Արտասահմանցիների այցելության կարգը սահմանում է ռուս խաղաղապահների հրամանատարությունը. Զախարովան ֆրանսիացի գործիչ Վալերի Պեկրեսի՝ Արցախ կատարած այցի շուրջ Ալիևի սպառնալիքների մասին
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահի սպառնալիքներին՝ կապված ֆրանսիացի քաղաքական գործիչ Վալերի Պեկրեսի՝ Արցախ այցելության հետ, հայտնում է Tert.am:
«Ելնում ենք տարածքների այցելության բազային մոտեցումներից: Կցանկանայի ուշադրություն հրավիրել այն հանգամանքին, որ ռուսական խաղաղապահ զորակազմը տեղակայված է Լաչինի միջանցքի երկարությամբ՝ սահմանազատման գծի երկայնքով՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության: Այդ հայտարարութան վեցերերոդ կետի համաձայն՝ Լաչինի միջանցքը գտնվում է ռուս խաղաղապահների վերահսկողության ներքո: Ադրբեջանը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով տրանսպորտային միջոցների, քաղաքացիների և բեռների տեղաշարժի անվտանգությունը երկու ուղղությամբ»,- ասել է Զախարովան:
Դիվանագետն ընդգծել է, որ ռուս խաղապահների հրամանատարությունը սահմանել է այցելության կարգը, այդ թվում և արտասահմանյան քաղաքացիների, միջազգային կազմակերպությունների, առաքելությունների համար:
«Այդ կարգը հայտնի է և՛ ադրբեջանական, և՛ հայկական կողմին: Այն նախևառաջ ենթադրում է ժամանակին և պատշաճ կերպով տեղեկացում խաղաղապահներին նման այցելությունների մասին: Դա մեր բազային մոտեցումն է»,- հավելել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը:
Իլհամ Ալիևն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ֆրանսիացի գործիչը կարող է ձերբակալվել Արցախ այցելելու համար:

Захарова ответила на вопрос об угрозах Алиева в адрес Валери Пекресс в связи с ее визитом в Арцах
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова на брифинге 20 января ответила на вопрос об угрозах президента Азербайджана Ильхама Алиева в адрес кандидата в президенты Франции Валери Пекресс в связи с ее визитом в Республику Арцах, передает Panorama.am.
"Азербайджано-французские отношения должны комментировать представители двух стран – Азербайджана и Франции", – отметила она.
Захарова указала при этом, что Москва исходит из "базовых подходов посещения этих территорий".
"Российский миротворческий контингент развернут вдоль линии соприкосновения и Лачинского (Бердзорского. – Ред.) коридора на основании заявления лидеров Армении, Азербайджана и России о полном прекращении огня и всех боевых действий в зоне нагорно-карабахского конфликта от 9 ноября 2020 года.
В соответствии с пунктом 6 данного заявления, Лачинский коридор находится под контролем российских миротворцев. Азербайджан гарантирует безопасность движения по Лачинскому коридору граждан, транспортных средств, грузов в обоих направлениях.
Командованием российского миротворческого контингента определен порядок посещения, в том числе и иностранными гражданами, сотрудниками международных организаций, миссий и т.д. района проведения миротворческой операции. Порядок этот хорошо известен армянской и азербайджанской сторонам. В частности, предусмотрено заблаговременное и надлежащее уведомление российских миротворцев о таких поездках", – отметила она.