ԱՄՆ Կոնգրեսում առաջարկել են Ուկրաինան հայտարարել «ՆԱՏՕ պլյուս» երկիր
Մի խումբ հանրապետական կոնգրեսականներ մտադիր են ներկայացնել օրինագիծ՝ Ուկրաինան «ՆԱՏՕ-պլյուս» երկիր հռչակելու և Ռուսաստանն «ահաբեկչությունը հովանավորող» պետություն հայտարարելու նպատակահարմարությունը ստուգելու մասին, հայտնում է golosameriki.com-ը։
«Դիվանագիտությունը հաջողության քիչ շանսեր ունի, քանի դեռ դրան չեն մոտենում ուժի դիրքերից», - ասել է Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի հանրապետական Մայքլ Մաքքոլը, ով օրինագծի գլխավոր հովանավորն է:
«Վլադիմիր Պուտինը պետք է հաշվի առնի, որ Կոնգրեսը չի հանդուրժի Ռուսաստանի ազդեցության գոտու վերականգնումը և թույլ չի տա հրաժարում Ուկրաինայից ու Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայում մեր մյուս դաշնակիցներից ու ՆԱՏՕ-ի գործընկերներից»,- հավելել է նա։

Конгрессмены предложили объявить Украину страной ''НАТО-плюс''
Группа республиканских конгрессменов намерена внести законопроект, объявляющий Украину страной ''НАТО-плюс'' и ''инициирующий проверку целесообразности объявления России государством-спонсором терроризма'', передает golosameriki.com.
''У дипломатии мало шансов на успех, если не подходить к ней с позиции силы'', – заявил ведущий республиканец в комитете Палаты представителей по международным делам Майкл Маккол, который является главным спонсором законопроекта.
''Владимир Путин должен принять к сведению, что Конгресс не потерпит восстановления сферы влияния России и не допустит отказа от Украины и других наших союзников и партнеров по НАТО в Центральной и Восточной Европе'', – добавил он.