Պուտինի և Բայդենի հեռախոսազրույցը պլանավորված է դեկտեմբերի 30-ին
ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի նախագահներ Ջո Բայդենի եւ Վլադիմիր Պուտինի հեռախոսազրույցը պլանավորված Է դեկտեմբերի 30-ին, ժամը 15:30-ին (Մոսկվայի ժամանակով 23:30-ին): Այդ մասին վկայում Է դեկտեմբերի 29-ին Սպիտակ տանը տարածված ԱՄՆ-ի նախագահի գրաֆիկը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Դրանում ընդգծվում Է, որ հեռախոսազանգը տեղի կունենա մամուլի համար փակ ռեժիմով: Ավելի վաղ դեկտեմբերի 29-ին Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի (ԱԱԽ) ներկայացուցիչ Էմիլի Հոռնը հաղորդել Է, որ Բայդենը մտադիր Է դեկտեմբերի 30-ին հեռախոսազրույց ունենալ Պուտինի հետ եւ քննարկել մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ առաջիկա դիվանագիտական շփումները ՌԴ-ի հետ: Ռուսաստանի ղեկավարի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը ՏԱՍՍ-ին հաստատել Է, որ Պուտինը Բայդենի հետ հեռախոսազրույց կունենա դեկտեմբերի 30-ի ուշ երեկոյան:

Телефонный разговор Путина и Байдена запланирован на 30 декабря
Телефонный разговор лидеров США и России Джо Байдена и Владимира Путина запланирован в четверг на 15:30 (23:30 мск). Об этом свидетельствует распространенный в среду Белым домом график американского президента, передает ТАСС.
"Президент [Байден] проведет телефонный разговор с президентом России Владимиром Путиным, чтобы обсудить целый ряд тем, в том числе предстоящее дипломатическое взаимодействие с РФ", - отмечается в документе. В нем подчеркивается, что звонок пройдет в закрытом для прессы режиме.
Ранее в среду представитель Совета национальной безопасности (СНБ) Белого дома Эмили Хорн сообщила, что Байден рассчитывает в четверг провести телефонную беседу с Путиным и намерен обсудить ряд тем, в том числе предстоящие дипломатические контакты с РФ. Пресс-секретарь российского лидера Дмитрий Песков подтвердил ТАСС, что Путин проведет телефонный разговор с Байденом поздно вечером в четверг.