Արմեն Սարգսյանն ու Աբու Դաբիի թագաժառանգը քննարկել են երկկողմ համագործակցության խթանմանը վերաբերող հարցեր
Աշխատանքային այցով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը զրույց է ունեցել Աբու Դաբիի թագաժառանգ, երկրի Զինված ուժերի գերագույն հրամանատարի տեղակալ, շեյխ Մոհամմեդ բին Զայեդ Ալ Նահյանի հետ:
Հայաստանի նախագահը և Աբու Դաբիի թագաժառանգը քննարկել են հայ-էմիրաթական բարեկամական հարաբերություններին և շարունակական համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Նրանք անդրադարձել են երկու երկրների միջև ներդրումներին և տնտեսության տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության խթանմանը, նախագահ Սարգսյանի՝ այցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմանը վերաբերող հարցերի։

Armen Sarkissian and Mohamed bin Zayed Al Nahyan Discussed Issues Related to the Promotion of Bilateral Cooperation
The President of the Republic of Armenia Armen Sarkissian, who is in the United Arab Emirates on a working visit, talked with the Crown Prince of Abu Dhabi, Deputy Commander-in-Chief of the Armed Forces, Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan.
The President of Armenia and the Crown Prince of Abu Dhabi discussed issues related to the Armenian-Emirati friendly relations and the ongoing cooperation.
They touched upon the investments between the two countries and the promotion of cooperation in different spheres of the economy, and issues related to the implementation of the agreements reached during President Sarkissian's visit.