Վրաստանում սկսվել է կորոնավիրուսի օմիկրոն շտամի ներքին տարածումը. Գամկրելիձե
Վրաստանում հիվանդությունների վերահսկման և հասարակության առողջության ազգային կենտրոնի ղեկավար Ամիրան Գամկրելիձեն լրագրողներին հաստատել Է այն տեղեկատվությունը, որ երկրում սկսվել Է կորոնավիրուսի օմիկրոն նոր շտամի ներքին տարածումը, փոխանցում է «Արմենպրես»-ը:
«Ես հաստատում եմ, որ սա ներքին տարածում Է: Սրանք արդեն բերովի դեպքեր չեն»,-հայտարարել Է Գամկրելիձեն:
Գամկրելիձեն նաև նշել Է, որ, կանխատեսումների համաձայն, օմիկրոնի տարածման բարձրակետը կարող Է լինել փետրվարի առաջին կեսին:
Մասնագետիներն սպասում են, որ օրական նոր դեպքերի քանակությունը կարող Է աճել մինչև 60 հազար, դրանցից միայն 20-30 տոկոսը կհայտնաբերվի լաբորատոր եղանակով: Այսպիսով, մեկ օրում կարող Է հայտնաբերվել կորոնավիրուսի 10-15 հազար լաբորատոր հաստատված դեպք: «Այս փուլում օմիկրոնի դեպքերի պատճառով երկրում չի ավելացել հոսպիտալացումը, սակայն ավելացել են թեժ գիծ և առցանց-կլինիկաներ զանգերը: Եվ դա սպասելի Է, քանի որ օմիկրոնի դեպքերը, դելտա շտամի համեմատությամբ, թեթև են ընթանում»,-նշել Է Գամկրելիձեն՝ հորդորելով, որ մարդիկ ավելի ակտիվորեն դիմակ կրեն վիրուսի տարածումը կանխելու համար:
Վրաստանում օմիկրոնով ախտահարման առաջին դեպքերը գրանցվել են դեկտեմբերի 20-ին: Երկրում վերջին օրերին հայտնաբերվել Է վարակման 5486 նոր դեպք:
Համավարակի սկզբից Վրաստանում գրանցվել Է ախտահարման 968 հազար դեպք, ավելի քան 916 հազարն ապաքինվել Է, 14 հազար 264-ը՝ մահացել:

В Грузии началось внутреннее распространение штамма коронавируса "омикрон" – Гамкрелидзе
Глава Национального центра по контролю заболеваний и общественного здоровья Грузии Амиран Гамкрелидзе подтвердил журналистам информацию о том, что в стране началось внутреннее распространение нового штамма коронавируса "омикрон", передает Спутник.
По словам главного эпидемиолога страны, пока грузинским медикам удается выходить на контакты лабораторно подтвержденных случаев.
"Я подтверждаю, что это внутреннее распространение. Это уже не импортированные случаи", – заявил Гамкрелидзе.
Гамкрелидзе также отметил, что согласно прогнозам, пик распространения "омикрона" может наступить в первой половине февраля. Специалисты ожидают, что ежедневно количество новых случаев может возрасти до 60 тысяч, из них только 20-30% будут выявлено лабораторно. Таким образом, в день могут выявлять по 10-15 тысяч лабораторно подтвержденных случаев коронавируса.
"На этом этапе из-за случаев "омикрона" в стране не возросла госпитализация, однако увеличились звонки на горячую линию и в онлайн-клиники. И это ожидаемо, поскольку пока случаи "омикрона", по сравнению с дельта-штаммом, протекают легко", – отметил Гамкрелидзе, призвав к активному ношению масок для превенции распространения вируса.