Կիևը վերջնագիր է ներկայացրել Մոսկվային սահմանին լարվածության պատճառով
Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարությունը Ռուսաստանից պահանջել է մանրամասն պարզաբանել իր գործողությունները երկրի սահմանների մոտ և Ղրիմում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Թվիթեր»-ի իր էջում գրել է Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Դմիտրի Կուլեբան։
«Վիեննայի փաստաթղթի համաձայն (խոսքը ԵԱՀԿ շրջանակներում 2011 թվականին Մոսկվայի և Կիևի միջև ստորագրված համաձայնագրի մասին է), Ռուսաստանը պետք է մանրամասն պարզաբանումներ ներկայացնի իր ռազմական գործողությունների նպատակների, ճշգրիտ վայրի և ժամկետների, ինչպես նաև կազմավորումների քանակի, տեսակի և գործի դրված տեխնիկայի տեսակների մասին», — նշել է Կուլեբան:
Կուլեբան հավելել է, որ ՌԴ-ն 24 ժամ ունի պատասխան տալու համար։
«Պատասխանի բացակայության կամ անբավարար կամ ոչ պատշաճ տեղեկատվություն տրամադրելու դեպքում Ուկրաինան կդիմի ՌԴ-ին և Վիեննայի փաստաթղթի մյուս անդամ պետություններին արտակարգ հանդիպում անցկացնելու մասին, որտեղ ՌԴ-ն պետք է պարզաբանումներ ներկայացնի», - հավելել է նախարարը:
Կուլեբան ընդգծել է, որ Ուկրաինան կշարունակի ապահովել իր անվտանգությունը ՝ օգտագործելով բոլոր դիվանագիտական հնարավորությունները:

Киев выдвинул Москве ультиматум из-за обострения на границе
Украинский МИД потребовал от России детально разъяснить действия вблизи украинской границы и в Крыму. Об этом сообщил в Twitter глава внешнеполитического ведомства Дмитрий Кулеба, передает Газета.
Согласно Венскому документу (речь идет о соглашении в рамках ОБСЕ, подписанном среди прочих Москвой и Киевом в 2011 году — прим. ред.), Россия должна предоставить подробные разъяснения о целях, точном месте и сроках завершения своих военных действий, а также о назначении, подчиненности, количестве и типах формирований, а также типах задействованной техники", — говорится в сообщении.
Кулеба добавил, что у РФ есть 48 часов, чтобы предоставить ответ.
"В случае отсутствия ответа или предоставления недостаточной или ненадлежащей информации, Украина обратится к РФ и к другим государствам-участникам Венского документа о созыве чрезвычайной встречи, на которой РФ должна будет предоставить разъяснение", — добавил он в следующей публикации.
Министр подчеркнул, что Украина продолжит обеспечивать свою безопасность, используя "все дипломатические возможности".
Ранее японский МИД призвал граждан покинуть Украину, повысив уровень угрозы нахождения на Украине до четвертого — максимального. Япония настаивает на отъезде граждан с Украины из-за "продолжающегося роста напряженности на украинско-российской границе", объяснили дипломаты.