Եվրամիությունը ողջունում է Հայաստանի ու Թուրքիայի հատուկ բանագնացների առաջին հանդիպումը
ԵՄ-ն ողջունում է Հայաստանի ու Թուրքիայի պատրաստակամությունը՝ աշխատելու երկու երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման և այդ նպատակով հատուկ բանագնացների նշանակման ուղղությամբ։ Այս մասին ասված է ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի խոսնակ Պետեր Ստանոնի հայտարարությունում։
«Այս ուրբաթ հատուկ բանագնացների առաջին հանդիպումը կարևոր քայլ էր, և Եվրամիությունը խրախուսում է և՛ Թուրքիային, և՛ Հայաստանին հետագա ջանքեր գործադրել այս ուղղությամբ։
Հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ցանկացած հետագա կոնկրետ քայլ լավ նորություն կլինի տարածաշրջանային կայունության, հաշտեցման ու տնտեսական զարգացման հեռանկարների համար:
Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորումը առանցքային նշանակություն ունի ԵՄ-ի համար` երկու երկրների հետ հարաբերություններում։ 2014 թվականից ի վեր ԵՄ-ն ավելի քան 4,5 միլիոն եվրո է տրամադրել այն նախագծերին, որոնք նպատակ ունեն հիմք նախապատրաստել հարաբերությունների կարգավորման համար մի շարք ոլորտներում, ինչպիսիք են տնտեսությունը, մշակույթը, կրթությունը և հաղորդակցության փոխանակումը: ԵՄ-ն պատրաստ է հետագա աջակցություն ցուցաբերել հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված հնարավոր լրացուցիչ քայլերին»,- ասված է հայտարարությունում:

EU Welcomes the Willingness of Both Turkey and Armenia to Work on the Normalisation of Relations
The EU welcomes the willingness of both Turkey and Armenia to work on the normalisation of relations between the two countries and the appointment of Special Envoys for this purpose, the Peter Stano, spokesman for EU diplomatic chief Josep Borrell said in a statement.
''The first meeting of the Special Envoys this Friday was an important step forward and the European Union encourages both Turkey and Armenia to make further efforts in this regard.
Any further concrete steps towards the normalisation of relations would be good news for regional stability and prospects for reconciliation and economic development.
The normalisation of relations between Armenia and Turkey is of key importance for the EU in its engagement with both countries. Since 2014, the EU has provided more than EUR 4.5 million to projects aiming to prepare the ground for the normalisation of relations in a number of areas such as economy, culture, education, and communication exchange. The EU stands ready to provide further support to possible additional steps towards normalisation of relations'', the statement reads.