Պուտինը բանակցություններ է վարել Իրանի նախագահի հետ
Թեհրանը ցանկանում է համապարփակ և կայուն հարաբերություններ Մոսկվայի հետ, հայտարարել է Իրանի նախագահ Իբրահիմ Ռաիսին։
«Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի Դաշնության հետ հարաբերություններին, որը բարեկամական է մեզ համար, մենք ցանկանում ենք, որ այդ հարաբերությունները լինեն կայուն և համապարփակ», - ասել է Ռաիսին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցությունների սկզբում, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին
Ինչպես ասել է Իրանի նախագահը, Իրանում բարեկամական պետություն Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների զարգացման սահմանափակումներ չկան, երկու երկրների հարաբերությունները լինելու են ռազմավարական։
Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել Ռուսաստանին՝ Իրանին ՇՀԿ-ի լիիրավ անդամ դառնալուն աջակցելու համար։
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն իր հերթին Մոսկվայում Իրանի նախագահ Իբրահիմ Ռաիսիի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ երկու երկրների միջև առևտուրն անցյալ տարի աճել է ավելի քան 38 տոկոսով՝ չնայած կորոնավիրուսի համաճարակին։
«Կցանկանայի նշել, որ չնայած համաճարակին, նախորդ տարի մենք տեսանք առևտրի փոքր, բայց ամեն դեպքում որոշակի աճ՝ ավելի քան 6%, իսկ անցյալ տարի՝ ավելի քան 38 տոկոս աճ», - ասել է Պուտինը։

Путин провел переговоры с президентом Ирана
Тегеран хочет, чтобы отношения с Москвой были всесторонними и устойчивыми, заявил президент Ирана Ибрахим Раиси, передает РИА Новости.
"Что касается отношений с дружественной нам Российской Федерацией, то мы хотим, чтобы эти отношения были устойчивыми и всесторонними", - сказал Раиси в начале переговоров с президентом РФ Владимиром Путиным. Как сказал президент Ирана, в ИРИ нет ограничений на развитие отношений с дружественной Россией, отношения двух стран будут стратегическими.
Он также поблагодарил Россию за содействие в становлении Ирана полноценным членом ШОС.
Президент РФ Владимир Путин на встрече с президентом Ирана Ибрахимом Раиси в Москве сообщил, что товарооборот между двумя странами в прошлом году увеличился более чем на 38%, несмотря на пандемию коронавируса.
"Я хочу отметить что, несмотря на пандемию, и в позапрошлом году у нас наблюдался определенный небольшой, но все-таки рост товарооборота – свыше 6%. А в прошлом году – 38 с лишним процентов рост", - сказал Путин.
Переговоры президентов прошли за овальным столом. В ходе разговора Путин также поблагодарил своего коллегу за визит в Москву. "Хочу поблагодарить вас за то, что вы наши время в непростые времена ковидные приехать в Москву. Сразу же после вашей инаугурации мы с вами в постоянном контакте находимся. Но, конечно, ни видеоконференции, ни телефонные разговоры не могут заменить хотя бы такого, но все-таки личного общения", - сказал Путин.