагать максимальные усилия.
Она констатировала, что трехсторонние договоренности от 9 ноября 2020-го в течение уходящего года в целом выполнялись. По словам Захаровой, Баку и Ереван сохраняют приверженность дальнейшей реализации и неукоснительному соблюдению всех его положений.